Vijesti
PREMIJER NIKŠIĆ IZNIO DETALJE: Na sjednici bila dva prijedloga za dug RS-a
14. Apr. 20250
Zvuči vrlo jednostavno, Bosna i Hercegovna može iskoristiti finansijsku injekciju ukoliko bude imala jasne, konkretne i decidne programe za ekonomski oporavak iza kojih će jedinstveno stati.
Ekonomija
14. Dec. 2020 14. Dec. 2020
1
Ono što čujemo od političkih predstavnika u BiH, da ćemo dobiti ta sredstva, treba uzeti s rezervom, jer je pitanje hoćemo li uspjeti ispuniti uslove da bismo uopšte povukli ta sredstva, koja su nepovratna.
Usvajanjem dugoročnog budžeta Europske unije otvorena je i mogućnost povlačenja devet milijardi eura grantova za infrastrukturne projekte u zemljama Zapadnog Balkana.
Međutim, Evropska unija ima uslove. Šta se od nas traži i u šta će novac biti utrošen, pitanja su na koja je BHRT pokušao naći odgovor.
Zvuči vrlo jednostavno, Bosna i Hercegovna može iskoristiti finansijsku injekciju ukoliko bude imala jasne, konkretne i decidne programe za ekonomski oporavak iza kojih će jedinstveno stati. Sredstva iz budžeta EU ne mogu biti operativna sve dok ne izvršimo potrebne reforme koje od nas zahtijeva EU.
Ono što čujemo od političkih predstavnika u BiH, da ćemo dobiti ta sredstva, treba uzeti s rezervom, jer je pitanje hoćemo li uspjeti ispuniti uslove da bismo uopšte povukli ta sredstva, koja su nepovratna. To nisu sredstva kao što su sredstva MMF-a, gdje je trošio ko je kako htio.
– Ovo je vrlo bitno u kontekstu javnih investicija, posebno interesatno za aktuelnu recesiju, dakle mi očekujemo minus 6,5 posto pada ove godine, svakako nastavak recesije u 2021. što znači da je dobro da iskoristimo ta sredstva kako bismo pokrenuli javne investicije - rekao je Denis Čerkadžić, stručnjak za europske integracije.
– Predsjedavajući Vijeća ministara Zoran Tegeltija prije pola godina predstavio je u Bruxellesu nekoliko projekata u koje se planiraju uložiti sredstva dobijena od EU. Međutim, svjestan je da se prije toga moramo fokusirati na zakone koji su već u proceduri - kaže ekononski analitičar Admir Čavalić.
To je prije svega zakon o javnim nabavki koji je pretpostavka da bi apsolutno ovaj investicioni ciklus trebao da bude pokrenut, zatim zakon o sprečavanju sukobu interesa i zakon o VSTS-u. Siguran sam da će BiH nastaviti sa ispunjavanjem svojih obaveza
A ako ne nastavimo sa ispunjavanjem obaveza, kao što je to bila praksa ranije, na sredstva iz Budžeta EU možemo zaboraviti.
Odlazi na BiH skoro dvije milijarde eura, granta i to je šansa. Ranije se znalo dešavati da izgubimo sto miliona eura jer nismo ispunili neke uslove.
Dobiti novaca bez uslova I bez ikakvih reformi znači kolokviajno kažem ubaciti novac u budžet I taj novac neće imati efekat.
Sredstva Evropske unije su nam potrebnija nego ikad, naročito zbog cjelokupne ekonomske situacije u kojoj se Bosna i Hercegovina nalazi zbog pandemije Kovida-19, pojašnjavaju u Evropskom pokretu BiH.
Mislim da je vrijeme da se okrenemo vrlo ozbiljnijem pristupu kada je u pitanju utrošak sredstava EU, mora se to raditi puno ozbiljnije trasparentnije, kredibilnije. Važan je svaki novac koji dolazi u BiH i nadam se da ćemo vrlo seriozno pristupiti svemu tome i da neće na kraju biti nekih problema ili elemenata koji bi nas dovesti na neki stub srama.
A da se ne bismo doveli do stuba srama, svaki dobijeni euro moraćemo opravdati. Podsjećamo, BiH još nije ispunila uslove koje je tražila Evropska unija, a koji se odnose na dobijanje makrofinansijske pomoći od 250 miliona eura. Kako je ranije saopšteno, povlačenje ovih sredstava zavisće od budućeg aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom.
Vijesti
PREMIJER NIKŠIĆ IZNIO DETALJE: Na sjednici bila dva prijedloga za dug RS-a
14. Apr. 20250
Ekonomija
OBUHVAĆENO 61.200 RADNIKA: Objavljena konačna lista korisnika finansijske pomoći privatnim firmama u FBiH
14. Mar. 20250
Evropa
OVO SE ČEKALO: Finansijske kompanija u Evropi smanjile svoja ulaganja u Izrael
06. Nov. 20240
Sjećanje
BIO JE TO UVOD U NAJVEĆU EKONOMSKU KRIZU OD 1930-tih: Propast banke Lehman Brothers pokrenuo je lavinu problema
15. Sep. 20240
Hronika
STRAVIČNA SAOBRAĆAJNA NESREĆA: Banjalučko tužilaštvo iznijelo detalje tragedije u kojoj je poginuo Srđan Todorović
Prije 16 min0
Ekonomija
EVO ŠTA JE NERMIN NIKŠIĆ NAPRAVIO: Vlada FBiH uvećala unutrašnji dug za dvije godine za više od 720 miliona KM
Prije 16 min0
Politika
SLUČAJ VIADUCT POTRESA BiH: Igre političke trgovine i populizma na račun države, dok rješenje postoji i ključ je u rukama Vijeća ministara
Prije 20 min0
Regija
SRBI U VELIKOM BROJU BJEŽE IZ SRBIJE, SELE SE U HRVATSKU: Ovo je njihov razlog
Prije 22 min0
Ekonomija
IZ LOŠEGA U GORE: Dug "Viaductu" svakodnevno raste, ali stižu još gore vijesti...
17. Apr. 20250
Ekonomija
SUNOVRAT DODIKOVOG TZV. "BOLJEG DIJELA BiH": Federacija BiH duplo likvidnija od RS
17. Apr. 20250
Ekonomija
TUZLANSKI GIGANT RUŠI REKORDE: Bingo obara cijene čak i u susjednoj državi
18. Apr. 20250
Ekonomija
EKONOMISTI UPOZORAVAJU: Likvidnost entiteta RS upitna, vlast ne želi ničega da se odrekne...
18. Apr. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.