ALMIR BEČAREVIĆ ANALIZIRA: Šta će proizvesti plaćanje prirodnog gasa u rubljama?

Svaka kompanija će morati na bankarskom tržištu kupiti rublje kojima će onda plaćati uvezeni gas. Pošto se radi o valuti koja na evropskom tržištu valuta nije omiljena niti zbog sankcija ima potražnje za istom to će se rublje morati obezbijediti na ruskom bankarskom tržištu.

  • Ekonomija

  • 24. Mar. 2022  24. Mar. 2022

  • 0

Piše: Almir Bečarević

Prirodni gas je čudo i stoga je odabran da bude prvi energent koji će Rusija od danas naplaćivati u rubljama. Ovo je istorijska odluka jer prirodni gas se nikad nije naplaćivao u ruskim rubljama. Kažem čudo jer Evropa zavisi od isporuke ovog energenta, posebno Njemačka. U prvom koraku promjene valute plaćanja nije izabrana nafta već prirodni gas iz razloga što je u kratkom vremenu NEMOGUĆE naći zamjenu u Evropi za ruski gas i stoga će odluka pogoditi puno više kupaca nego da je izabrana nafta. Istovremeno, nemoguće je napuniti prazna skladišta gasa Evrope bez ruskog gasa bar za narednu zimu. Stoga, Rusija je izabrala prirodni gas i promjenom valute plaćanja unijela pometnju i dramu kod evropskih kupaca gasom. Prva je Njemačka reagovala i saopćila da se ovo može smatrati raskidom ugovora, a da bi plaćanja rubljama profunkcionisala moraju se izmijeniti svi postojeći ugovori koje ima zaključen Gazprom Export sa svojim kupcima.

Šta će proizvesti plaćanje prirodnog gasa u rubljama?

Kao prvo, svaka kompanija će morati na bankarskom tržištu kupiti rublje kojima će onda plaćati uvezeni gas. Pošto se radi o valuti koja na evropskom tržištu valuta nije omiljena niti zbog sankcija ima potražnje za istom to će se rublje morati obezbijediti na ruskom bankarskom tržištu. Samo izmjena valute plaćanje neće uticati na cijene gasa osim porasta troškova konverzije i mogućih dodatnih troškova povezanih sa konverzijom, a koje bi bile uvedene kao sredstvo dodatne zarade ruskih banaka.

Ono što bi moglo slijediti, a što je mnogo radikalnije je da Rusija uvede obavezu plaćanja svih svojih obaveza u rubljama. Što se tiče prirodnog gasa tu mislim na plaćanje svih tranzita gasa ruskim rubljama. Gasovodi koje je izgradio Gazprom Export su finansirani kreditima evropskih banaka i obaveze su preuzimane uglavnom u eurima ili dolarima i sada bi se moglo desiti da umjesto tih valuta Rusija započne otplate rata u rubljama. Bugarska je na nacionalnoj televiziji i bez još jasne odluke o plaćanju obaveza Gazproma rubljama priopćila da neće prihvatiti takvu vrstu plaćanja. U pitanje je dovela i dalje snabdijevanje Turskim tokom jer Turski tok je opterećen kreditima koji nisu preuzeti u rubljama već u valutama USD i EUR.

Ono što je još interesantno je to da transport gasa preko Ukrajine ide nesmetano prema svim evropskim kupcima i sada zamislimo situaciju da Gazprom Export taj tranzit gasa preko Ukrajine počne plaćati rubljama. Ukrajina gas ne kupuje od Gazproma već na evropskom tržištu i plaća ga u USD, a sada bi primala rublje za tranzit gasa sa kojima ne bi mogla ništa jer teško je očekivati da bilo kakvu robu koju kupuje na evropskom tržištu plaća u tako dobivenim rubljama.

Igre koje se igraju preko prirodnog gasa nisu nimalo bezazlene jer Evropa mora užurbano da puni skladišta gasa za narednu sezonu grijanja i ovaj potez Moskve će dodatno unijeti nervozu na ionako nestabilno tržište gasa, a koje je već reagiralo porastom cijena gasa na berzama za 20%.

Na kraju, Rusija vuče očajničke poteze kako bi stabilizovala rublju što je jedina namjera ove promjene valute plaćanja, ali ovim doprinosi većoj nervozi evropskih kupaca koji će i ovaj potez Moskve iskoristiti za dokazivanje da se što prije pronađe zamjena za ruski gas. Ruski gas postaje nepoželjan jer se pokazalo da je Evropa bila previše ovisna o ruskom gasu, a sada i promjenom valute plaćanja Rusija čini potez koji samo daje pečat užurbanim potezima Evrope da odmah i sada zamijene ruski gas.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...