Kultura
PORODICA MEŠE SELIMOVIĆA SE PRIDRUŽILA POZIVU ZA BOJKOT "NOVOSTI": Pokušaće da im oduzme pravo da dodjeljuju nagradu
05. Jan. 20250
Iako je podizanje spomenika velika i dobra vijest, zabrinjavajuće je što je Selimović predstavljen kao “srpski”, umjesto kao bh. pisac.
Regija
07. Jul. 2021 07. Jul. 2021
1
Odbor za podizanje spomenika u Beogradu bh. piscu Meši Selimoviću održao je danas drugu sjednicu, kojoj je predsjedavao predsjednik Odbora Aleksandar Gatalica.
Sjednici su kao članovi, između ostalih, prisustvovali i zamjenik gradonačelnika Goran Vesić i zamjenica predsjednika Skupštine Grada Beograda Andrea Radulović.
Iako je podizanje spomenika velika i dobra vijest, zabrinjavajuće je što je Selimović predstavljen kao “srpski”, umjesto kao bh. pisac.
Gatalica je istakao da mu je velika čast što je predsjednik ovog odbora, ne samo zato što je Selimović pisac i što je ostavio veliki utjecaj na njega lično već i zato što će se “na ovaj način Beograd odužiti našem velikanu”.
“Prostor gdje će se nalaziti spomenik veoma je inspirativan i nalazi se na uglu ulica Kralja Petra i Jovanove. Inspirativan je jer je s jedne strane sakriven, a s druge primjetljiv kao prostor u urbanom dijelu Dorćola. Pruža mogućnost da ne dobijemo konvencionalni spomenik, u smislu biste na postamentu već da prikaže nevjerovatan Mešin, čak zbunjujući život, koji kao da je imao tri života u jednom”, rekao je Gatalica.
Dodao je da prostor omogućava da se realizuje nekoliko plastičkih dijelova koji će biti u međusobnoj vezi i to središni sa spomeničkom skulpturom, kakve se mogu vidjetiu Beogradu, i još dvije ili čak tri cjeline koje bi bile u vezi sa spomenikom.
“Sve zajedno, kako će propozicije konkursa nalagati, trebalo bi da simbolično oslikavaju i krivudav i ravan put velikog čovjeka kakav je bio Meša Selimović”, rekao je Gatalica.
Na sjednici je dogovoreno da se raspiše konkurs koji bi bio i otvoren i po pozivu. To znači da će troje vajara biti uključeno po pozivu, a bit će data šansa i drugima da daju svoje rješenje u ravnopravnoj utakmici sa njima.
“Nadamo se da ćemo dobiti radove i studenata i afirmisanih umjetnika iz regiona jer je Meša srpski pisac, ali pruža ruke čitavom regionu”, kazao je Gatalica.
On je najavio da je u planu da Beograd ovaj spomenik dobije sljedeće godine u julu, kada se navršava četiri decenije od njegove smrti.
Kultura
PORODICA MEŠE SELIMOVIĆA SE PRIDRUŽILA POZIVU ZA BOJKOT "NOVOSTI": Pokušaće da im oduzme pravo da dodjeljuju nagradu
05. Jan. 20250
Kultura
RANG EVROPSKOG KLASIKA: 114 godina od rođenja velikana bh. književnosti - Meše Selimovića
26. Apr. 20240
Kultura
KOLUMNA EMIRA IMAMOVIĆA PIRKETA: "Beograd će Mešin spomenik dobiti dogodine, a mi, neki mi, ćemo početi režati nakon svečanog otkrivanja Mehmedu Srbinu"
09. Jul. 202113
Vijesti
BAKIR IZETBEGOVIĆ UPUTIO ČESTITKU: "Simbolika Uskrsa i Vaskrsa neka nas dodatno ohrabri u nastojanjima da gradimo međusobno povjerenje"
Prije 12 min0
Svijet
MARATONSKI SASTANAK: Jesu li Iran i SAD nakon četiri sata napravili prvi korak prema nuklearnom sporazumu?
Prije 21 min0
Vijesti
"KRAJEM SEDMICE MOGUĆE...": Meteorolozi prognoziraju kakvo vrijeme možemo očekivati
Prije 30 min0
Sport
DENIS ĆORIĆ RAZOČARAN: "Ja svoj mandat dajem na raspolaganje Upravi, nek’ odluči..."
Prije 51 min0
Regija
NEVJEROVATNE SCENE U BEOGRADU: Urednica na RTS-u izašla iz zgrade i pridružila se studentima -"Ovo je naš protest..."
17. Apr. 20250
Regija
VESNA PUSIĆ PODSJEĆA: "Tuđman se dogovarao s Miloševićem i zaratio s Bošnjacima u trenutku kad je..." (VIDEO)
17. Apr. 20250
Regija
VOJNI ANALITIČAR MARINKO OGOREC: Kada je u pitanju zatvaranje američke ambasade u BiH, sasvim je izvjesno da Trump...
18. Apr. 20250
Regija
DRAGAN ĐILAS: "Na dan kada su studenti Macronu poslali pismo, on je Vučiću poslao..."
18. Apr. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.