ZNA BITI JAKO NEZGODNO: Kako prirodnim sredstvima spriječiti i sanirati ubode insekata

Vrući ljetni dani mame nas van u prirodu.

  • Jeste li znali

  • 09. Jun. 2021  09. Jun. 2021

  • 0

Ovih dana sigurno više boravimo na otvorenom, na plaži, u vrtu i dvorištu, mjestima gdje se u mirisnim biljkama skrivaju različiti kukci, piše portal Alternativa-za-vas.com.

Budući da u ljetnim danima nosimo manje odjeće, postajemo izvrsna meta za komarce, pauke, pčele i ose, koji su naročito aktivni upravo tokom ovog godišnjeg doba. Spas od vrućina, umjesto na moru, mnogi traže u šumskim predjelima i planinama. Tamo je potreban poseban oprez - zbog krpelja, čiji ugriz ne mora, ali može biti vrlo opasan.

Kako spriječiti ubode komaraca

Evo nekoliko korisnih savjeta kako se zaštititi od komaraca u dvorištu ili vrtu za vrijeme ljetnih večeri, kad su oni aktivniji nego inače:

– odjenite nešto lagano, svijetlih boja, dugih rukava i nogavica

– nosite šešir i čarape

– ne nosite cvjetne i voćne parfeme

– redovno mijenjajte vodu u posudama za ptice i kućne ljubimce

– izbjegavajte blizinu ustajale vode, jer je to omiljeno okupljalište komaraca.

Komarci ne vole miris lavande, stoga kako biste se zaštitili od njih, kožu istrljajte cvjetovima lavande ili, pak, na zapešća nanesite malo eteričnog ulja lavande.

Eterična ulja koja odbijaju komarce:

  • citronela
  • eukaliptus
  • limunska trava
  • čajevac
  • bergamot
  • limun
  • paprena metvica

Uz pomoć eteričnih ulja možete napraviti mješavine koje odbijaju komarce od vas.

Mješavina 1:

10-25 kapi eteričnog ulja lavande, citronele ili paprene metvice

2 kašike biljnog ulja

1 kašika gela od aloje (po želji)

Sve dobro izmiješajte pa nanesite nekoliko kapi na kožu ili odjeću. Čuvajte u staklenoj boci.

Mješavina 2:

25 kapi eteričnog ulja citronele, paprene metvice, lavande ili korijandra

¼ šoljice vode ili organskog jabučnog octa

Dobro izmiješajte sastojke pa utrljajte nekoliko kapi na kožu ili odjeću.

Mješavina 3:

55 kapi eteričnog ulja limunskog eukaliptusa

15 kapi eteričnog ulja cedra

15 kapi eteričnog ulja lavande

15 kapi eteričnog ulja ruzmarina

Izmiješajte ulja pa ih ulijte u bocu s raspršivačem. Dobro protresite prije svake upotrebe. Za maksimalnu učinkovitost, nanosite više puta na kožu. Djelotvorno je i protiv krpelja.

Prirodna sredstva koja odbijaju krpelje

Repelent na bazi citrusa

U vodi prokuhajte kore citrusa (limuna, limete, narandže) i ostavite da se ohladi. Tekućinu prelijte u bocu s raspršivačem pa poprskajte po koži. Nosite sa sobom u prirodu i koristite po potrebi.

Eterična ulja

Pomiješajte eterično ulje ruzmarina, geranija, bosiljka, cedra, cimeta, limuna ili lavande s baznim bademovim uljem. Mješavinu radite od maksimalno tri eterična ulja s čistim uljem badema. Nanesite na kožu prije odlaska u prirodu. Ako planirate izlet u šumu ili na planinu, kako biste spriječili ugriz krpelja, birajte odjeću dugih rukava i nogavica te nosite čarape i zatvorene gojzerice.

Po mogućnosti, nogavice uvucite u čarape. Nosite i šešir, koji će vas štititi i od sunca. Šećite utabanim stazama te izbjegavajte sjedenje i ležanje u travi ili blizu grmlja, gdje se često kriju krpelji.

Kako prirodnim sredstvima ublažiti oteklinu nakon uboda

Neki kukci, poput komaraca i krpelja, nisu otrovni, ali neki jesu. Među otrovne kukce ubrajaju se ose, pčele, stršljeni i neki pauci, što znači da nakon uboda ubrizgaju otrov u vašu krv. Ubodi i ugrizi kukaca općenito su neugodni, jer se nakon toga javljaju oteklina, crvenilo i svrbež, koji mogu trajati dan-dva.

1. Ubod komarca

Ako se niste uspjeli zaštititi od komaraca, donosimo vam neka od prirodnih sredstava koja će pomoći ublažiti crvenilo i oteklinu nakon uboda.

Zobena kaša

Kaša od zobi ublažit će svrbež i smanjiti oteklinu na mjestu uboda. Pomiješajte u jednakom omjeru zobenu kašu s vodom tako da dobijete pastu. Nanesite malu količinu na ručnik, prislonite na mjesto uboda te ostavite da djeluje 10-ak minuta. Zatim isperite kožu.

Med

Zahvaljujući protuupalnim i antibakterijskim svojstvima, ovaj lijek prisutan u svakom domaćinstvu pomaže i kod uboda komaraca. Namažite malo meda na mjesto uboda i ostavite da djeluje.

Bosiljak

Ova miomirisna mediteranska biljka, koja se dodaje mnogim mediteranskim jelima, pomaže i kod uboda. Naime, njezin sastojak eugenol ublažava svrbež kože. Zakuhajte dvije šolje vode te dodajte malo sušenih listova bosiljka. Ostavite da se ohladi. Potom namočite ručnik u vodu pa nježno istrljajte mjesto uboda. Mjesto uboda možete nježno istrljati i fino narezanim listovima svježeg bosiljka.

Aloja

Ova poznata biljka ima protuupalna svojstva te se, osim kod psorijaze i herpesa, primjenjuje i kod uboda. Jednostavno prerežite njezin list, istisnite malo gela te nanesite na mjesto uboda.

2. Ubod ose ili pčele

Ako vas je ubola pčela, što prije ostružite žalac. To možete učiniti služeći se kreditnom karticom ili vlastitim noktom, jer dokle god je žalac u koži, on otpušta otrov u vaš organizam. Nemojte ga izvlačiti vrhovima prstiju ili pincetom, iako bi vam to moglo prvo pasti na pamet, jer biste tako mogli potaknuti otpuštanje više otrova. Za razliku od pčela, ose su agresivnije i ne ostavljaju žalac te mogu ubosti više puta. Nakon uboda pčele ili ose, pomoći vam mogu sljedeći prirodni pripravci:

Jabučni ocat

Čim odstranite žalac, namočite malo vate u jabučni ocat pa stavite na mjesto uboda. Ostavite da djeluje nekoliko minuta i ublažit ćete crvenilo i oteklinu.

Papaja

Jeste li znali da protiv uboda pčele ili ose pomaže papaja? Ovo tropsko voće sadrži enzime koji neutraliziraju otrov tih kukaca. Jednostavno prislonite krišku papaje na mjesto uboda i ostavite da djeluje oko sat vremena.

Luk

Još jedan način ublažavanja uboda osa i pčela je i upotreba luka, jer on sadrži enzime koji “razbijaju” upalne tvari. Prerežite luk pa njime istrljajte mjesto uboda.

Soda bikarbona

Ovaj popularni kuhinjski pomagač također donosi olakšanje nakon uboda, jer ublažava upalni proces. Pomiješajte malo sode bikarbone s nekim prirodnim losionom za tijelo pa nanesite na ubodeno mjesto. Drugi način je da u čaši vode otopite 1 čajnu kašiku sode bikarbone. Nanesite otopinu na pamučnu blazinicu pa stavite na mjesto uboda. Ostavite da djeluje 20 minuta. Sodu bikarbonu možete primijeniti i kod uboda komaraca.

Eterično ulje čajevca i ulje lavande

Koristite li ulje čajevca, kapnite jednu kap na mjesto uboda nekoliko puta dnevno pa ostavite da djeluje. Čajevac će ublažiti oteklinu. Možete primijeniti i ulje lavande. Na kožu kapnite 1-2 kapi i ostavite da djeluje najmanje 15 minuta. Po potrebi ponovite.

3. Ugriz krpelja

Ako ste bili na planinarskom izletu, u šumi ili ste boravili blizu korova, postoji vjerovatnoća da ste pokupili neželjenog “podstanara” – krpelja. Stoga, čim se vratite kući, skinite odjeću i provjerite svaki dio tijela, naročito prepone, područja ispod pazuha i iza uha, vlažne dijelove tijela. Primijetite li na sebi krpelja koji još traži pravo mjesto na vašoj koži, uhvatite ga papirnatim ubrusom i bacite.

Šta ako se krpelj već zakačio za vašu kožu?

Krpelj obično neko vrijeme šeće po koži dok ne nađe mjesto na kojem će se “ugnijezditi”. Ako ste primijetili da se već zakačio za vašu kožu, evo što trebate učiniti:

1. korak:

Uzmite pincetu pa uhvatite krpelja za gornji dio trupa, što bliže koži.

2. korak:

Polako povlačite pincetu prema gore dok se krpelj ne otkači od kože. U slučaju da krpelj pukne, dio se odlomi i ostane u koži, nema razloga za paniku. Otiđite ljekaru da vam izvuče ostatak.

Bojite li se sami odstranjivati krpelja, obratite se ljekaru.

Ugriz krpelja: ima li razloga za zabrinutost?

Dok neki krpelji nisu zaraženi, drugi prenose teške bolesti, stoga je važno biti na oprezu. Osim lajmske bolesti ili borelioze, krpelji mogu prenositi meningoencefalitis, erlihiozu, tularemiju, babeziozu. Znakovi koji upućuju na ove bolesti, a koji se mogu pojaviti i dvije sedmice nakon ugriza su:

  • bolovi u zglobovima i mišićima
  • vrućica
  • povraćanje
  • mučnina
  • promjene na koži (osip)

Ako nakon ugriza primijetite nešto od navedenog, obavezno posjetite ljekara.

(Akos.ba)       

 

 

 

 

 

 

 

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...