ALEKSANDAR ZOLAK OBJAŠNJAVA: "Slučaj kiseonik nije afera, NEGO ZLOČIN"

"Nema nikakve sumnje da su pacijenti Univerzitetskog kliničkog centra RS, i to najmanje četiri godine, 'liječeni' tehničkim kiseonikom", rekao je Zolak

  • Društvo

  • 07. Okt. 2021  

  • 1

S obzirom na to da su u bolnicama u Srpskoj, umjesto medicinskog pacijentima davali tehnički kiseonik, svako kome je neko umro, a bio je na respiratoru, može da podnese krivičnu prijavu protiv onih koji su odgovorni za ovu katastrofu.

To poručuje direktor Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH (ALMBIH) dr Aleksandar Zolak, naglasivši da slučaj „kiseonik“ nije afera, nego zločin.

"Nema nikakve sumnje da su pacijenti Univerzitetskog kliničkog centra RS, i to najmanje četiri godine, 'liječeni' tehničkim kiseonikom. Dokazano je da je i trebinjska bolnica koristila tehnički kiseonik što su, uz pomoć republičkog zdravstvenog inspektora, na čistac istjerali inspektori ALMBIH. Ne mogu da tvrdim, ali je gotovo sigurno da su i ostale bolnice u Srpskoj pacijentima davale tehnički kiseonik", ističe u intervjuu za Srpskainfo dr Zolak.

Šta znači to što je za uzorkovani kiseonik u UKC RS potvrđena čistoća od 99,9 odsto?

Ništa! Svaka limarska radnja u svojim bocama za zavarivanje ima kiseonik te čistoće. S druge strane, ako u kiseoniku bude nula, zarez mnogo nula, pa jedan karbon monoksida, to može da ubije čovjeka. Zato i jeste posebna procedura za proizvodnju medicinskog lijeka, a posebne su i medicinske boce za lagerovanje. Naime, nijedan proizvođač medicinskog kiseonika neće svoj lijek sipati u bocu koja nema istoriju medicinske boce, jer to, onda, prestaje biti medicinski kiseonik, odnosno lijek.

Ko je sve odgovoran za ovaj slučaj?

Preduzeće „TGT Tehnogas“ Laktaši koje nije imalo dozvolu za promet medicinskog kiseonika, pa je uvozilo i bolnicama isporučivalo tehnički gas. Bolnice koje su na to pristale i koje su uslove tendera prilagođavale firmama koje su radile mimo zakona. Resorno ministarstvo koje je, uz Republičku zdravstvenu inspekciju, zaduženo za kontrolu zakonitosti poslovanja u zdravstvenim ustanovama, a koje u pogledu toga ništa nije radilo.

U slučaju pomenutog preduzeća imamo dokaze da su, umjesto medicinskog, isključivo uvozili tehnički gas. Naime, umjesto iz „Uljanika“, kiseonik su uvozili iz Siska, gdje se proizvodi tehnički gas. Činjenica je da su njega regularno točili u Sisku i regularno su ga uvezli, ali ne kao medicinski, nego kao tehnički gas. Medicinski kisonik je lijek, a lijek se može uvoziti samo preko registrovanog veleprometnika lijekovima. Dakle, regularno su samo uvozili tehnički kiseonik, a sve ostalo što su radili je kriminal.

Kad je riječ o medicinskom kiseoniku, da li je i za šta „TGT Tehnogas“ imao dozvolu?

Od 2017. godine imali su dozvolu za stavljenje u promet medicinskog kiseonika iz „Uljanika“ u Hrvatskoj. Ali, ta dozvola nikada nije aktivirana, odnosno, po njoj nijedan litar medicinskog kiseonika nije uvezen u Srpsku. To znam, jer nam svi registrovani veleprometnici lijekova, u ovom slučaju medicinskog kiseonika, u tekućoj godini dostavljaju izvještaj o uvozu i potrošnji za prethodnu godinu. “TGT Tehnogas” medicinski kiseonik nije uvozio ni preko nekog registrovanog veleprometnika, jer njih mi kontrolišemo.

Ne znam koliko su dugo bolnice snabdijevali tehničkim kiseonikom, ali pretpostavljam da to traje od 2009, kada je formirana ALMBIH i od kada je na snazi Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima. Ono što sigurno znam, jeste da u protekle četiri godine nisu uvezli ni litar medicinskog kiseonika, jer im nije aktivna dozvola.

Na koji način su mogli da aktiviraju dozvolu za uvoz medicinskog kiseonika?

Kontrolom prve serije. Postupak je takav da su mogli da se registruju za velepromet medicinskog kiseonika, potom da nabave medicinski kiseonik, dođu na granicu, pokažu dozvole Agencije koje imaju i tako se identifikuju kao veleprometnik ovlašten za uvoz medicinskog kiseonika. Onda se lijek stavi u skladište, uzme se uzorak i uz propratnu dokumentaciju pošalje u laboratoriju ALM. Po dobijanju zelenog svjetla kontrole prve serije, lijek može da napusti skladište registrovanog veleprometnika i da se dostavi bolnicama. Oni nijednom nisu ušli u ovu proceduru.

Cjelokupan tekst možete pročitati na ovom linku.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...