Politika
SCHMIDT ČEKA ISHOD SJEDNICE NSRS-a: "Ono što je bitno je da..."
18. Apr. 20242
Visoki predstavnik u pismu evropskim poslanicima ističe i da je uvjeren da njegove odluke "jačaju demokratiju time što uklanjaju pravne nesigurnosti koje bi mogle bilo kojoj političkoj partiji omogućiti potkopavanje volje birača tako što će onemogućavati provođenje izborne volje i formiranje vlasti".
Politika
16. Feb. 2023 16. Feb. 2023
9
Visoki predstavnik u pismu evropskim poslanicima ističe i da je uvjeren da njegove odluke "jačaju demokratiju time što uklanjaju pravne nesigurnosti koje bi mogle bilo kojoj političkoj partiji omogućiti potkopavanje volje birača tako što će onemogućavati provođenje izborne volje i formiranje vlasti", piše politicki.ba.
Visoki predstavnik Christian Schmidt odgovorio je grupi evropskih poslanika.
Nakon što su mu 14. oktobra uputili oštro pismo zbog njegovih nametanja izmjena Izbornog zakona Bosne i Hercegovine i Ustava entiteta F BiH, Schmidt je danas poslao odgovor.
On dolazi nakon što je 24. januara visoki predstavnik svjedočio pred Evropskim parlamentom - Odborom za vanjske poslove (AFET). Taj događaj, sasvim neuobičajeno za Evropski parlament, bio je zatvoren za javnost. No, sagovornici Politicki.ba tada su nam prenijeli da saslušanje visokog predstavnika pred AFET-om nije bilo ni malo ugodno.
U svom odgovoru poslanicima Evropskog parlamenta, ali i Bundestaga, te parlamentarcima iz Austrije, Francuske, Holandije, Schmidt ističe da je 2. oktobra djelovao kako bi "ojačao funkcionalnost i sposobnost institucija da ispune svoje demokratske i pravne obaveze".
Naglašava i da je korištenem Bonskih ovlasti riješio dugotrajne probleme nefunkcioniranja institucija entiteta F BiH.
"Ubijeđen sam da je funkcionalna Federacija od ključnog značaja kako bi se stvorio momentum koji bi vodio prema adekvatnoj saradnji između entiteta i državne vlade sposobne da provede reforme i napreduje na putu euro-atlantskih integracija".
Schmidt podsjeća potpisnike pisma, njih skoro 30, da je odluka od 2. oktobra pred Ustavnim sudom Bosne i Hercegovine, te ih izvještava da "do sada Ustavni sud nije poduzeo privremene mjere kako bi spriječio izbor delegata u Dom naroda". Naveo je da do sada nije htio odgovarati jer "postupak nije okončan".
Potom im šalje dva linka sa detaljim pravnim tumačenjima OHR-a odluka koje je poduzeo u izbornoj noći prošle godine.
Schmidt posebno naglašava da intervencijama nije zadirao u odluke Evropskog suda za ljudska prava (ECHR) iz Strazbura, te da se nije bavio presudom Ustavnog suda u slučaju Komšić. To su stvari kojima se moraju baviti bh. političari, a za Schmidta je "neprihvatljivo da je diskriminacija i dalje sastavni dio ustavnog okvira BiH".
Visoki predstavnik u pismu evropskim poslanicima ističe i da je uvjeren da njegove odluke "jačaju demokratiju time što uklanjaju pravne nesigurnosti koje bi mogle bilo kojoj političkoj partiji omogućiti potkopavanje volje birača tako što će onemogućavati provođenje izborne volje i formiranje vlasti".
Schmidt je i snažno odbacio optužbe da se i tajmingom nametanja svoje odluke od 2. oktobra miješao i u direktne izbore i da je time prekršio principe OSCE-a.
Uz ostalo, podsjetio je da je ovlasti koristio samo za indirektne izbore - delegate u Federalni dom naroda i predsjednika i potpredsjednike entiteta F BiH, a slične stvari uradili su i njegovi prethodnici, visoki predstavnici koji su bili na poziciji 2002. godine (Wolfgang Petritsch op.p.) i 2018. (Valentin Inzko op. p.).
"Kako BiH formira organe vlasti, tako se stvara vrijeme da domaće institucije pretoče namjere u konkretne akcije. Obzirom na brojne izazove pred BiH, od korupcije do neslaganja o teritorijalnom integritetu, BiH će biti potrebna stabilna podrška međunarodne zajednice. Funkcionalne institucije krucijalne su za sposobnost države da se dostigne uslove EU integracija i za to je potrebna naša jedinstvena podrška.
Nedavno odobravanje statusa kandidata za članstvo u EU stvara novi momentum u BiH.
Stalna podrška Evropskog parlamenta i parlamenata država - ćlanica EU postaje sve bitnija u periodu pred nama kako bi se bh. vlasti ohrabrivale da provedu sveobuhvatne reforme", zaključuje Schmidt.
On je pismo poslao ne samo poslanicima koji su ga kritizirali, već i predsjedavajućem AFET-a, poslaniku iz Njemačke Davidu McAllisteru (CDU - EPP).
Politika
SCHMIDT ČEKA ISHOD SJEDNICE NSRS-a: "Ono što je bitno je da..."
18. Apr. 20242
Mini market
JOŠ JEDNA PREDSTAVA ZA JAVNOST: Dodik kao svjedoka u predmetu protiv sebe stavio i Christiana Schmidta
17. Apr. 20240
Politika
RADOVAN KOVAČEVIĆ U TIRANI IZNOSIO DODIKOVE STAVOVE: "Nelegalni stranac otvara Pandorinu kutiju u Bosni i Hercegovini"
13. Apr. 20241
Vijesti
"BRČKO DISTRIKT IMA SVE PREDUSLOVE DA BUDE MODEL MIRNOG SUŽIVOTA I ZAJEDNIČKOG PROSPERITETA": Gradonačelnik Zijad Nišić se sastao sa Schmidtom, Peachom i Reillyem
08. Apr. 20240
Vijesti
IZNENADA, U BEOGRADU: Preminuo bivši načelnik Bratunca Srđan Rankić...
Prije 17 min0
Show
ŽENIO SE PET PUTA: Slavni holivudski glumac snimljen na ulici, pogledajte koliko se promijenio u posljednjih 30 godina...
Prije 23 min0
Regija
NEVJEROVATNE SCENE U BEOGRADU: Urednica na RTS-u izašla iz zgrade i pridružila se studentima -"Ovo je naš protest..."
Prije 33 min0
Vijesti
KUVAJĆANI DONIRALI - BOSANCI KRALI: Nestalo 1,2 miliona eura koje je Kuvajt donirao Ambasadi BiH. Bivši ambasador Mehmed Halilović “ničeg se ne sjeća”...
Prije 49 min0
Politika
VELIKA PANIKA U RS-u: "Institucije gube svoj identitet i postaju palica za lične potrebe jednog čovjeka!"
Prije 13h0
Politika
AMIDŽIĆ NAKON VETA PREMIJERA NIKŠIĆA: "Ruke su nam vezane"
14. Apr. 20250
Politika
MIRKO ŠAROVIĆ, UŽIVO NA BHRT-u: "To je nedopustivo, u normalnoj zemlji bi najmanje stotinu ljudi završilo u zatvoru..."
15. Apr. 20250
Politika
SLUČAJ "VIP BJEGUNCA" I FAKTOR IZNENAĐENJA: Kako je upropaštena prilika da se Dodika dovede u Tužilaštvo BiH na najsigurniji način
15. Apr. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 9
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.