ISIL OSUMNJIČEN ZA SAMOUBILAČKI NAPAD U KABULU: Među stradalim ima i djece…

Jake Sullivan, savjetnik predsjednika SAD-a Joea Bidena za nacionalnu sigurnost, rekao je još u nedjelju da postoji "akutna" i "uporna" prijetnja nastavku evakuacije iz afganistanske prijestolnice upravo zbog ISIL-K. Upozorenje, koje je usmjerilo pažnju na ovu, grupu koja je do sada imala vrlo nizak međunarodni profil, ove sedmice ponovili su britanski i zapadnoevropski zvaničnici.

  • Svijet

  • 26. Avg. 2021  

  • 0

Glavni osumnjičeni za samoubilački napad na aerodromu u Kabulu je ogranak tzv. Islamske države u Afganistanu poznat kao Islamska država Khorasan, ISIL-K ili ISKP.

Naime, u blizini Međunarodnog aerodrom u Kabulu došlo je do velike eksplozije, tačnije samoubilačkog napada u kojem je stradalo 13 osoba među kojima ima i djece, a povrijeđeni su mnogi, između ostalog i američki vojnici, kao i talibani.

Eksplozija je uslijedila samo nekoliko sati nakon što su zapadne obavještajne službe upozorile da postoji opasnost od terorističkog napada u bližem okruženju aerodroma.

Jake Sullivan, savjetnik predsjednika SAD-a Joea Bidena za nacionalnu sigurnost, rekao je još u nedjelju da postoji "akutna" i "uporna" prijetnja nastavku evakuacije iz afganistanske prijestolnice upravo zbog ISIL-K. Upozorenje, koje je usmjerilo pažnju na ovu, grupu koja je do sada imala vrlo nizak međunarodni profil, ove sedmice ponovili su britanski i zapadnoevropski zvaničnici.

"Putanja ISKP-a bila je oživljavanje nakon teškog perioda 2019. i prve polovine 2020. godine. Oni su se odjednom pritajili od preuzimanja talibana, a mogući razlog za to bila je priprema grupe za novu kampanju," rekao je Charlie Winter, viši naučni saradnik na Centru za proučavanje radikalizacije Univerziteta u Londonu.

Gužve, avioni i infrastruktura na aerodromu predstavljaju očigledno mjesto za napad koji može prouzrokovat masovne žrtve, po čemu je ISIL postao poznat. A ovaj napad na aerodrom vjerovatno će doživjeti kao "veliku pobjedu".

Grupa je inače dobila ime Khorasan po nazivu koji je korišten od niza islamskih imperijalnih vladara za dio zemlje koji se proteže od Irana do zapadnih Himalaja.

Osnovani su prije nešto manje od šest godina nakon što su dva predstavnika ISIL-a otputovala u Balochistan, jugozapadnu provinciju Pakistana, na sastanak s malom grupom razočaranih talibanskih komandanata i drugih ekstremista koji su se borili u regiji, ali su se osjećali marginalizovani unutar tamošnjeg džihadističkog pokreta.

Glavna matična organizacija ISIL tada je bila na vrhuncu moći, zauzela je dijelove Sirije i Iraka nakon munjevite kampanje. Grupa je započela planiranje svoje globalne ekspanzije čak i prije pobjeda koje su privukle međunarodnu pažnju i krenula u osnivanje podružnica u cijelom islamskom svijetu.

Postojeći lokalni islamistički pokreti često su se borili protiv takvih napora. U Afganistanu su se talibani protivili širenju ISIL-K. Tako su učinile i Al-Qaida, snage afganistanske vlade i Sjedinjene Države. Niz ofanziva rezultovao je velikim žrtvama i smrću niza vođa.

ISIL i ISIL-K vjeruju da su talibani napustili islamsku vjeru zbog svoje spremnosti na pregovore sa SAD-om, njihovog očiglednog pragmatizma i neuspjeha u primjeni islamskog zakona sa dovoljno strogoće, piše Klix.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...