NEOČEKIVANI REZULTATI NOVE STUDIJE: Jedna stvar može dramatično povećati rizik od srčanog udara…

Ta nas studija jasno vodi korak bliže definiranju takvih mehanizama, zaključuje Levine.

  • Zdravlje

  • 03. Maj 2024  

  • 0

Emocionalne turbulencije mogu brzo utjecati na zdravlje srca, otkriva nedavna studija koja ispituje učinke ljutnje na kardiovaskularne funkcije. To istraživanje, koje su predvodili znanstvenici sa Univerziteta Columbia u New Yorku, rasvjetljava zamršeni odnos između emocija i fiziološkog blagostanja.

U navedenom istraživanju, koje je objavljeno u časopisu Journal of the American Heart Association, grupa mladih odraslih osoba, očito dobrog zdravlja, bila je ponukana da se prisjete proteklih iskustava koja su izazvala osjećaje ljutnje. Iako niti jedan od sudionika nije doživio srčani ili moždani udar tokom studije, znanstvenici su uočili značajno oštećenje u funkcioniranju njihovih krvnih žila, što je potencijalni prethodnik kardiovaskularnih događaja.

Glavni autor studije Daichi Shimbo naglašava važnost tih otkrića, sugerirajući da intenzivne emocije, osobito ljutnja, mogu pogoršati srčane probleme kod osoba koje su već predisponirane za loše kardiovaskularno zdravlje. Prošla istraživanja ukazala su na korelaciju između emocionalnog stresa i srčanog udara, pri čemu su pojedinci često prijavljivali povećanu razinu ljutnje ili uzrujanosti prije takvih događaja.

Kako bi dublje istražili ovaj fenomen, Shimbo i njegovi kolege angažirali su 280 dobrovoljaca za kontroliranu studiju. Sudionici su osam minuta bili izloženi scenarijima koji izazivaju ljutnju, zajedno s kolegama koji su bili izloženi podražajima koji izazivaju tjeskobu ili tugu, te kontrolnom skupinom. Tokom tih vježbi napravljena su razna fiziološka mjerenja, uključujući krvni tlak, uzorke krvi i kapacitet vaskularne dilatacije.

Rezultati su bili vrlo jasni. Oni koji su bili zaduženi za prisjećanje incidenata koji su izazvali bijes pokazali su značajan pad u kapacitetu širenja krvnih žila, koji je trajao otprilike 40 minuta nakon izlaganja. Nasuprot tome, sudionici izloženi anksioznosti ili tuzi nisu pokazali isti vaskularni odgovor, kao ni pojedinci u kontrolnoj skupini.

Potencijalne dugoročne posljedice

Nova studija naglašava potencijalne dugoročne posljedice ponovljenog izlaganja negativnim emocijama na zdravlje kardiovaskularnog sustava.

Andrew Steptoe sa Univerzitetskog koledža u Londonu, koji nije sudjelovao u istraživanju, ističe izazove u upravljanju takvim emocijama. Ljudima nije nužno lako prestati se ljutiti, ističe i dodaje da unatoč dostupnosti intervencija za kontrolu ljutnje, modificiranje emocionalnih odgovora ostaje težak zadatak.

Glenn Levine s Baylor College of Medicine u Houstonu hvali studiju zbog njenog doprinosa razjašnjavanju mehanizama putem kojih psihološka stanja utječu na kardiovaskularno zdravlje. Ta nas studija jasno vodi korak bliže definiranju takvih mehanizama, zaključuje Levine, piše New Scientist.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...