Vijesti
AFERA "VIADUCT" IDE IZ LOŠEG U GORE: Općinski sud u Mostaru donio rješenje o zapljeni imovine Centralne banke BiH
16. Apr. 20250
Kako se nezvanično saznaje, u ovom trenutku sasvim sigurno je da kamata na obaveze iznad obaveznih rezervi neće biti negativna, a izvjesno je da će za početak ona iznositi nula odsto
Ekonomija
29. Okt. 2022
0
S ciljem obuzdavanja inflacije i postepenog povratka na nivo od dva posto, Evropska centralna banka (ECB) podigla je referentnu kamatnu stopu sa 1,25 na dva posto, što će utjecati i na Bosnu i Hercegovinu u smislu rasta tržišnih kamatnih stopa uključujući i one na kredite, međutim po mišljenju stručnjaka to neće riješiti problem jer uzroke inflacije treba tražiti na drugom mjestu.
"I na sljedećim sastancima očekujemo dalje podizanje kamatnih stopa, a sve zato da se osigura što brži povratak inflacije na ciljani nivo od dva posto. Ekonomska aktivnost u eurozoni usporila je znatno u trećem kvartalu ove godine, očekujemo dalje slabljenje do kraja ove, te na početku iduće godine“, rekla je Christine Lagarde, predsjednica ECB-a.
Inače, odluka ECB-a uslijedila je nedugo nakon što su i američke Federalne rezerve krajem septembra podigle referentnu kamatnu stopu, također za 0,75 posto.
Ovo povećanje kamatne stope od strane ECB-a najveće je pojedinačno povećanje u historiji eurozone, a osim referentne kamatne stope povećana je i stopa na prekoračene depozite banaka, zatim refinansiranje banaka, kao i na prekoračene pozajmice banaka.
"Rast kamatnih stopa samo produbljuje ekonomske probleme. Suština inflacije u SAD i Evropi je potpuno drugačija. Očekivan je odgovor da se na monetarne poteze FED-a stvari kreću u ovom pravcu, to samo produbljuje problem i inflacija se ne smiruje. Podatak da je u SAD ekonomski rast u trećem kvartalu iznad očekivanja situaciju dodatno komplikuje i to znači dalji rast kamatnih stopa jer smo udaljeniji od recesije, a inflacija se ne smiruje jer se ne smiruju tenzije koje stvaraju inflaciju“, rekao je ekonomista Saša Stevanović, dodajući da su cijene gasa negativne te da centralne banke nastoje da povrate izgubljeni kredibilitet, te da se monetarnim instrumentima nastoje riješiti problemi koji nisu monetarne prirode, pišu Nezavisne novine.
Inače, mnogi ekonomisti smatraju da uzrok inflacije nije velika količina novca na tržištu, već rast cijena energenata pa i hrane, tako da uzroke problema treba tražiti u tome, a ne podizati kamatne stope jer se inflacija na taj način sasvim sigurno neće smiriti, posebno ne dovesti na nivo od dva odsto.
Istovremeno, zbog povećanja referentne kamatne stope ECB-a može se očekivati i rast kamata u Bosni i Hercegovini, međutim to je stvar poslovne politike samih banaka, a po ovom pitanju već su reagovale entitetske agencije za bankarstvo koje su donijele odluke s ciljem "zaštite korisnika finansijskih usluga".
Kada je riječ o kamatama koje se odnose na banke, a koje su takođe povećane odlukom ECB-a, zanimljivo je, recimo, da je kamatna stopa koju banke u Evropi plaćaju na viškove iznad obaveznih rezervi 1,5 odsto, dok je ta kamatna stopa u BiH još na nivou od minus 0,25 posto.
U suštini, banke na novac iznad obaveznih rezervi u Bosni i Hercegovini imaju trošak, a u Evropi prinos. Zbog ovoga, kako saznajemo, i Centralna banka Bosne i Hercegovine planira da reaguje u smislu podizanja kamatne stope na viškove iznad obaveznih rezervi.
„Preduzeli smo aktivnosti po tom pitanju. Čekali smo odluku Evropske centralne banke i trenutno radimo analize. Očekujemo da ćemo uskoro donijeti odluku kako bismo se uskladili sa potezima Evropske centralne banke i svjetskih banaka i povećali te stope. Razmatramo i mogućnost da se donese odluka da se bankama nešto i plaća po tom osnovu i o tome ćemo svakako odlučivati do kraja godine“, rekao je Dragan Kulina, član Upravnog odbora Centralne banke BiH.
Vijesti
AFERA "VIADUCT" IDE IZ LOŠEG U GORE: Općinski sud u Mostaru donio rješenje o zapljeni imovine Centralne banke BiH
16. Apr. 20250
Ekonomija
CENTRALNA BANKA BOSNE I HERCEGOVINE NAPRAVILA STRATEŠKI POTEZ: U skladu sa novim strateškim opredjeljenjem kupljene dodatne količine...
29. Mar. 20250
Ekonomija
IZ LOŠEGA U GORE: Nakon izgubljenog arbitražnog spora, imovina Centralne banke BiH mogla bi biti...
27. Mar. 20250
Ekonomija
ZBOG PROPALOG PROJEKTA VLADE RS: Centralnoj banci BIH oduzeta imovina vrijedna skoro 110 miliona KM
14. Mar. 20251
Hronika
STRAVIČNA SAOBRAĆAJNA NESREĆA: Banjalučko tužilaštvo iznijelo detalje tragedije u kojoj je poginuo Srđan Todorović
Prije 20 min0
Ekonomija
EVO ŠTA JE NERMIN NIKŠIĆ NAPRAVIO: Vlada FBiH uvećala unutrašnji dug za dvije godine za više od 720 miliona KM
Prije 20 min0
Politika
SLUČAJ VIADUCT POTRESA BiH: Igre političke trgovine i populizma na račun države, dok rješenje postoji i ključ je u rukama Vijeća ministara
Prije 24 min0
Regija
SRBI U VELIKOM BROJU BJEŽE IZ SRBIJE, SELE SE U HRVATSKU: Ovo je njihov razlog
Prije 26 min0
Ekonomija
IZ LOŠEGA U GORE: Dug "Viaductu" svakodnevno raste, ali stižu još gore vijesti...
17. Apr. 20250
Ekonomija
SUNOVRAT DODIKOVOG TZV. "BOLJEG DIJELA BiH": Federacija BiH duplo likvidnija od RS
17. Apr. 20250
Ekonomija
TUZLANSKI GIGANT RUŠI REKORDE: Bingo obara cijene čak i u susjednoj državi
18. Apr. 20250
Ekonomija
EKONOMISTI UPOZORAVAJU: Likvidnost entiteta RS upitna, vlast ne želi ničega da se odrekne...
18. Apr. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.