Vijesti
"NAPREDUJETE, ALI NEDOVOLJNO": Bruxelles objavio zašto BiH neće dobiti 70 miliona eura
01. Okt. 20241
Evropljani su općenito otvoreni prema ideji pridruživanja Ukrajine Evropskoj uniji, uprkos troškovima i rizicima, ali su u najboljem slučaju “mlaki” prema mogućem proširenju bloka na Gruziju i zemlje Zapadnog Balkana, piše Guardian, pozivajući se na rezultate ankete provedene u nekoliko zemalja članica.
Evropa
12. Dec. 2023
2
Šefovi vlada Evropske unije ove bi se sedmice trebali sastati u Briselu, a proširenje bloka jedno je od centralnih pitanja ovog sastanka. Prošlog mjeseca Evropska komisija je preporučila početak službenih pregovora o pristupanju s Ukrajinom, Moldavijom, i Bosnom i Hercegovinom, kao i kandidatski status za Gruziju. Vijeće EU će dati konačan odgovor o eventualnom početku pregovora, ali šta o proširenju misle građani EU?
Evropljani su općenito otvoreni prema ideji pridruživanja Ukrajine Evropskoj uniji, uprkos troškovima i rizicima, ali su u najboljem slučaju “mlaki” prema mogućem proširenju bloka na Gruziju i zemlje Zapadnog Balkana, piše Guardian, pozivajući se na rezultate ankete provedene u nekoliko zemalja članica.
Nakon što je duži period bilo u drugom planu, proširenje je postalo hitan prioritet EU otkako je Rusija pokrenula rat protiv Ukrajine. Komisija je u novembru također podržala otvaranje pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom, kada vlasti u Sarajevu budu spremne za to, i preporučila da Gruzija dobije status zemlje kandidata.
Ukrajinski ministar vanjskih poslova, Dmytro Kuleba, rekao je u ponedjeljak da bi bilo “poražavajuće” za Kijev i EU ako se na samitu ne podrži početak pristupnih pregovora.
“O posljedicama ne želim ni govoriti”, rekao je Kuleba.
Anketa šest država članica EU za Evropsko vijeće za vanjske odnose (ECFR) pokazala je značajnu podršku kandidaturama Ukrajine i, u manjoj mjeri, Moldavije i Crne Gore, ali i duboke ekonomske i sigurnosne zabrinutosti.
S druge strane, iskazano je rasprostranjeno protivljenje konačnom pristupanju Turske, kao i primjetno hladan odgovor na izglede da se Albanija, Bosna i Hercegovina, Gruzija, Kosovo, Sjeverna Makedonija i Srbija pridruže uniji.
Iako će se ovosedmični samit usredotočiti na puteve ka članstvu za Ukrajinu i druge, rasprava o tome kako to tačno postići “jedva da je počela”, rekao je Piotr Buras, viši politički suradnik ECFR-a, koji je pozvao na “konkretan vremenski okvir” za pristupanje.
“Geopolitička retorika iz Brisela prikriva duboku zabrinutost u državama članicama o mogućim posljedicama proširenja i rašireni skepticizam o sposobnosti EU da apsorbira nove članice”, smatra Buras.
Vremenski okvir bi pružio prostor za unutarnje reforme EU, izgradio otpornost i pokazao javnosti zašto je proširenje neophodno, rekao je Engjellushe Morina, još jedan viši suradnik ECFR-a. Smatra da bi samit mogao biti “najdosljedniji u novijoj historiji EU”.
Anketa je pokazala da je podrška ulasku Ukrajine najveća u Danskoj (50%) i Poljskoj (47%), s grubo podijeljenim mišljenjem u Rumuniji (32% za, 29% protiv), Njemačkoj (37% za, 39% protiv) i Francuskoj (29% za, 35% protiv). Austrija je bila 52% protiv.
Međutim, 45% ispitanika bilo je zabrinuto da bi pristupanje Ukrajine imalo negativan učinak na sigurnost EU, naspram 25% koji su smatrali da bi to poboljšalo sigurnost, dok je 39% vjerovalo da bi ulazak Kijeva negativno utjecao na sigurnost njihove zemlje.
Mnogi Evropljani nisu vidjeli nikakvu ekonomsku korist od ukrajinskog članstva. Dok je 43% ispitanika u Poljskoj i 37% u Rumuniji vidjelo pozitivan učinak na ekonomiju EU, 54% u Danskoj i 46% u Austriji predvidjelo je trošak.
Bilo je i strahova o utjecaju proširenja na političku moć EU u svijetu. Poljska i Danska bile su najoptimističnije u vezi s tim, s 43% i 35% građana koji vjeruju da bi pridruživanje Ukrajine imalo pozitivan učinak.
U Austriji (42%) i Njemačkoj (32%), međutim, najzastupljeniji je stav bio da bi članstvo Ukrajine smanjilo političku moć EU u svijetu, dok su ispitanici u Francuskoj i Rumuniji bili ravnomjernije podijeljeni po ovom pitanju.
ECFR je identificirao jasnu podjelu između “starih” i “novih” država članica EU-a na širem načelu proširenja. Ispitanici u Austriji (53%), Njemačkoj (50%) i Francuskoj (44%) najvjerovatnije su smatrali da EU ne bi trebala primati nove članice.
Nasuprot tome, u Rumuniji većina (51%), a u Poljskoj (48%) vjeruje da bi se EU trebala proširiti. Danska je donekle ispadala među “starim” državama članicama, sa samo 37% protiv bilo kakvog trenutnog proširenja.
Istraživanje je pokazalo snažno protivljenje mogućnosti pridruživanja Turske EU, s 51% ispitanih u šest zemalja koji se protive toj ideji, a manje od jednog od pet ispitanika podupire bilo kakav napredak u pogledu članstva Turske.
Europljani su također pokazali da su hladni kada su u pitanju Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Gruzija, Moldavija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija i njihovo potencijalno članstvo, s manje od 30% podrške zajedno za osam zemalja.
Podrška pristupanju bila je najslabija za Kosovo, s 20% reklo je da bi se trebalo moći pridružiti, a 37% da ne bi trebalo, Albaniju (24% za, 35% protiv), Srbiju (25% za, 35% protiv) i Gruziju ( 25% za, 31% protiv).
Mišljenja su bila ravnomjernije podijeljena o Sjevernoj Makedoniji (26% za, 27% protiv) i Bosni i Hercegovini (28% za, 29% protiv), dok je podrška za ulazak Moldavije u EU prevagnula (30% za, 28% protiv) kao i za Crnu Goru (30% prema 25%).
Grafički prikaz rezultata ankete pogledajte na ovdje.
Vijesti
"NAPREDUJETE, ALI NEDOVOLJNO": Bruxelles objavio zašto BiH neće dobiti 70 miliona eura
01. Okt. 20241
Ekonomija
EU U DRUGOM TROMJESEČJU SMANJILA UVOZ PLINA: Najveći dobavljač je Norveška
23. Sep. 20240
Vijesti
U BRUXELLESU ĆE ZA ČETIRI DANA BITI ODRŽAN VAŽAN SASTANAK: EU analizira reformsku agendu balkanskih zemalja prije prvih isplata
15. Sep. 20240
Vijesti
ETIAS ĆE BITI NA SNAZI OD MAJA: Od sljedećeg ljeta državljani BiH i ostalih "trećih zemalja" za ulazak u Šengen plaćat će sedam eura
21. Avg. 20240
Mini market
ČOVIĆEVA BEOGRADSKA UZDANICA U PANICI: „Tek bismo onda ušli u pravu blokadu prema kojoj bi sve dosadašnje blokade izgledale kao nekakva igra...“
Prije 14 min0
Vijesti
ZAKOVALO NA MINUS 16: Zimsko jutro u Bosni i Hercegovini, najniža temperatura izmjerena u...
Prije 30 min0
Ekonomija
ODLUKA JE PALA: Njemački div ukida 5.500 radnih mjesta, razlog je...
Prije 40 min0
Društvo
BURNO PRED KAMERAMA: Pogledajte šta su bh. političari i građani odgovorili na pitanje o pomoći umirovljenicima...
Prije 49 min0
Evropa
DRAMATIČNE SNIMKE IZ RUSIJE: Britanski projektili uništili Putinovo zapovjedno mjesto, procurile snimke...
21. Nov. 20240
Evropa
VOJNI STRUČNJACI RAZOTKRILI PUTINA: Pogledajte kakav je projektil Rusija ispalila na ukrajinski grad...
22. Nov. 20240
Evropa
MEDVEDEV "POLUDIO" NA DRUŠTVENOJ MREŽI, PA OBJAVIO STRAVIČAN VIDEO: "Ovo ste tražili"
21. Nov. 20240
Evropa
RUSKI VOJNI ANALITIČAR O BRUTALNIM PROJEKTILIMA: "Ovo je oružje s kojim ćemo se osvetiti za ATACMS-e i Storm Shadowe. Gađat ćemo Kijev, drhtite!"
21. Nov. 20240
trenutak ...
Komentari - Ukupno 2
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.