Ekonomija
EVO ZAŠTO GRAĐANI ODLAZE IZ ZEMLJE: Prosječna plata u BiH duplo manja nego u Sloveniji
Prije 1h0
Period koji slijedi biće neizvjestan i za radnike i za poslodavce, jer će - prema ocjenama ekonomskih stručnjaka - mnoge kompanije biti prinuđene da otpuste radnike i zatvore firme zbog krize izazvane koronavirusom.
Ekonomija
13. Sep. 2020 13. Sep. 2020
0
MMF prognozira da bi u Srbiji moglo da bude zatvoreno više od 140.000 radnih mjesta, a iz privrede stiže apel da država pomogne novim paketom mjera koji bi obuhvatao ukidanje pojedinih parafiskalnih nameta za firme.
"Hod po tankoj žici" i rizici nikada veći da globalna ekonomija sklizne u recesiju sa kakvom se svijet do sada nije suočio. Zaduživanje, javni dug koji u zemljama širom svijeta raste i životni standard građana koji vrtoglavo pada. Optimizma za ekonomsku budućnost manjka i u prognozama međunarodnih finansijskih institucija - MMF poručuje - "situacija gora nego što se očekivalo".
Međunarodni monetarni fond upozorio je da će pad svjetske privrede zbog pandemije koronavirusa biti veći nego što se ranije predviđalo - tačnije za 4,9 posto u ovoj godini, u odnosu na tri procenta koliko je ranije projektovano.
Budžetski deficiti biće produbljeni, jer su vlade, kažu u MMF-u, potrošile do sada skoro 11 hiljada milijardi dolara u pokušaju da se negativne ekonomske posljedice umanje.
A prognoze nisu optimističnije ni za Srbiju. MMF kaže da bi u narednom periodu u Srbiji moglo da se zatvori između 140 i 160 hiljada radnih mjesta.
Proizvodni i uslužni sektor su najugroženiji. Analiza koju je Mreža za poslovnu podršku nedavno uradila sa privrednicima pokazuje da je u proizvodnom sektoru 23 posto firmi ugroženo, a u uslužnom sektoru još i više - čak 38 posto kompanija se jedva bori za opstanak.
"Očekujemo da će se u uslužnim djelatnostima 40.000 do 50.000 radnih mjesta ugasiti. Biće to najčešće mikro i male firme - one sa jednim, dva, tri zaposlena, naročito one koje rade sa inostranstvom. Čak i firme u IT sektoru imaju problema", tvrdi Dragoljub Rajić, koordinator Mreže za poslovnu podršku.
Pitanje je da li će oni koji su dobili državnu pomoć moći da i na dalje ostanu sa istim brojem zaposlenih? U Asocijaciji malih i srednjih preduzeća - zabrinuti, kažu: država bi morala da razmotri još neke olakšice za preduzetnike.
"Srbija ima 1.005 parafiskalnih nameta - 140 milijardi dinara ide po raznim osnovama, da li su članarine u pitanju, da li su obavezna plaćanja agencijama, javnim državnim ustanovama... To je najbezbolnije da se uradi odmah - da se napravi moratorijum, oni koji mogu da se ukinu u potpunosti, a drugi da se smanje na jednu pristojnu mjeru", kaže Zoran Vujović iz Asocijacije malih i srednjih preduzeća.
"Nerealno je očekivati da otpuštanja neće biti" - kaže za N1 profesor Ekonomskog fakulteta Ljubodrag Savić.
Ekonomija
EVO ZAŠTO GRAĐANI ODLAZE IZ ZEMLJE: Prosječna plata u BiH duplo manja nego u Sloveniji
Prije 1h0
Sport
BANJALUČANI IMALI MOTIV VIŠE: Borac savladao Sarajevo u derbiju kola
Prije 1h0
Vijesti
NOVI PROBLEMI ZA LAKTAŠKOG VOŽDA: Ruski mediji istražuju kriminal Dodikovih ljudi u Moskvi - Serdarova i Perovića (VIDEO)
Prije 1h0
Politika
MUHASILOVIĆ UZBURKAO JAVNOST: "Dodik se de facto već otcijepio, u tome će ga kad-tad slijediti i..."
Prije 1h0
Ekonomija
IZ LOŠEGA U GORE: Dug "Viaductu" svakodnevno raste, ali stižu još gore vijesti...
17. Apr. 20250
Ekonomija
SUNOVRAT DODIKOVOG TZV. "BOLJEG DIJELA BiH": Federacija BiH duplo likvidnija od RS
17. Apr. 20250
Ekonomija
TUZLANSKI GIGANT RUŠI REKORDE: Bingo obara cijene čak i u susjednoj državi
18. Apr. 20250
Ekonomija
EKONOMISTI UPOZORAVAJU: Likvidnost entiteta RS upitna, vlast ne želi ničega da se odrekne...
18. Apr. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.