HiTec
NASA GA ANALIZIRA: Objekt "iz svemira" pao na kuću na Floridi, probio krov i umalo ozlijedio...
04. Apr. 20240
Otkrića koja se kriju u heliopauzi i dalje od nje, mogla bi biti vrlo zanimljiva, ali danas NASA ima ideju kako do tog prostora doći značajno brže.
HiTec
23. Nov. 2020 23. Nov. 2020
0
Osim što razmatraju mogućnost ugradnje malenih termonuklearnih pogonskih sistema u neke buduće brze svemirske rakete, NASA-ini stručnjaci traži i način kako da manje svemirske sonde učine značajno bržima. Naime, tek su dvije sonde u historiji napustile Sunčev sistem, Voyageri 1 i 2, a za to im je trebalo gotovo 40 godina. Otkrića koja se kriju u heliopauzi i dalje od nje, mogla bi biti vrlo zanimljiva, ali danas NASA ima ideju kako do tog prostora doći značajno brže.
U te svrhe uposlili su naučnike iz Laboratorija za primijenjenu fiziku Univerziteta "Johns Hopkins", koji su im izradili funkcionalni dokaz koncepta solarno-termalnog pogona. Sistem za sada funkcionira tako da veliki sklop LE-dioda imitira Sunce u velikom transportnom kontejneru, a s druge strane se nalazi niz cjevčica i mlaznica. U njih se ubacuje tekući vodik, a potom se pale LED svjetla. Pod utjecajem toplinske energije, tekući vodik naglo ekspandira te izlazi kroz mlaznice, stvarajući potisak.
Na ovom principu radio bi i pogon u nekim budućim sondama, jer je daleko efikasniji od dosadašnjih hemijskih pogona, a koristi "besplatnu" energiju Sunca, te može proizvesti veće ubrzanje svemirskih letjelica.
Naravno, nije sve tako jednostavno kao što zvuči. Da bi se sonda ubrzala na više od 320.000 kilometara na sat (Voyageri se kreću nešto preko 50.000 km/h), morala bi prići iznimno blizu Suncu. Tehnologija za takav prilazak već je prisutna u Sunčevoj sondi Parker i štiti je od zračenja i topline, pri čemu je gravitacijska praćka naše zvijezde ubrzava svakim novim prolaskom kroz perihel.
Na sličan način ubrzala bi i neka nova sonda. U trenutku prolaska pored Sunca morala bi izdržati oko dva i pol sata pri 2,500°C. Tada bi se trebalo dogoditi i upumpavanje vodika u cjevovode te bi s njegovim potiskom i gravitacijskim Oberthovim efektom u samo jednom prolazu sonda ubrzala s 50.000 na više od 300.000 km/h – i bila katapultirana prema vanjskim dijelovima Sunčevog sistema i dalje brže nego ikad prije.
Za ostvarenje tog plana bit će potrebno 3D printanjem izrađivati dijelove pogona i cjevčice za vodik, stvoriti još snažniji toplinski štit nego kod Parkerove sonde i savladati još mnoge inženjerske izazove. Misija s ovakvim pogonom mogla bi postati stvarnost nekad oko 2030. godine.
HiTec
NASA GA ANALIZIRA: Objekt "iz svemira" pao na kuću na Floridi, probio krov i umalo ozlijedio...
04. Apr. 20240
HiTec
AMERIČKA SVEMIRSKA LETJELICA I RUSKI SATELIT SU VRLO BLIZU: Oglasila se NASA, sudar bi mogao rezultirati velikim...
28. Feb. 20240
HiTec
NASA OTKRILA MISTERIOZNI SIGNAL IZVAN NAŠE GALAKSIJE: "Ovo nismo očekivali"
15. Jan. 20240
HiTec
SADRŽAJ NAM MOŽE OTKRITI KAKO JE NASTAO ŽIVOT NA ZEMLJI: NASA konačno uspjela otvoriti kapsulu sa dalekog asteroida Bennu
13. Jan. 20240
Politika
NEŠIĆ ZABRINUT ZA SRPSKE POVRATNIKE: Lično će u narednim danima obići ovo selo
Prije 38 min0
Hronika
SVAKI TRAG MU SE IZGUBIO NA BALKANU PRIJE 10 GODINA: Posljednje riječi "najpoznatijeg nestalog turiste" su jezive (VIDEO)
Prije 50 min0
Show
TRAKAVICA SE NASTAVLJA: Blake Lively sada tuži kolegu iz filma "Priča završava s nama" (FOTO)
Prije 55 min0
Ekonomija
U MIROVINI ZARAĐUJE VIŠE OD 4.000 EURA MJESEČNO: "Nikad lakši posao, penziju ni ne diram"
Prije 1h0
HiTec
SUSJEDI UŠLI U NOVU ERU: Hrvati lansirali prvi satelit u SVEMIR
21. Dec. 20240
HiTec
RODITELJI TRAŽILI: Ova zemlja na Balkanu blokirala je popularnu društvenu mrežu
21. Dec. 20240
HiTec
RAČUNARSKA SIGURNOST: Ni SMS više nije tako siguran, evo šta predlažu stručnjaci kao alternativu
20. Dec. 20240
HiTec
RIGOROZNA ODLUKA: U europskoj zemlji na snagu stupa zabrana TikToka, trajat će...
Prije 13h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.