Regija
AZEM VLLASI KATEGORIČNO: "Srbija da ukloni Kosovo iz svog Ustava - tamo piše..."
31. Okt. 20240
Bivši jugoslavenski i kosovski političar i advokat Azem Vllasi u intervjuu za "Kosovo Online" navodi da bi, prema njegovom mišljenju, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić priznao nezavisnost Kosova ukoliko bi zauzvrat dobio Republiku Srpsku i ističe da je Evropska unija samo posrednik u dijalogu Kosova i Srbije, dok će ključnu ulogu za uspješan završetak ovog procesa imati Sjedinjene Američke Države.
Politika
25. Maj 2021 25. Maj 2021
14
Vlasi smatra da je eventualna autonomija za sjever Kosova, aktuelna u “non-paper” dokumentima, neprihvatljiva i štetna za Srbe južno od Ibra.
U posljednje vrijeme pojavili su se "non-paper" dokumenti u kojima se navode različiti modeli rješavanja kosovskog spora, jedno od rješenja je autonomija za sjever Kosova, koliko je ovaj predlog realan?
- Ti “non-pejperi” su zapravo pamfleti za provokacije, a mi u regionu lako se lepimo za to. Nešto što nema autora, adresu, firmu, ozbiljna politika i političari ne uzimaju ozbiljno. Zagovaranje autonomije severa Kosova je zapravo ideja za odvajanje tog dela od celine Kosova, a to bi bilo od najveće štete za kosovske Srbe jer većina njih živi u drugim delovima Kosova. Nema nigde autonomije sa četiri male opštine i malo više od 30.000 stanovnika. Takve ideje su glupost i igranje sa sudbinom i opstankom kosovskih Srba na prostorima gde žive. Kosovo inače to neće prihvatiti, pa evo novih problema i sukoba, opet na štetu Srba.
U junu mjesecu se očekuje nastavak dijaloga Kosova i Srbije, kakva su vaša očekivanja od ovog procesa, sada kada u kosovskoj delegaciji imamo nove pregovarače?
- Ako u junu bude dijaloga između Srbije i Kosova, biće to preliminarni razgovori, ništa konkretno. Razgovaraće se o tome kako dijalog nastaviti i šta njime obuhvatiti. Konstatovaće se da su pozicije dveju strana udaljenije nego ranije, što nagoveštava teškoće u nastavku dijalogu. A po završetku tog susreta Kurti i Vučić će se preko medija obratiti svojoj javnosti. Kurti će govoriti o principima na kojima će se dijalog voditi i nepopustljivosti Kosova, a Vučić o pritiscima koji se na Srbiju vrše i o tome kako on ne dozvoljava da se Srbija ponizi. Optužiće Prištinu da nije spremna za kompromis.
Kakav će po vašem mišljenju biti epilog dijaloga Kosova i Srbije, koji bi to kompromis bio prihvatljiv i za Srbiju i za Kosovo?
- Epilog razgovora treba da proizvede neki finalni sporazum. A taj se sporazum ne može smatrati finalnim ako ne dođe do međusobnog priznanja. Ako je Srbija priznala pet novih država nastalih od bivše zajedničke države Jugoslavije, među njima i Crnu Goru 2006. godine, nije jasno zasto ne bi priznala Kosovo. Utoliko pre što Srbija više ni na koji način ne može da utiče na status Kosova kao države, a ako radi samo iz inata da našteti Kosovu, to samo šteti dobrosusedskim odnosima. A i za kosovske Srbe bilo bi bolje da su Kosovo i Srbija u dobrosusedskim odnosima. Na međusobnom priznanju kao finalu dijaloga insistiraju i najvažnije zemlje EU i SAD. Nije jasno kakve još pretenzije Srbija ima prema Kosovu kada svi u Srbiji, pa i Vučić, znaju da je Kosovo, kao nezavisna država, činjenica koja se ne može ni na koji način promeniti. I stav Međunarodnog Suda pravde kome se upravo Srbija obratila da razmotri osnovanost proglašenja nezavisnosti Kosova sa stanovišta međunarodnog prava i Rezolucije 1244 SB UN, nedvosmisleno je utvrdio da proglašenje nezavisnosti Kosova nije u suprotnosti sa Međunarodnim pravom, a niti Rezolucijom SB UN.
Smatrate da kompromis neće biti potreban?
- Što se mogućih kompromisa tiče, treba to pojasniti. Vučić stalno govori o tome, o nekom kompromisnom rešenju, a da nikada nije pojasnio šta pod tim misli. Kakav kompromis, po kojim pitanjima i šta to treba da znači. On to svesno ne pojašnjava, jer očekuje odnekuda šansu ili ponudu da se entitet Republika Srpska otcepi od BiH i pripoji Srbiji, pa da ispadne da je Srbija ipak nešto dobila, pa onda može da se odrekne Kosova. A na Kosovu želi samo Zajednicu srpskih opština i eksteritorijalnost manastira i imovine Srpske pravoslavne crkve.
Kosovska strana, pak, stoji na stanovištu da je poslednja crta kompromisa Ahtisarijev plan u okviru koga je usvojen Ustav Kosova, a koji garantuje srpskoj manjini veća prava nego što ima bilo koja nacionalna manjina u evropskim zemljama.
Kakav je vaš stav po pitanju formiranja Zajednice srpskih opština?
- Zajednica opština sa srpskom većinom već je trebala biti formirana u skladu sa Ustavom Kosova, jer je to obaveza i iz Ahtisarijevog plana i za to nije bio potreban sporazum sa Srbijom. To su kosovske opštine, dakle unutrašnje pitanje Kosova i to je trebalo uraditi u saradnji sa Srbima i drugima koji žive u tim opstinama. O svom unutrašnjem pitanju (u ovom slučaju toj zajednici) nijedna država ne potpisuje sporazume sa drugom državom već ta pitanja rešave sama sa svojim građanima i u skladu sa unutrašnjim ustavno- pravnim poretkom. Ne verujem da bi Srbija potpisala sporazum sa Bosnom o zajednici opština sa bošnjačkom većinom u Sandžaku ili sa Kosovom o zajednici opština sa albanskom većinom na jugu Srbije.
Ko će imati ključnu ulogu u postizanju finalnog sporazuma između Kosova i Srbije?
- Ključnu ulogu u okončanju dijaloga između Kosova i Srbije o normalizaciji međusobnih odnosa koji podrazumeva i međusobno priznanje mogu odigrati zemlje koje su bitno pomogle oslobođenju Kosova od Srbije i uspostavljanje nezavisne države. To znači, SAD zajedno sa glavnim zemljama EU, kao što su Nemačka, Velika Britanija, Francuska. Time se konačno završava proces stvaranja novih država na prostorima bivše Jugoslavije u postojećim granicama. To će biti dobro i za Srbiju jer će time prestati da se zanosi da će pomeriti granice prema susedima i iluzijama da može biti veća nego što je. Srbija će se okrenuti sebi, svom razvoju i dobrim odnosima sa susedima. To će biti njen doprinos miru i sigurnosti u regionu. EU kao zajednica suverenih država će pomoći kao posrednik u dijalogu, ali sama po sebi nema snagu da to uspešno i okonča. Teranje inata i delovanje protiv Kosova na međunarodnom planu nikakve koristi ne donosi Srbiji.
Regija
AZEM VLLASI KATEGORIČNO: "Srbija da ukloni Kosovo iz svog Ustava - tamo piše..."
31. Okt. 20240
Vijesti
AZEM VLLASI ZNA: "Vučić na Dodikovu ideju o pridruživanju ne bi odgovorio s 'dobrodošli'"
07. Jun. 20240
Vijesti
"SB" INTERVJU/ AZEM VLLASI SA KOSOVA: Dodik prijeti da Bosne nema, Srbi ne žele osuditi genocid da ga mogu ponoviti
16. Maj 20242
Regija
AZEM VLLASI OTVORENO: "Milošević je za sobom ostavio posljedice od kojih se Srbija nikako ne oporavlja"
24. Mar. 20241
Hronika
SA DRUGARICOM POPILA ALKOHOLNO PIĆE, 13 SATI JE POVRAĆALA KRV: Umrla je u bolnici, za njom i drugarica
Prije 24 min0
Hronika
DRAMATIČNI SNIMCI IZ TURSKE: Zapalio se ruski avion! (FOTO), VIDEO)
Prije 51 min0
Sport
NAJLJEPŠA PORUKA NAKON VELIČANSTVENE POBJEDE: "Postali smo porodica!"
Prije 1h0
Politika
TROJKA ISTI DAN ODGOVORILA: Niz pitanja za Izetbegovića...
Prije 1h0
Politika
IMAŠ NALOG - PRIPAZI MI MALOG: "Seferov Mali" i "Biserin Mali", čiju je mamu imenovao "Alijin Mali"…
22. Nov. 20246
Politika
HAOS U REPUBLICI SRPSKOJ: „Smjena Stevandića biće pretežak udarac za Ujedinjenu Srpsku, uskoro će Dodik smijeniti i predsjednika...“
Prije 17h1
Politika
MICHAEL MURPHY JE KATEGORIČAN: "Dodik se ponaša kao siledžija, nećemo više praviti ustupke; RS jednostavno ne može postojati..."
22. Nov. 20244
Politika
ODJEKUJU MURPHYJEVA UPOZORENJA: "To bi značilo kraj Republike Srpske..."
23. Nov. 20242
trenutak ...
Komentari - Ukupno 14
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.