Evropa
ZELENSKI O PUTINU: "Mislite li da razumna osoba to može reći? (VIDEO)
19. Dec. 20240
Na tom sastanku delegaciji iz Ukrajine su prenesena sva iskustva Instituta kada je u pitanju traganje za nestalim osobama, ističu iz ove institucije.
Društvo
12. Jun. 2022 12. Jun. 2022
0
Rat u Ukrajini se ne smiruje te su već sada zabilježeni elementi ratnih zločina, kao i snimke masovnih grobnica u kojima su, pretpostavlja se, tijela ubijenih civila koja će trebati ekshumirati i identificirati i zbog toga su iz Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine ponudili svoju pomoć jer je njihov model traženja prepoznat kao najuspješniji u cijelom svijetu.
Kako je Feni kazala glasnogovornica Instituta za nestale osobe BiH Emza Fazlić, njihov model traženja danas se primjenjuje u onim društvima koja su prošla kroz ista iskustva rata i poraća kao i Bosna i Hercegovina.
Institut za nestale osobe Bosne i Hercegovine prije nekoliko godina (u vrijeme kada je bilo aktuelno ovo pitanje na Kirmu) imao je posjetu delegacije iz Ukrajine koja je željela imati više saznanja o procesu traganja za nestalim osobama u BiH, a kako bi taj model primijenili i u Ukrajini.
Na tom sastanku delegaciji iz Ukrajine su prenesena sva iskustva Instituta kada je u pitanju traganje za nestalim osobama, ističu iz ove institucije.
Tada je delegaciji prenesen najuspješniji model za traženje nestalih u svijetu koji je kreiran i proveden u BiH, počevši od ključnih stvari neophodnih za ovaj proces kao što je sačinjavanje tačnog spiska nestalih osoba, zatim odgovarajući zakon po uzoru na Zakon o nestalim osobama koji je usvojen u BiH, uspostavljanje stručne ustanove koja bi se ovim pitanjem bavila kao što je Institut te način rada na terenu, postupci prilikom izvršavanja ekshumacija i identifikacija.
- Nedavno smo dobili zahtjev od Ukrajine za tehničku pomoć koja se odnosila na proces DNK identifikacije koju zapravo za Institut radi Međunarodna komisija za nestale (ICMP). Dali smo im određene preporuke i uputili ih na ICMP i svakako im ponudili našu ekspertizu za sve što im bude potrebno kako bi iskoristili sva iskustva koja smo imali u BiH zahvaljujući kojima je do sada pronađeno gotovo 80 posto nestalih osoba, a sve kako bi pomogli u uspostavljanju sistema koji će u Ukrajini biti zadužen za pronalazak nestalih osoba - kaže Fazlić.
U Bosni i Hercegovini više od 25.500 žrtava proteklog rata je ekshumirano do sada. Od tog broja oko 24.300 nestalih je identificirano i predato porodicama dok se još uvijek radi na identifikaciji jednog broja žrtava koje su ekshumirane, ali nisu zvanično identificirane.
Ekshumacije se provode i 30 godina nakon početka rata i još uvijek se nalaze posmrtni ostaci žrtava koje su nestale u to vrijeme te BiH još uvijek traga za 7.628 nestalih osoba, a rješavanje problema nestalih osoba veoma je važno za proces pomirenja u BiH, ali i regionu.
- Porodice koje su izgubile svoje najmilije imaju pravo da saznaju šta im se dogodilo, da dobiju njihove posmrtne ostatke te da ih dostojanstveno pokopaju i da imaju barem tu satisfakciju, da se zna gdje su njihovi najmiliji, da im mogu otići na mezar ili grob i izreći molitvu, zapaliti svijeću. Tek nakon suočavanja sa prošlošću i njenog prihvatanja moguć je suživot i pomirenje na ovim prostorima - dodaje Fazlić.
Pitanje rješavanja problema nestalih je veoma važno za proces pomirenja u regionu, naglasila je, ali svjedoci smo vrlo zategnutih odnosa između Hrvatske i Srbije, upravo o pitanju nepronađenih nestalih osoba, a u novije vrijeme to je i problem između Beograda i Prištine.
- Ako se to pitanje ne bude efikasno rješavalo, moguće je da će tenzije rasti, frustracije kod porodica koje su izgubile svoje najmilije će također rasti i postoji bojazan da sve to u jednom trenutku ne eskalira - kazala je Fazlić, na kraju još jednom naglašavajući izuzetnu važnost pronalaska nestalih u procesu pomirenja.
Evropa
ZELENSKI O PUTINU: "Mislite li da razumna osoba to može reći? (VIDEO)
19. Dec. 20240
Evropa
NEKADAŠNJI ŠEF UKRAJINSKE DIPLOMATIJE: "Imali smo sreće što je Biden bio predsjednik SAD-a, ali..."
02. Dec. 20240
Evropa
UMJETNO STVORENA GLAD: Ukrajina obilježava Dan sjećanja na žrtve Holodomora
23. Nov. 20240
Svijet
VOJNI ANALITIČAR O RATU U UKRAJINI: "Utjecaj Amerike ključan, Trump je nepredvidiv..."
19. Nov. 20240
Politika
NEŠIĆ ZABRINUT ZA SRPSKE POVRATNIKE: Lično će u narednim danima obići ovo selo
Prije 2h0
Hronika
SVAKI TRAG MU SE IZGUBIO NA BALKANU PRIJE 10 GODINA: Posljednje riječi "najpoznatijeg nestalog turiste" su jezive (VIDEO)
Prije 2h0
Show
TRAKAVICA SE NASTAVLJA: Blake Lively sada tuži kolegu iz filma "Priča završava s nama" (FOTO)
Prije 2h0
Ekonomija
U MIROVINI ZARAĐUJE VIŠE OD 4.000 EURA MJESEČNO: "Nikad lakši posao, penziju ni ne diram"
Prije 3h0
Društvo
ODLUKA JE KONAČNA: Na Međunarodnom aerodromu Sarajevo više nije moguće...
Prije 13h0
Društvo
NIKŠIĆ U NOVIM PROBLEMIMA: Profesor Ustavnog prava upozorava –„Vlada Federacije na osnovu Ustava FBiH uopće nije nadležna da...“
21. Dec. 20240
Društvo
NEMA DALJE: Šta je sutkinja Sena Uzunović kazala na ročištu početkom decembra...
21. Dec. 20240
Društvo
SINDIKALCI PORUČILI VLADI: Usvajanje zakona o minimalnoj plaći je...
20. Dec. 20240
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.