Hronika
UŽAS U SUSJEDSTVU: Htio da napravi selfi pa pao u provaliju i poginuo
26. Jun. 20240
Policija u Egiptu hvatala je ljude putem aplikacija za upoznavanje, dok su vlasti u Tunisu i Libanonu nametale dodatne optužbe nakon pretraživanja telefona pritvorenika, navodi se u izvještaju na 130 stranica.
Šareni svijet
07. Mar. 2022 07. Mar. 2022
0
Policijske snage u Tunisu, Egiptu i Libanonu sve se više oslanjaju na digitalne alate za identifikaciju i kazneni progon LGBTQ osoba pa Egipćanin Omar prije nego što izađe iz svog doma prvo deinstalira aplikacije sa svog mobitela i ostaje bez WhatsAppa, Facebooka i Grindra.
"Paranoja je konstantna", rekao je 19-godišnji homoseksualac koji je zamolio Thomson Reuters Foundation da ne identificira njegov rodni grad ili pravo ime radi njegove sigurnosti.
Kad bi policajac pretražio njegov mobitel, jedan razgovor na WhatsAppu ili selfie na Facebooku mogao bi biti dovoljan da se Omar procesuira pod zakonima koji zabranjuju "bludništvo" i "prostituciju" - što se u Egiptu redovito čini za kriminalizaciju građana zbog toga što su homoskesualci.
Brisanje aplikacija s mobitela stoga mu je postala svakodnevica.
"To je poput pranja zuba", kaže Omar.
LGBTQ zajednice širom svijeta strahuju da internet više nije siguran prostor za njih jer je nadzor sve veći, a na govor mržnje se ne reagira.
Detaljna studija sudskih spisa objavljena u ponedjeljak pokazala je da se policijske snage u Tunisu, Egiptu i Libanonu sve više oslanjaju na digitalne alate za identifikaciju, zarobljavanje i kazneni progon LGBTQ osoba.
Studija istraživačice Afsaneh Rigot, uz podršku organizacije za zaštitu podataka Article 19 i Pravnog fakulteta na Harvardu otkriva u kojoj mjeri je sigurnost LGBTQ osoba na Bliskom istoku ugrožena njihovim digitalnim otiscima.
Rigot je pregledala spise o 29 postupaka protiv LGBTQ osoba u Egiptu, Tunisu i Libanonu od 2011. do 2020. godine i intervjuirala dvadesetak ljudi, uključujući žrtve.
Policija u Egiptu hvatala je ljude putem aplikacija za upoznavanje, dok su vlasti u Tunisu i Libanonu nametale dodatne optužbe nakon pretraživanja telefona pritvorenika, navodi se u izvještaju na 130 stranica.
U studiji se navodi da se mobiteli LGBTQ osoba tretiraju kao virtualno "mjesto zločina", riznice koju treba pročešljati u potrazi za "dokazima".
"Njihovom identitetu se sudi", upozorila je Rigot.
"Kako bi preživjele, queer osobe su prisiljene skrivati i brisati s interneta ključne elemente o sebi", govori.
Lakši progon
U Libanonu su dokumentirane stotine slučajeva LGBTQ osoba optuženih na temelju članka 534. Kaznenog zakona koji kriminalizira "neprirodne" seksualne radnje.
U Tunisu se sodomija kažnjava zatvorom do tri godine, a policija sve više kategorizira digitalnu komunikaciju između LGBTQ osoba kao online "prekršaje", navodi se u izvještaju.
Egipatske vlasti bile su najagresivnije prema homoseksualnoj zajednici, otkrili su Rigot i drugi, a slučajevi su često upućivani na novoovlaštene "privredne sudove" koji procesuiraju "zloupotrebu" telekomunikacija.
Egipatska policija "cilja gay žarišta...nasumično hapsi ljude na temelju njihovog izgleda i...pretražuje njihove telefone i ako nešto pronađe... koristi to kao dokaz za daljnju izgradnju slučaja", rekla je jedna žrtva, navodi se u izvještaju.
"Mnoge zemlje u tim slučajevima sada provode zakone o kibernetičkom kriminalu umjesto anti-LGBT zakona", rekla je Rasha Younes koja istražuje LGBTQ prava u toj regiji za Human Rights Watch.
Te taktike uništile su "prostor za disanje" koji je internetski svijet dao homoseksualcima u uglavnom homofobnim društvima, rekla je, opisujući taj utjecaj kao "apsolutno razarajući".
Omar u Egiptu živi dvostrukim životom. Nikada ne spominje na WhatsAppu da je gay, koristi lažna imena u aplikacijama za spojeve i izbjegava četvrti u kojima bi mogao naići na policiju.
"Moram živjeti kao špijun", rekao je.
"Gotovo niko ne zna ko sam ja zapravo", naglasio je.
Mini market
REAKCIJA FARUKA KAPIDŽIĆA NAKON TV GOSTOVANJA: "Jeste li ikad gledali 'intervju' u kojem novinar cijelu emisiju isključuje mikrofon gostu?"
Prije 24 min0
Hronika
UŽAS U SUSJEDSTVU: Na radnicu pao prozor sa zgrade gimnazije, stravičan prizor prva ugledala kuharica
Prije 40 min0
Sport
ZBOG LOŠIH VREMENSKIH USLOVA: Odgođene tri utakmice 14. kola, određeni novi termini
Prije 56 min0
Evropa
PRITISAK SVE VEĆI: Predizborna kampanja se zahuktava, može li Scholz preokrenuti negativne trendove?
Prije 1h0
Šareni svijet
DOGOVORILI SE DA IMAJU 105: Kristina ima 22 djece sa turskim bogatašem
21. Nov. 20240
Šareni svijet
HRVATI U ŠOKU ZBOG CIJENE KUĆE NA MORU U ITALIJI: "Kod nas za to dobiješ šupu"
20. Nov. 20240
Šareni svijet
ČUVENA SCENA IZ "KUMA" U STVARNOM ŽIVOTU: Na imanju biznismena na Siciliji ostavljena odsječena konjska glava
22. Nov. 20240
Šareni svijet
VJEROVALI ILI NE: Vlasti jedne države amnestirale više od pet hiljada zatvorenika kako bi smanjile gužve u zatvorima
21. Nov. 20240
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.