Politika
SUKOB INTERESA / ŠEKSUALNE MORE "PRVOG U BOŠNJAKA": Alija Izetbegović je bio ljubomoran na Vladimira Šeksa, najdugovječnijeg hrvatskog političara; otkrivamo zbog koje poznate žene
31. Avg. 20240
Ovim sporazumom potvrđen je i kontinuitet postojanja, suverenitet, teritorijalni integritet i nezavisnost Bosne i Hercegovine kao države.
Sjećanje
21. Nov. 2023 21. Nov. 2023
6
Na današnji dan, 21. novembra 1995. godine u američkoj bazi Wright Patterson u Daytonu parafiran je Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini, čime je okončan rat u Bosni i Hercegovini i uspostavljen njen ustavnopravni poredak.
Daytonskim mirovnim sporazumom određeno je da se Bosna i Hercegovina sastoji od dva entiteta – Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske i da je čine konstitutivni narodi, Bošnjaci, Hrvati i Srbi, zajedno sa ostalima.
Ovim sporazumom potvrđen je i kontinuitet postojanja, suverenitet, teritorijalni integritet i nezavisnost Bosne i Hercegovine kao države. Daytonski sporazum su nakon trosedmičnih pregovora, koji su počeli 1. novembra 1995. godine, parafirali predsjednik Republike BiH Alija Izetbegović, predsjednik Hrvatske Franjo Tuđman i predsjednik Srbije Slobodan Milošević, čime je potvrđeno da je minuli četverogodišnji rat imao međunarodni karakter, uz aktivno sudjelovanje Srbije i Hrvatske u pokušaju komadanja BiH.
Sporazum je parafiran u prisustvu tadašnjeg državnog sekretara SAD Warrena Christophera, a osim njega glavni američki posrednici bili su Richard Holbrooke i general Wesley Clark. Daytonski sporazum službeno je potpisan 14. decembra 1995. godine u Elizejskoj palači u Parizu.
Potpisivanju Dejtonskog mirovnog sporazuma u Parizu svjedočili su tadašnji američki predsjednik Bill Clinton, generalni sekretar UN-a Boutros Boutros-Ghali, bivši francuski predsjednik Jacques Chirac, tadašnji britanski premijer John Major, generalni sekretar NATO-a Javier Solana, njemački kancelar Helmut Kohl, ruski premijer Viktor Černomirdin, kao i švedski premijer Carl Bildt, koji je, također, bio kopredsjedavajući mirovne konferencije u ime Evropske unije.
Dejtonski sporazum je bio kulminacija tzv. "shuttle diplomatije", koju je vodio Richard Holbrooke sa svojim timom pod pokroviteljstvom Sjedinjenih Američkih Država.
Inače, Sporazum se sastoji od 11 aneksa, među kojima je i Aneks 4 – Ustav Bosne i Hercegovine.
Ovim dokumentom potvrđeni su – suverenitet, teritorijalni integritet i nezavisnost države Bosne i Hercegovine, te propisane nadležnosti BiH i entiteta, kao i odnosi između institucija, te način izmjene Ustava BiH.
U trenutku potpisivanja, Dejtonski sporazum je donio dugo priželjkivani mir, te, istovremeno, i novu institucionalnu arhitekturu, odnosno takav organizacioni model države koji bi se mogao smatrati jedinstvenim – sui generis – s obzirom na to da se ne može podvesti pod uobičajene modele ustavnog uređenja.
Politika
SUKOB INTERESA / ŠEKSUALNE MORE "PRVOG U BOŠNJAKA": Alija Izetbegović je bio ljubomoran na Vladimira Šeksa, najdugovječnijeg hrvatskog političara; otkrivamo zbog koje poznate žene
31. Avg. 20240
Vijesti
UZ SMRT FATIHA ALI HASSANEINA: Otišao je ključni misionar Muslimanske braće u Evropi, kontroverzni Sudanac koji je de facto bio lider SDA iz sjene
19. Avg. 20247
Mini market
NENAD KECMANOVIĆ RIGA VATRU; DA LI JE OVO POMRAČENJE UMA: "Da li su Srbi oprostili Aliji Izetbegoviću?"
02. Maj 202416
Vijesti
GDJE JE SAD DOBROVOLJAČKA: Oni koji su zarobili Aliju Izetbegovića i pucali po Sarajevu danas sude herojima odbrane grada
02. Maj 20243
HiTec
SVA ČUDA NAUKE; APSOLUTNI REKORD: Hemičari proizveli najtanju špagetu na svijetu; To neobično tanko vlakno...
Prije 5h0
Regija
IVANA KEKIN SAMOUVJERENA, NO DA LI I REALNA?: "Sigurno ulazim u drugi krug, dobit ću i..."
Prije 5h0
Hronika
BOSANAC UKRAO AUSTRIJANKI TORBICU SA 10.000 EURA: Ona je onda nazvala muža koji je došao na...
Prije 5h0
Zabava
PEP GUARDIOLA, DA NE BI BILO KO DRUGAČIJE RAZMIŠLJAO: "Čak i ako nas izbace u petu ligu..."
Prije 6h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 6
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.