PRITISAK NA ZVANIČNI BEOGRAD: Srbiji ponovo prijeti ukidanje bezviznog režima

Sagovornici Nova.rs navode da se o hitnoj suspenziji bezviznog režima donosi većinom glasova, ali navode da “striktno gledano” usaglašavanje sa spoljnom politikom ne može da bude osnov za to.

  • Regija

  • 11. Dec. 2022  

  • 2

Vlasti Srbije i dalje odolijevaju pritiscima da uvedu sankcije Ruskoj Federaciji, pa sada pojedine države EU prijete ponovnim uvođenjem viza za građane Srbije. Naime, holandski parlament je jučer usvojio rezoluciju kojom poziva svoju vladu da u Briselu zatraži suspenziju bezviznog režima za Srbiju, dok se ne pridruži sankcijama prema Rusiji i usaglasi se sa viznim režimom. Sagovornici Nova.rs navode da se o hitnoj suspenziji bezviznog režima donosi većinom glasova, ali navode da “striktno gledano” usaglašavanje sa spoljnom politikom ne može da bude osnov za to.

Stopiranjem napretka u pregovorima sa Evropskom unijom pokazalo se kao nedovoljno jak vid pritiska na zvanični Beograd da uvede sankcije Ruskoj Federaciji. Holandija sada predlaže da se privremeno ukine bezvizni režim za Srbiju, ukoliko se se ne usaglasi sa viznom i spoljnom politikom EU. Traže da vize budu uvedene najkasnije do marta 2023.

To se navodi u rezoluciji koju je usvojio holandski parlament na prijedlog dva poslanika najvećih stranaka tamošnje vladajuće koalicije, a to su podržale i neke opozicione partije.

„Donji dom podržava naš prijedlog za stroži pristup Srbiji ako predsjednik Vučić ne podrži sankcije Rusiji. Prekid procesa pridruživanja Srbije EU mogao bi da postane opcija. Nećemo oklijevati da ga koristimo“, poručio je poslanik Jeoren Van Vajnharden.

Ovo nije prvi put da se Srbiji prijeti ukidanjem bezviznog režima. Nedavno su iz EU stigla ozbiljna upozorenja da će to učiniti zbog neusklađivanja sa viznim režimom Unije. Tu poruku prenijela je i evropska komesarka za unutrašnju Ilva Johanson.

Iz Brisela su saopštili da Beograd doprinosi naglom porastu migranata u EU preko Zapadnog Balkana, nakon čega su srpske vlasti brzo reagovale i ukinule vize pojedinim zemljama. Taj posao do kraja nisu završile.

Miloš Pavković iz Centra za evropske politike navodi za portal Nova.rs da je Savjet EU olakšao procedure za hitnu suspenziju bezviznog režima 2018. i samim tim se ta odluka donese prostom većinom država članica.

“Ona može da bude na devet mjeseci. To je hitna suspenzija. Ovo je prvi put da se traži suspenzija pod izgovorom neusaglašavanja sa spoljnom i bezbjednosnom politikom EU. Do sada su razlog za to uglavnom bile ili pretjerane migracije ili organizovani kriminal i korupcija. Procedure za suspenziju viznog režima jesu olakšane, ali to ne znači da vrlo lako može da dođe do toga. Ja vjerujem i nadam se da neće”, kaže Pavković.

altN1 (Miloš Pavković)

On dodaje da kada je riječ o uklađivanju sa sankcijama Rusiji, tu i dalje nema napretka.

“I ovu inicijativu holandskog parlamenta bih više gledao kroz prizmu pritiska na Srbiju da se usaglasi sa spoljnom politikom EU. Ovo je više vid pritiska i poruka za Srbiju, jer striktno gledano usaglašavanje sa spoljnom politikom ne može da bude osnov za to”, kaže Pavković.

Aleksandar Vučić nedavno je izjavio da će Srbija uvesti sankcije Rusiji samo ako nam “bukvalno bude Damoklov mač nad glavom”. Njemački mediji, sa druge strane, pisali su da je ukidanje bezviznog režima “najubojitije oružje” pritiska na Srbiju.

Postavlja se pitanje da li je ponovno uvođenje viza način da se Srbija privoli da uvede sankcije Moskvi.

“Bezvizni režim je nešto što je Srbiji donelo najveći napredak u odnosima sa EU 2009. Tada je bila i najveća podrška EU. To koristi i biznisu i građanima i za slobodno putovanje i trgovinu. To je veliki vid pritiska, a Holandija je veoma uticajna. Kada ona nešto nametne na agendu, to je jasan signal za države koje su kritikovane da treba da povedu računa”, zaključuje naš sagovornik.

Dragiša Mijačić, član Nacionalnog konventa za EU, navodi za Nova.rs da postoji prijetnja da se Srbiji ukine bezvizni režim. On ipak ističe da bi to bila drastična mjera koju nije lako sprovesti, čak i kada ima pritisaka pojedinih članica EU.

altN1 (Dragiša Mijačić)

“Problem je u bezviznom režimu koji Srbija ima sa nekoliko zemalja Azije i Afrike, npr. Indijom, Tunisom i sl. EU je tražila od Srbije da ukine bezvizni režim sa tim zemljama, ali to nije lako učiniti jer je Srbija (Jugoslavija) imala međudržavne sporazume o slobodnom putovanju sa tim zemljama još od ranih 60-tih. Trenutno se radi na uvođenju viza za te zemlje, ali na način da se ne naruše bileteralni odnosi sa njima. To je važno u kontekstu Kosova jer te zemlje nisu priznale otcjepljenje”, zaključuje Mijačić.

(Nova.rs)

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 2

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...