Ekonomija
EVO ZAŠTO GRAĐANI ODLAZE IZ ZEMLJE: Prosječna plata u BiH duplo manja nego u Sloveniji
Prije 3h0
"Kaolin" je imao koncesiju za eksploataciju kaolina, ali ugovor o koncesiji nije poštovan.
Ekonomija
22. Avg. 2020 22. Avg. 2020
0
Bratunačka firma „Kaolin“ tužila je Vladu Republike Srpske i traži isplatu čak 8,6 miliona maraka na ime naknade štete i izgubljene dobiti, saznaje portal CAPITAL.
„Kaolin“ je imao koncesiju za eksploataciju kaolina, ali ugovor o koncesiji nije poštovan. Republika Srpska raskinula je taj ugovor zbog čega je bratunačka firma podnijela tužbu i traži naknadu štete po osnovu ulaganja i izgubljene dobiti.
Advokat firme „Kaolin“ Amir Omerčehajić kaže za CAPITAL da ugovor nije poštovan u smislu ispunjenja obaveza i sa jedne i sa druge strane te da je Republika Srpska jednostrano i potpuno mimo zakona raskinula ugovor o koncesiji.
U Pravobranilaštvu Republike Srpske, koje zastupa Vladu, smatraju da je tužba neosnovana.
Glavna rasprava u ovom sudskom postupku, koji se vodi u Banjoj Luci, očekuje se uskoro. Tada će biti prezentovani i izvještaji vještaka ekonomske, rudarske i mašinske struke.
U Okružnom privrednom sudu Banja Luka rekli su da je vrijednost spora 8.640.842 KM i da se vodi po tužbi „Kaolina“ protiv Vlade Republike Srpske radi isplate potraživanja.
„Sud je 19. juna 2020. godine održao ročište za glavnu raspravu u prisustvu punomoćnika i izvođeno je ekonomsko vještačenje te naložena dopuna istog. Glavna rasprava je odložena“, naveli su u sudu.
„Kaolin“ je firma za proizvodnju i preradu nemetalnih ruda, u vlasništvu kompanije „Condor“ iz Bajine Bašte. Od oktobra 2018. godine firmi u Bratuncu blokirani su računi i, kako tvrdi njihov advokat, ne rade upravo zbog oduzimanja koncesije.
S „Kaolinom“ su u februaru 2007. godine zaključena dva ugovora o koncesiji, jedan za eksploataciju tehničkog građevinskog kamena-dacita, a drugi za eksploataciju kaolinske rude.
Već iduće godine, Komisija za koncesije najavila je u izvještaju o radu za 2008. godinu da će ići u kontrolu, zajedno sa inspekcijskim organima, preduzeću „Kaolin“, jer isto nije dostavilo izvještaj o realizaciji koncesionih ugovora.
Tokom 2009. godine, Komisija se nije bavila „Kaolinom“, a u kontroli je bila 2010. godine, kad je konstatovano da određena koncesiona preduzeća posluju bez neophodne tehničke dokumentacije i imaju zaposlenog samo jednog radnika, među kojima je i „Kaolin“. Isto su ponovili i 2011. i 2012. godine preporučujući inspekcijski nadzor i utvrđivanje da li ugovore treba raskinuti. U izvještajima Komisije za koncesije od tada se ne spominje „Kaolin“.
Ekonomija
EVO ZAŠTO GRAĐANI ODLAZE IZ ZEMLJE: Prosječna plata u BiH duplo manja nego u Sloveniji
Prije 3h0
Sport
BANJALUČANI IMALI MOTIV VIŠE: Borac savladao Sarajevo u derbiju kola
Prije 3h0
Vijesti
NOVI PROBLEMI ZA LAKTAŠKOG VOŽDA: Ruski mediji istražuju kriminal Dodikovih ljudi u Moskvi - Serdarova i Perovića (VIDEO)
Prije 3h0
Politika
MUHASILOVIĆ UZBURKAO JAVNOST: "Dodik se de facto već otcijepio, u tome će ga kad-tad slijediti i..."
Prije 3h0
Ekonomija
IZ LOŠEGA U GORE: Dug "Viaductu" svakodnevno raste, ali stižu još gore vijesti...
17. Apr. 20250
Ekonomija
SUNOVRAT DODIKOVOG TZV. "BOLJEG DIJELA BiH": Federacija BiH duplo likvidnija od RS
17. Apr. 20250
Ekonomija
TUZLANSKI GIGANT RUŠI REKORDE: Bingo obara cijene čak i u susjednoj državi
18. Apr. 20250
Ekonomija
EKONOMISTI UPOZORAVAJU: Likvidnost entiteta RS upitna, vlast ne želi ničega da se odrekne...
18. Apr. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.