Ekonomija
PROVEDBA "PROJEKTA 2025": Hoće li Trump "ubiti" MMF i Svjetsku banku?
Prije 9h0
Kako je potvrdio Andrew Jewell, rezidentni predstavnik MMF-a u Sarajevu, od kada je 17. decembra održan posljednji sastanak na kojem se razgovaralo o novom aranžmanu, nije stigao nijedan zahtjev bh. vlasti za nastavak pregovora.
Ekonomija
14. Jan. 2021 14. Jan. 2021
1
Vlasti BiH su prekinule kontakte sa predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda o novom aranžmanu, koji je najavljivan protekle godine.
Prema svemu sudeći, vlasti BiH su ponovo obmanule MMF, jer su prihvatile novac MMF-a za hitno saniranje posljedica korone sredinom godine, a zauzvrat su obećale da će taj aranžman biti priprema za dugotrajniji aranžman, koji je trebalo da uslijedi nekoliko mjeseci kasnije. Nakon što su vlasti dobile i potrošile novac MMF-a za hitne situacije, zatražena je odgoda pregovora o novom aranžmanu nakon izbora, a sada vlasti pokazuju nezainteresovanost da se pregovori o novom aranžmanu zaključe.
Kako je za "Nezavisne" potvrdio Andrew Jewell, rezidentni predstavnik MMF-a u Sarajevu, od kada je 17. decembra održan posljednji sastanak na kojem se razgovaralo o novom aranžmanu, nije stigao nijedan zahtjev bh. vlasti za nastavak pregovora.
"Našu pažnju sada preusmjeravamo na završetak konsultacija u skladu s članom IV. Naše osoblje priprema izvještaj, koji ćemo predstaviti Izvršnom odboru MMF-a krajem februara", rekao je Jewell.
Kako je pojasnio, MMF ima obavezu da, prema članu IV, napiše redovni godišnji izvještaj o stanju ekonomije u BiH, a to je obaveza kroz koju prolaze sve zemlje članice. MMF je prvo sačekao da bh. vlasti ispune svoje obaveze i zaključe aranžman, nakon čega je planirano pisanje izvještaja. S obzirom na to da od aranžmana nema ništa, MMF će sada napisati izvještaj bez njega, a o novom aranžmanu bi se ponovo počelo razgovarati, najvjerovatnije na proljeće.
Pregovori o novom aranžmanu zapeli su na obavezi uspostavljanja registra računa svih fizičkih lica u Centralnoj banci BiH, rješavanju obaveza Energetske zajednice zbog kojih je BiH u kršenju svojih evropskih obaveza, novom osavremenjenom zakonu o elektronskom potpisu i još nekoliko uslova.
Jewell je pojasnio da je registar važan, jer pomaže u suzbijanju pranja novca, a sličan registar već funkcioniše kad su u pitanju pravna lica.
Republika Srpska, podsjećanja radi, nije pristala na ove uslove, jer smatra da bi to predstavljalo prijenos nadležnosti na nivo BiH.
Međunarodni monetarni fond je sredinom godine odobrio 330 miliona eura pomoći u okviru Instrumenta za brzo finansiranje (RFI) za borbu protiv krize izazvane Covidom, ali nakon toga, bh. vlasti više od mjesec dana nisu povlačile novac, koji je stajao na računu Centralne banke BiH.
U Ministarstvu finansija i trezora Vijeća ministara BiH kažu za "Nezavisne" da nemaju informacije o tome da li bi i kada mogao biti zaključen novi aranžman.
"Zoran Tegeltija kao predsjedavajući Fiskalnog savjeta i kao guverner BiH u MMF-u ima direktne kontakte, a nakon toga obavještava ostale članove Fiskalnog savjeta, dostavlja se pismo namjere ili neki drugi dokumenti i počinju pregovori", pojasnili su.
Ni u Ministarstvu finansija RS nisu imali informacije o tome da li i kada se može očekivati novi aranžman te su naglasili da će obavijestiti javnost čim bude bilo novih informacija.
Vlasti BiH trebalo je da zaključe produženi aranžman na najmanje tri godine, a uz ovaj aranžman trebalo je da budu povezane neke od reformi potrebnih za evropski put BiH. Također, kako smo ranije pisali, i ostali programi međunarodne zajednice su vezani za aranžman sa MMF-om. Tako su, naprimjer, iz Delegacije EU potvrdili da će polovina njihove pomoći od 250 miliona eura za suzbijanje posljedica Covida biti uslovljena drugim međunarodnim programima, poput aranžmana sa MMF-om.
Ekonomija
PROVEDBA "PROJEKTA 2025": Hoće li Trump "ubiti" MMF i Svjetsku banku?
Prije 9h0
Ekonomija
FADIL NOVALIĆ UOČI ODLASKA NA ROBIJU: „Ja sam tada procijenio, poznavajući njihov modus operandi, da će im trebati…“
20. Mar. 20240
Ekonomija
STIŽU DOLARI: Međunarodni monetarni fond odobrio 15,6 milijardi dolara za Ukrajinu
22. Mar. 20230
Ekonomija
"SB" NA GODIŠNJEM SASTANKU KONSTITUENCE: Današnje diskusije ne sadrže ohrabrujuće vijesti, evo šta su poručili (FOTO)
15. Sep. 20220
HiTec
VRLO HRABAR MEDIJSKI EKSPERIMENT: Italijanski list je objavio prvo AI izdanje novina na svijetu
Prije 3h0
Kultura
MORGAN FREEMAN OTKRIO KOJI JE NJEGOV FILM NAJPOTCJENJENIJI: Kritičari su ga opisali...
Prije 3h0
Politika
VUČIĆ KOMENTIRAO POKUŠAJ HAPŠENJA DODIKA: "Vidim da mi nešto priča, ovi su bili ovdje, oni su bili onda, ja sam bio ovdje..."
Prije 3h0
Hronika
PRIVEDEN "NAJGORI AUSTRIJSKI TINEJDŽER": Porijeklom je iz Srbije, a samo dva dana nakon 14. rođendana...
Prije 3h0
Ekonomija
KONTROVERZNI TAJKUN IZ SRBIJE: Miroslav Mišković silovito krenuo u osvajanje bh. tržišta, ali...
22. Apr. 20250
Ekonomija
FEDERACIJI BiH PRIJETI JEDAN OD NAJTEŽIH EKONOMSKIH UDARA: Industrijski gigant na ivici kolapsa, gubici iznose više od 150 miliona KM
23. Apr. 20250
Ekonomija
PREMA NEPRAVOMOĆNOJ PRESUDI AMERIČKOG SUDA U WASHINGTONU: Hrvatska treba platiti 230 miliona eura...
22. Apr. 20250
Ekonomija
CENTRALNA BANKA BiH NA PREKRETNICI: Šta je Jasmina Selimović radila u Washingtonu?
22. Apr. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.