Svijet
SNAŽNA PODRŠKA MERYL STREEP: "I vjeverica ima više prava od afganistanske djevojčice"
24. Sep. 20240
Peking i u samom Afganistanu ima ekonomske interese: osim naftnih polja, za koja su kineske kompanije već osigurale prava bušenja, zemlja raspolaže i rijetkim sirovinama koje se između ostalog koriste za proizvodnju pametnih telefona, tablet-računala i LED-ekrana.
Svijet
20. Avg. 2021
1
Ne bježe svi od novih vlastodržaca u Afganistanu. Dok Zapad doživljava poniženje u toj zemlji, Rusi i Kinezi već su u pregovorima s talibanima, napominje Alexander Görlach, piše Deutsche Welle.
Dok zapadne države haotično pokušavaju izvući iz Afganistana zaposlene u svojim veleposlanstvima i svoje državljane, ambasade Rusije i Kine u toj zemlji ostaju otvorene. Brzim ponovnim osvajanjem zemlje talibani su popunili prazninu nastalu povlačenjem međunarodnih snaga. I dok njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas nije vidio što se sprema i, sramotno, nije poduzeo odgovarajuće mjere predostrožnosti kako bi lokalnom osoblju omogućio dolazak u Njemačku, Kina je bila aktivna i već je postigla dogovor s talibanima.
Po prirodi stvari, "božji ratnici" i diktature međusobno su bliski. Ujedinjuje ih mržnja prema slobodi i ljudskim pravima. To da se angažman za upravo te vrijednosti sada, nakon dvadeset godina, završava bez ikakvog otpora, budi pobjednički osjećaj među autokratima u Pekingu, Moskvi i Kabulu.
Ali ništa ne dolazi ni iz čega. Još prije mjesec dana kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi sastao se s delegacijom talibana, nazvavši tu terorističku grupu "važnim akterom" u regiji. Narodna Republika Kina nada se da će time što ostaje prisutna u Afganistanu osigurati mir na granici sa zapadnom provincijom Xinjiang – provincijom u kojoj je preko milion muslimana zatvoreno u koncentracijskim logorima i podvrgnuto kineskom preodgoju zbog svoje vjere i islamske kulture.
Kako se čini, talibani su prodali svoju braću po vjeri: Kina je talibanima dala jamstva da će ulagati u Afganistanu, dok su talibani najavili da s njihovog teritorija Kini niko neće objaviti rat. "Božji ratnici" su pritom vjerojatno mislili na one borce koji se snažno zalažu za napaćene Ujgure u koncentracijskim logorima. Talibani svojim terorom u regiji skreću pažnju sa zločina Narodne Republike Kine, koje je Kongres SAD-a već označio kao genocid.
Međutim, više je nego upitno hoće li se te dvije radikalne grupe na koncu i same sukobiti, što bi onda moglo narušiti i sigurnost na kineskoj granici. Peking je kupio vrijeme i može čekati da vidi kako će se stvari dalje razvijati.
Granica koja dijeli Narodnu Republiku Kinu i Afganistan duga je samo 76 kilometara. A nedaleko od te granice je jedan važan koridor takozvanog "Novog puta svile" – kineskog finansijskog programa za investicije u globalnu infrastrukturu, kojim Kina nastoji osigurati pristup i utjecaj u onim zemljama koje su voljne uzeti kineske kredite. Ako bi taj koridor bio ugrožen nestabilnošću u Afganistanu, to bi moglo trajno ugroziti i interese Kine u Pakistanu.
Ali Peking i u samom Afganistanu ima ekonomske interese: osim naftnih polja, za koja su kineske kompanije već osigurale prava bušenja, zemlja raspolaže i rijetkim sirovinama koje se između ostalog koriste za proizvodnju pametnih telefona, tablet-računala i LED-ekrana. Kina još uvijek nema takav "know-how" o tehnologiji čipova kakve imaju susjedne demokratske zemlje, Tajvan ili Južna Koreja.
Procjenjuje se da u Afganistanu ima rijetkih sirovina u vrijednosti i do bilion američkih dolara. Onaj ko do njih dođe, u budućnosti bi mogao imati veliki utjecaj na globalnu proizvodnju čipova te bi mogao kupce u SAD-u i u Europi staviti pod veliki pritisak.
Ovi dani su dani poniženja za slobodni svijet, za njegov angažman za slobodu i ljudska prava. Oni nemilosrdno otkrivaju neuspjeh politike Washingtona i Berlina, koji sada sramotno ostavljaju na cjedilu ljude u Afganistanu. Ovi dani su šamar u lice za sve porodice onih koji su izgubili živote na Hindukušu.
S druge strane, u Pekingu i Moskvi se slavi. Gubitak Afganistana, koji je za neke podnošljiv, trajno mijenja geopolitičku arhitekturu između slobodnog i autokratskog svijeta. Jedno je sigurno: na Hindukušu se sada brane interesi diktatora – a ne više naša sloboda.
Aleksander Görlach je viši savjetnik Carnegiejevog vijeća za etiku u međunarodnim odnosima, naučni saradnik na Sveučilištu u Oxfordu te počasni profesor etike i teologije na Sveučilištu Leuphana u Lüneburgu. Doktorirao je na području lingvistike i teologije, radi na narativima identiteta, budućnosti demokracije i temeljima sekularnog društva. Nakon boravka u Tajvanu i u Hong Kongu, ta regija, a posebno uspon Kine i značaj tog uspona za slobodni svijet, postaju njegove glavne teme istraživanja. Predavao je na Harvardu i Cambridgeu. Od 2009. do 2015. godine bio je glavni urednik magazina The European, čiji je i utemeljitelj, prenosi Index.
Svijet
SNAŽNA PODRŠKA MERYL STREEP: "I vjeverica ima više prava od afganistanske djevojčice"
24. Sep. 20240
Svijet
UJEDINJENI NARODI IMAJU INFORMACIJE: Talibani suspendovali vakcinaciju protiv dječije paralize u Afganistanu
17. Sep. 20240
Svijet
HOROR U AFGANISTANU: Eksplodirala nagazna mina, poginulo najmanje 9 djece
01. Apr. 20240
Svijet
KINESKO PRIZNANJE TALIBANSKE VLADE U KABULU: Šahovski potez Pekinga kojim od Washingtona preuzima primat u Srednjoj Aziji
20. Feb. 20240
Ekonomija
VRTOGLAVE CIFRE NEKRETNINA: Evo koliko koštaju najskuplji stan i kuća u Bosni i Hercegovini
Prije 6h0
Politika
DODIKOVI JATACI MAKSIMALNO OTIMAJU PRIRODNE RESURSE: Evo ko stoji iza ogromnog broja solarnih elektrana u Hercegovini (VIDEO)
Prije 6h0
Politika
MUJANOVIĆ I ĆIDIĆ RAVNO U METU: "Čovićev HDZ je toliko jak da njihovi partneri ne smiju govoriti o presudi Kovačević"
Prije 7h2
Ekonomija
ZBOG PTIČIJE GRIPE PRIJETI NESTAŠICA JAJA: Cijene vrtoglavo rastu
Prije 7h0
Svijet
KAKO BI IZGLEDAO POČETAK NUKLEARNOG RATA: Više od 90 miliona ljudi stradalo bi već u prvim satima sukoba!
22. Nov. 20240
Svijet
VULIN IZ BANJA LUKE ZAPRIJETIO UNIŠTAVANJEM BOSNE I HERCEGOVINE: "Proces stvaranja 'srpskog svijeta' je krenuo i više ga niko NE MOŽE ZAUSTAVITI!"
21. Nov. 20245
Svijet
EKSTAZA I EUFORIJA DILJEM RUSIJE, RATNI HUŠKAČI SU VAN SEBE: "Zapad je dobio što je tražio. Ovo je šah-mat!"
22. Nov. 20241
Svijet
VLADIMIR PUTIN VEČERAS SE OBRATIO NACIJI MIMO SVIH PROTOKOLA: "Želio bih da obavijestim..."
21. Nov. 20240
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.