Vijesti
DOK NIJE KASNO: Vlada zadužila Nikšića da Vladi RS uputi pismo s oznakom “vrlo hitno”
04. Apr. 20250
"No, osam političkih stranaka u Federaciji BiH nada se da će imati dovoljan broj delegata i da će moći formirati vlast sa Hrvatskom demokratskom zajednicom Bosne i Hercegovine".
Politika
07. Dec. 2022
6
Dva mjeseca nakon održavanja općih izbora u Bosni i Hercegovini i mjesec nakon objave konačnih rezultata izbora još nije sasvim sigurno ko će činiti novu vlast na državnom, te na nivou Federacije BiH (FBiH), dok je u Republici Srpskoj (RS) poznato da će okosnica vlasti biti Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) sa partnerima, stoji u objavi na zvaničnoj stranici Socijaldemokratske partije Bosne i Hercegovine.
Sastav buduće vladajuće koalicije bit će poznat nakon što se popuni Dom naroda Parlamenta FBiH, te nakon odluke Ustavnog suda po apelaciji člana Predsjedništva BiH Željka Komšića na izmjene Izbornog zakona i Ustava FBiH koje je nametnuo visoki predstavnik u BiH Cristian Schmidt tokom izborne noći.
No, osam političkih stranaka u Federaciji BiH nada se da će imati dovoljan broj delegata i da će moći formirati vlast sa Hrvatskom demokratskom zajednicom Bosne i Hercegovine (HDZ BiH), piše dalje u objavi.
Oni su 29. novembra potpisali sporazum o formiranju vlasti na državnom i federalnom nivou. Potpisani sporazum pod nazivom "Smjernice, načela i ciljevi u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti za razdoblje 2022.–2026. godina" sadrži tri oblasti u kojima se planira djelovati, a posljednja tačka u dokumentu odnosni se na reformu Radio-televizijskog (RTV) sistema, navodi se dalje u tekstu koji je objavljen na stranici Mediacentra.
U dokumentu koji je objavljen deset dana prije zvaničnog potpisivanja, piše da je jedan od ciljeva "reforma cjelokupnog javnog RTV sistema Bosne i Hercegovine i Federacije Bosne i Hercegovine u skladu sa Ustavom", no detalja o načinima provođenja reforme i prema čemu će biti usmjerena nema.
Konkretnan odgovor o tome šta će tačno značiti najavljena reforma Radio-televizijskog sistema u BiH i Federaciji BiH, predstavnici političkih partija koji su potpisali koalicioni sporazum i koji najavljuju i reformisanje javnog RTV sistema, nemaju."Dok pričamo o javnom RTV servisu, znate da u ovom trenutku ljudi na BHRT-u nemaju platu, da imamo neriješene odnose oko imovine Federalne televizije, da imamo neriješene odnose oko naplate RTV pretplate, znate da nemamo Upravni odbor FTV-a, da je v.d. direktora deset godina van mandata. Sve je to priča oko reforme", kaže za Mediacentar Sarajevo Nermin Nikšić, predsjednik Socijaldemokratske parije BiH.
Nikšić dodaje da je moguće da koalicioni partneri imaju svoju viziju reforme, ali da to ne stoji u potpisanom Sporazumu. SDP, kaže, obećava, da neće podržati rješenja koja nisu u skladu sa standardima i zakonima.
"SDP ne bi podržao posebni kanal na hrvatskom jeziku. To je jasno vrapcima, to je priča stara 100 godina, ali naravno da pričamo kako da unaprijedimo RTV sistem. To vam je slično kao Izborni zakon, kažu treba donijeti novi Izborni zakon. Naravno da treba, i mi mislimo. Naravno da drugačije mi i HDZ gledamo na taj zakon, ali o tome treba pričati", rekao je Nikšić.
Vijesti
DOK NIJE KASNO: Vlada zadužila Nikšića da Vladi RS uputi pismo s oznakom “vrlo hitno”
04. Apr. 20250
Ekonomija
NIKŠIĆEVE DUGOVE VRAĆAT ĆE NAŠI PRAUNUCI: Federacija se zadužila za novih 50 miliona KM
18. Mar. 20252
Vijesti
GRAĐANI TRAŽE OZBILJNIJE MJERE: Nikšić najavio da će održati sastanak s predstavnicima trgovina o cijenama
31. Jan. 20250
Politika
NERMIN NIKŠIĆ PORUČIO: "Nadam se da će SNSD sutra podržati zakone"
29. Jan. 20250
Hronika
TEŠKA NESREĆA KOD HADŽIĆA: Poginuo motociklista, saobraćaj je trenutno obustavljen
Prije 20 min0
Politika
JELENA TRIVIĆ KATEGORIČNA: Nećemo pratiti Dodika u njegovom avanturizmu sa novim Ustavom RS!
Prije 33 min0
Zabava
FOBIJA OD KOJE MNOGI PATE: Jennifer Aniston otkrila koji je njen najveći strah - "Zbog toga sam počela ići na hipnozu!"
Prije 41 min0
Politika
AIDA OBUĆA, POTPREDSJEDNICA SDA: "Čović koristi slabost i podložnost Trojke i opozicije iz RS-a; ne smije se više čekati sa hapšenjem Dodika"
Prije 55 min0
Politika
VELIKA PANIKA U RS-u: "Institucije gube svoj identitet i postaju palica za lične potrebe jednog čovjeka!"
16. Apr. 20250
Politika
DODIK OTVORENO PRIJETI: "Za Bošnjake je bolje da prihvate sporazum..."
18. Apr. 20250
Politika
FAKULTETSKE DIPLOME SA SOKOCA I KONOPCA: Haris Zahiragić ismijavao privatne fakultete i njihove diplome; većinu njih osnovali istaknuti članovi njegove SDA!
17. Apr. 20250
Politika
BLAMAŽA PRED KAMERAMA: Pogledajte kako je Dodik odgovornost za aferu "Viaduct" pokušao prebaciti na druge, spominjao Svetlanu Cenić, Murphyja... (VIDEO)
16. Apr. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 6
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.