Regija
STUDENTI BLOKIRALI RTS U BEOGRADU: Žandarmerija ih tukla, kordon se probio i ušao u zgradu, Javni servis će biti blokiran 22 sata
Prije 4h0
Suša u Vijetnamu, snijeg i mraz u Brazilu, skok dolara...
Ekonomija
30. Sep. 2021 30. Sep. 2021
0
Skok cijena kafe na svjetskom tržištu već od sutra osjetiće i stanovnici RS-a, koji će za ovaj proizvod morati da izdvoje oko deset posto više novca.
Ni tu nije kraj mukama potrošača jer bi cijene kafe, kako navode proizvođači, mogle nastaviti i dalje rasti, a glavni krivac za to su skuplji transport, nepovoljni klimatski uslovi u Brazilu, koji su prepolovili ovogodišnji rod, ali i pandemija virusa korona.
Direktor pržionice kafe "Minea" iz Gradiške Momčilo Banjac za "Glas Srpske" kaže da je cijena minasa, vrste kafe koja se najviše uvozi za domaćinstvo, u istom periodu lani koštala 1.500 dolara po toni, dok je sada 4.000 dolara po toni.
"Kafa je na svjetskom tržištu znatno poskupjela u posljednjih osam mjeseci, što je nametnulo poskupljenja i kod nas, tako da od 1. oktobra potrošače očekuju više cijene mljevene kafe", kazao je Banjac.
Kako dodaje, očekuje se i drugi talas poskupljenja, jer je cijena kafe na svjetskom tržištu "otišla u nebo", a i dolar koji diktira kretanja sirovine na svjetskom tržištu je skočio.
"Kada se sabere situacija sa sušom u Vijetnamu, snijegom i mrazom u Brazilu i veliko poskupljenje prevoza, sve skupa odražava se na cijenu", ističe Banjac.
Regija
STUDENTI BLOKIRALI RTS U BEOGRADU: Žandarmerija ih tukla, kordon se probio i ušao u zgradu, Javni servis će biti blokiran 22 sata
Prije 4h0
HiTec
IZNENAĐENJE IZ KINE: Šta je to Manus o kojem svi pričaju i je li ovo novi "DeepSeek trenutak"?
Prije 4h0
Kultura
NICOLE KIDMAN BI VOLJELA GLUMITI U OVOJ POPULARNOJ SERIJI: "Volim je, eto, sad znate"
Prije 5h0
Hronika
ZBOG POKUŠAJA UBISTVA NA AUTOBUSKOM STAJALIŠTU U HADŽIĆIMA: Određen jednomjesečni pritvor osumnjičenom...
Prije 5h0
Ekonomija
DIREKTORICA "BINGA" OTKRILA SVE: Evo kolike su plaće radnika u najvećem trgovačkom lancu u BiH
09. Mar. 20250
Ekonomija
NIJEMCI NE ODUSTAJU: Žele graditi veliko industrijsko postrojenje u Bosni i Hercegovini, ali problem je...
Prije 19h0
Ekonomija
VIŠE OD 200 RADNJI ZATVORENO: Vlada RS im stavila ruku u džep, a preduzetnici ključ u bravu
09. Mar. 20250
Ekonomija
ŠTA SE DOGAĐA U REPUBLICI SRPSKOJ: Zbog nagomilanih gubitaka i lošeg stanja u kojem se nalaze javna preduzeća...
Prije 20h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.