Regija
DOZLOGRDILA IM SRBIJA, POSLALI ZADNJE UPOZORENJE: "Neke odluke imaju svoju cijenu"
15. Apr. 20250
Evropljani su općenito otvoreni prema ideji pridruživanja Ukrajine Evropskoj uniji, uprkos troškovima i rizicima, ali su u najboljem slučaju “mlaki” prema mogućem proširenju bloka na Gruziju i zemlje Zapadnog Balkana, piše Guardian, pozivajući se na rezultate ankete provedene u nekoliko zemalja članica.
Evropa
12. Dec. 2023
2
Šefovi vlada Evropske unije ove bi se sedmice trebali sastati u Briselu, a proširenje bloka jedno je od centralnih pitanja ovog sastanka. Prošlog mjeseca Evropska komisija je preporučila početak službenih pregovora o pristupanju s Ukrajinom, Moldavijom, i Bosnom i Hercegovinom, kao i kandidatski status za Gruziju. Vijeće EU će dati konačan odgovor o eventualnom početku pregovora, ali šta o proširenju misle građani EU?
Evropljani su općenito otvoreni prema ideji pridruživanja Ukrajine Evropskoj uniji, uprkos troškovima i rizicima, ali su u najboljem slučaju “mlaki” prema mogućem proširenju bloka na Gruziju i zemlje Zapadnog Balkana, piše Guardian, pozivajući se na rezultate ankete provedene u nekoliko zemalja članica.
Nakon što je duži period bilo u drugom planu, proširenje je postalo hitan prioritet EU otkako je Rusija pokrenula rat protiv Ukrajine. Komisija je u novembru također podržala otvaranje pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom, kada vlasti u Sarajevu budu spremne za to, i preporučila da Gruzija dobije status zemlje kandidata.
Ukrajinski ministar vanjskih poslova, Dmytro Kuleba, rekao je u ponedjeljak da bi bilo “poražavajuće” za Kijev i EU ako se na samitu ne podrži početak pristupnih pregovora.
“O posljedicama ne želim ni govoriti”, rekao je Kuleba.
Anketa šest država članica EU za Evropsko vijeće za vanjske odnose (ECFR) pokazala je značajnu podršku kandidaturama Ukrajine i, u manjoj mjeri, Moldavije i Crne Gore, ali i duboke ekonomske i sigurnosne zabrinutosti.
S druge strane, iskazano je rasprostranjeno protivljenje konačnom pristupanju Turske, kao i primjetno hladan odgovor na izglede da se Albanija, Bosna i Hercegovina, Gruzija, Kosovo, Sjeverna Makedonija i Srbija pridruže uniji.
Iako će se ovosedmični samit usredotočiti na puteve ka članstvu za Ukrajinu i druge, rasprava o tome kako to tačno postići “jedva da je počela”, rekao je Piotr Buras, viši politički suradnik ECFR-a, koji je pozvao na “konkretan vremenski okvir” za pristupanje.
“Geopolitička retorika iz Brisela prikriva duboku zabrinutost u državama članicama o mogućim posljedicama proširenja i rašireni skepticizam o sposobnosti EU da apsorbira nove članice”, smatra Buras.
Vremenski okvir bi pružio prostor za unutarnje reforme EU, izgradio otpornost i pokazao javnosti zašto je proširenje neophodno, rekao je Engjellushe Morina, još jedan viši suradnik ECFR-a. Smatra da bi samit mogao biti “najdosljedniji u novijoj historiji EU”.
Anketa je pokazala da je podrška ulasku Ukrajine najveća u Danskoj (50%) i Poljskoj (47%), s grubo podijeljenim mišljenjem u Rumuniji (32% za, 29% protiv), Njemačkoj (37% za, 39% protiv) i Francuskoj (29% za, 35% protiv). Austrija je bila 52% protiv.
Međutim, 45% ispitanika bilo je zabrinuto da bi pristupanje Ukrajine imalo negativan učinak na sigurnost EU, naspram 25% koji su smatrali da bi to poboljšalo sigurnost, dok je 39% vjerovalo da bi ulazak Kijeva negativno utjecao na sigurnost njihove zemlje.
Mnogi Evropljani nisu vidjeli nikakvu ekonomsku korist od ukrajinskog članstva. Dok je 43% ispitanika u Poljskoj i 37% u Rumuniji vidjelo pozitivan učinak na ekonomiju EU, 54% u Danskoj i 46% u Austriji predvidjelo je trošak.
Bilo je i strahova o utjecaju proširenja na političku moć EU u svijetu. Poljska i Danska bile su najoptimističnije u vezi s tim, s 43% i 35% građana koji vjeruju da bi pridruživanje Ukrajine imalo pozitivan učinak.
U Austriji (42%) i Njemačkoj (32%), međutim, najzastupljeniji je stav bio da bi članstvo Ukrajine smanjilo političku moć EU u svijetu, dok su ispitanici u Francuskoj i Rumuniji bili ravnomjernije podijeljeni po ovom pitanju.
ECFR je identificirao jasnu podjelu između “starih” i “novih” država članica EU-a na širem načelu proširenja. Ispitanici u Austriji (53%), Njemačkoj (50%) i Francuskoj (44%) najvjerovatnije su smatrali da EU ne bi trebala primati nove članice.
Nasuprot tome, u Rumuniji većina (51%), a u Poljskoj (48%) vjeruje da bi se EU trebala proširiti. Danska je donekle ispadala među “starim” državama članicama, sa samo 37% protiv bilo kakvog trenutnog proširenja.
Istraživanje je pokazalo snažno protivljenje mogućnosti pridruživanja Turske EU, s 51% ispitanih u šest zemalja koji se protive toj ideji, a manje od jednog od pet ispitanika podupire bilo kakav napredak u pogledu članstva Turske.
Europljani su također pokazali da su hladni kada su u pitanju Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Gruzija, Moldavija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija i njihovo potencijalno članstvo, s manje od 30% podrške zajedno za osam zemalja.
Podrška pristupanju bila je najslabija za Kosovo, s 20% reklo je da bi se trebalo moći pridružiti, a 37% da ne bi trebalo, Albaniju (24% za, 35% protiv), Srbiju (25% za, 35% protiv) i Gruziju ( 25% za, 31% protiv).
Mišljenja su bila ravnomjernije podijeljena o Sjevernoj Makedoniji (26% za, 27% protiv) i Bosni i Hercegovini (28% za, 29% protiv), dok je podrška za ulazak Moldavije u EU prevagnula (30% za, 28% protiv) kao i za Crnu Goru (30% prema 25%).
Grafički prikaz rezultata ankete pogledajte na ovdje.
Regija
DOZLOGRDILA IM SRBIJA, POSLALI ZADNJE UPOZORENJE: "Neke odluke imaju svoju cijenu"
15. Apr. 20250
Politika
BEČKI "DER STANDARD" PIŠE: "Poziv u pomoć iz BiH za hapšenje Dodika i dalje nailazi na gluhe uši u EU"
12. Apr. 20250
Vijesti
EUROPARLAMENTARKA TINEKE STRIK POZIVA NA AKCIJU: "EU da pokrene sankcije Dodiku, EUFOR je spreman da…"
15. Mar. 20250
Politika
OGLASILA SE EVROPSKA UNIJA: Pritisak na zvaničnike da napuste institucije BiH mora prestati
06. Mar. 20250
Žena
GLUMICA U FRANCUSKOJ: Bojana Gregorić Vejzović za ovo prevrtljivo vrijeme izabrala popularne hlače (FOTO)
Prije 5h0
Svijet
ZLOČIN PROTIV ČOVJEČNOSTI: Predsjednici parlamenata 13 zemalja dižu glas protiv izraelskih napada na Gazu
Prije 5h0
Sport
STRADAO U SAOBRAĆAJNOJ NESREĆI: Ko je bio Nikola Pokrivač? Igrao za Dinamo, bio reprezentativac...
Prije 5h0
Vijesti
KAKVA JE OVO DRŽAVA?: Vahid Bajrektarević danas uhapšen na granici pri ulasku u BiH, Milorad Dodik slobodno prelazi granicu kad god hoće!
Prije 5h0
Evropa
GOTOVO JE: Ukrajina objavom iznenadila sve, na ovo se dugo čekalo...
Prije 23h0
Evropa
ZASTRAŠUJUĆE SNIMKE IZ TURISTIČKOG RAJA: Sve je pod vodom, otkazani letovi, hoteli otkazuju rezervacije...
16. Apr. 20250
Evropa
KĆERKA JUGOSLOVENSKIH GASTARBAJTERA: Buduća ministrica u vladi Njemačke porijeklom iz BiH
16. Apr. 20250
Evropa
NAPETO NA SJEVERU EUROPE: Rusi gomilaju vojnike uz granicu NATO-a, članica EU u pripravnosti...
Prije 20h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 2
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.