AUSTRIJSKI MEDIJI O HRVATSKOJ: "Gore nego u ratu"

Austrijski list "Die Presse" i njemački "Rheinische Post" (RP) objavili su članak novinara Thomasa Rosera pod naslovom "Hrvatska: Gore nego u ratu", koji se bavi izazovima ove turističke sezone u Hrvatskoj. "Kriza je o turizmu ovisnu Hrvatsku udarila punom snagom", konstatira se u članku, u kojem se ističe da bi to, dugoročno, moglo biti dobro za Hrvatsku.

  • Regija

  • 02. Jun. 2020  02. Jun. 2020

  • 1

Na početku članka se opisuje prazna Opatija, koja je u ovo vrijeme, inače, već puna turista. “Proljeće u Opatiji je uvijek lijepo, ali je ove godine bilo čudno bez gostiju”, kaže Radovan Lazić iz hotela "Adriatic", koji dodaje da je i tokom rata u hotelu bilo ljudi, bile su tu smještene izbjeglice, ali da za vrijeme pandemije nije bilo baš nikoga.

Ovisnost Hrvatske o turizmu

"Otkazivanje rezervacija, financijski pritisak raste, nesigurnost je sve veća - sve to uznemirava ljude", opisuje Lazić atmosferu u hotelijerskoj branši. 

Nijedna europska zemlja nije toliko ovisna o turistima kao Hrvatska, ističe se da je prihod od turizma skoro petina BDP-a. “Kriza koju je izazvao koronavirus, stoga je najnoviju članicu EU pogodila kao nijednu drugu: prema procjenama Bečkog instituta, Hrvatska će imati pad privrede od 11 posto”, objavili su "Die Presse" i RP.

Hrvatski Jadran će od 15. juna biti službeno otvoren za turiste, a za jesen se prebacuju kongresna okupljanja koja su bila zakazana za proljeće. 

"Varteks" očekuje bolju poziciju na tržištu

U članku se navodi i drugačiji primjer iz hrvatske privrede, a to je "Varteks", kojem je "nakon duge krize prošle godine novi kapital dao život", a sada se, uz odijela od tvida, šiju i zaštitne maske.

Predsjednik uprave Tomislav Babić ne gleda pesimistično u budućnost, navodi se u članku. Babić smatra da će se proizvodnja vratiti iz Azije u Europu. "Proizvodimo za tržište koje nam je blizu pa tako možemo brzo reagirati na trendove, za razliku od konkurencije koja uvozi svu svoju robu", kaže Babić.

Balkan: Niske plaće i radna snaga

Ističe se da bi Balkan mogao možda profitirati od prekida lanaca snabdijevanja tokom pandemije, jer će sada europske zemlje htjeti imati proizvodnju u blizini umjesto u Aziji, a na Balkanu ima radne snage. Plate, isto, nisu visoke, dodaje se.

"Hrvatskoj je nakon krize 2008. trebalo pola desetljeća da se vrati privrednom rastu. Ovaj put bi moglo ići brže: već za 2021. se predviđa rast od 4 posto", stoji u članku, u kojemu se konstatira da će trebati nekoliko godina da se nadoknadi ovogodišnji minus. Zaduženje države popet će se, pak, na 90 posto pa postoji mogućnost “da se najmlađa članica opet ne uspije približiti EU prosjeku, već završi na podu.”

Povećanje broja nezaposlenih

Spominje se i otkazivanje Europske prijestolnice kulture u Rijeci kao još jedan udarac za Hrvatsku.

Naročit problem je nezaposlenost, koja se od marta do maja povećala za 32,4 posto. Trenutni broj od 160 hiljada nezaposlenih mogao bi se udvostručiti do kraja godine, navodi se u članku koji potpisuje dopisnik Thomas Roser. Na kraju citira Index i upozorenje da “lavina otkaza tek dolazi”.

(SB / Index.hr)

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...