BIVŠI GENERALNI KONZUL BIH U FRANKFURTU LUČIANO KALUŽA: "Diplomatski neprimjeren odnos Berlina"

On je rekao da je Bečka konvencija o diplomatskim odnosima vrlo jasna i kaže da svaka zemlja samostalno vrši prijem diplomatskog osoblja, odnosno ambasadora, i nema nikakvu obavezu da daje bilo kakva obrazloženja ukoliko nekome, eventualno, ne izda agreman.

  • Politika

  • 27. Avg. 2022  

  • 2

Bivši generalni konzul BiH u Frankfurtu Lučiano Kaluža istakao je da je skandal to što se službeni akt Ambasade BiH u Njemačkoj sa sastanka sa predstavnicima njemačkog Ministarstva vanjskih poslova pojavio u javnosti, te ocijenio da neko pokušava da ispolitizuje i pogrešno prikaže cijeli slučaj u vezi sa procedurom izdavanja agremana njemačkom ambasadoru u Bosni i Hercegovini Thomasu Fitschenu.

Kaluža je povodom reakcije njemačkog Ministarstva vanjskih poslova da će "proispitati dalje ponašanje i pomoć Bosni i Hercegovini ako brzo ne dobiju pojašnjenje od Predsjedništva BiH zašto ambasadoru Thomasu Fitschenu nije izdat agreman", rekao da nijedna zemlja nema pravo da se na diplomatski neprimjeren način odnosi prema drugoj.

"Mislim da neko čitav ovaj slučaj pokušava ispolitizovati i pogrešno prikazati. Također, trebalo bi da se zna da procedura u vezi sa izdavanjem agremana predloženom njemačkom ambasadoru Thomasu Fitschenu, još nije gotova. Znači agreman nije uskraćen, kako neki tvrde", rekao je Kaluža za Glas Srpske.

On je rekao da je Bečka konvencija o diplomatskim odnosima vrlo jasna i kaže da svaka zemlja samostalno vrši prijem diplomatskog osoblja, odnosno ambasadora, i nema nikakvu obavezu da daje bilo kakva obrazloženja ukoliko nekome, eventualno, ne izda agreman.

Kaluža kaže da ga je šokiralo to što se u javnosti pojavio službeni akt Ambasade Bosne i Hercegovine u Njemačkoj sa sastanka sa predstavnicima njemačkog Ministarstva vanjskih poslova, koji je proslijeđen na adresu Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine.

"To je neviđen skandal. Kako će oni to obrazložiti njemačkim kolegama? U tom izvještaju su navedeni stavovi institucija Njemačke koji su trebali da budu internog karaktera", rekao je Kaluža.

On je naveo da Predsjedništvo BiH nije odbilo da akredituje imenovanog ambasadora već je procedura samo prolongirana do naredne sjednice, jer član Predsjedništva BiH Milorad Dodik nije bio saglasan iz proceduralnih i principijelnih razloga.

Prema njegovim riječima, ovo nije prvi put da se nešto ovako dešava i da se u prvom krugu odlučivanja iz nekog razloga ne postigne ova saglasnost, napominjući da se često čeka i do tri mjeseca da nekome bude odobren agreman.

Kaluža je kao primjer toga naveo sličnu situaciju koja je bila sa i sa agremanom za novog britanskog ambasadora u Bosni i Hercegovini Juliana Rileyja, naglasivši da tada "niko nije dizao prašinu".

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 2

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...