"NEGIRANJE GENOCIDA SE NASTAVLJA": Saša Magazinović uputio pet pitanja Schmidtu

"Odgovor tražim u pisanoj formi, u skladu s članom 171. Poslovnika Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine"

  • Politika

  • 12. Apr. 2023  12. Apr. 2023

  • 4

Poslanik Socijaldemokratske partije Bosne i Hercegovine u Predstavničkom domu državnog parlamenta Saša Magazinović poslao je pet pitanja visokom predstavniku Christianu Schmidtu. 

"Negiranje genocida se nastavlja dešavati. Do sada niko nije presuđen. Jedni kažu da pravosuđe opstruira/ne radi, drugi da zakon nije dobar. Odgovor treba dati onaj ko je donio zakon. Jedno je sigurno, ova praksa širenja mržnje i kopanja po živim ranama mora biti zaustavljena", stoji u postu na Twitteru.

On je visokog predstavnika upitao da li prati provođenje člana 145a. Krivičnog zakona BiH koji se odnose na zabranu negiranja genocida i ratnih zločina, kako ocjenjuje dosadašnju primjenu zakona u ovom segmentu i "da li dijelite mišljenje da se zabrana negiranja genocida i ratnih zločina, propisana izmjenama i dopunama Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine u praksi ne poštuje, to da pravosudne institucije ne procesuiraju one koji ih krše?". 

"Da li je po Vama problem u neradu ili opstrukcijama u pravosudnim institucijama ili u tome da su izmjene i dopune Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine o zabrani negiranja genocida i ratnih zločina neadekvatno rješenje? 

Ukoliko smatrate da je problem u pravosuđu koje ne implementira ili opstruira provođenje zakona, da li planirate sankcionisati odgovorne u pravosuđu koji ne provode ovaj zakon ili reagovati na drugi način? 

Ukoliko smatrate da je problem u samom tekstu zakona, da li planirate dodatne intervencije na Krivičnom zakonu Bosne i Hercegovine?", stoji u Magazinovićevim pitanjima Schmidtu.

Poslanik SDP BiH podsjetio je i na niz bahatih istupa Milorada Dodika u kojima negira da postoji visoki predstavnik u BiH, da se genocid u Srebrenici nije desio, te da je izazivao i visokog predstavnika i bh. pravosuđe da ga procesuira. 

Njegovim se stavovima pridružio i predsjednik Socijalističke partije Srpske Goran Selak koji je također relativizirao genocid u Srebrenici i rekao kako "postoje neki koji prihvataju kvalifikaciji dogadaja u Srebrenici kao genocid". 

Dodika je slijedio i poslanik DNS-a Aleksandar Glavaš koji je u februaru 2022. tražio da se vrati uklonjena ploča sa Studentskog doma na Palama posvećna Radovanu Karadžiću. 

Podsjetio je i da je Tužilaštvo BiH odbilo 30-ak odluka o neprovođenju istrage po prijavi građana i institucija protiv Dodika "jer su tužioci naišli na određene poteškoće da bi dokazali postojanje navedenog krivičnog djela". 

"Pitanje postavljam visokom predstavniku u Bosni i Hercegovini, u skladu sa članom 166. Poslovnika o radu Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.  

Odgovor tražim u pisanoj formi, u skladu s članom 171. Poslovnika Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine", piše u dopisu Magazinovića Schmidtu.


alt

alt

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 4

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...