Hronika
CURE DETALJI DRAME U AUSTRIJI: Državljanka BiH mora vratiti veliki iznos novca, uhvaćena je "na djelu"...
Prije 30 min0
Inspiriran nedostatkom podrške za lokalne jezike nakon napuštanja Google DeepMind-a, Aleksa je odlučio razviti jezički model (LLM) za hrvatski, bosanski, srpski i crnogorski jezik
HiTec
20. Jan. 2024
0
Aleksa Gordić, svjetski priznati stručnjak za mašinsko učenje i vještačku inteligenciju, pokrenuo je projekat YugoGPT i već je osvojio pažnju hiljada korisnika i korisnica.
Aleksa je nakon impresivne karijere u kompanijama poput Microsofta i Google-a, odlučio iskoristiti svoje bogato iskustvo kako bi stvorio AI jezički model prilagođen govornom području bivše Jugoslavije. Njegov projekat, poznat kao “YugoGPT”, već je osvojio pažnju hiljada korisnika i korisnica, a Aleksa s ponosom ističe svoju samoukost u ovoj tehnologiji.
Aleksina avantura u mašinskom učenju započela je 2018. godine na PSI:ML kampu, organiziranom od strane Microsofta u Petnici. Tada je istraživao reinforcement learning algoritam za rubikovu kocku nakon napuštanja Elektrotehničkog fakulteta, gdje je proveo skoro tri godine. Rad u Microsoftu na HoloLens projektu, fokusiranom na kompjutersku viziju, bio je ključan za oblikovanje njegovih temelja, prenosi hoću.ba.
Iskustvo u DeepMind-u, gdje je radio na modelima za jezik i viziju, dodatno je obogatilo njegovo znanje i postavilo ga na put stvaranja YugoGPT-a. Aleksa naglašava svoju samoukost u ovoj domeni, što dodatno naglašava njegovu ekspertizu i posvećenost.
Inspiriran nedostatkom podrške za lokalne jezike nakon napuštanja Google DeepMind-a, Aleksa je odlučio razviti jezički model (LLM) za hrvatski, bosanski, srpski i crnogorski jezik.
Zahvaljujući svojoj reputaciji i kontaktima u svijetu vještačke inteligencije, Aleksa je dobio podršku od nekoliko AI kompanija, omogućavajući mu korišćenje 16 A100 80GB grafičkih kartica. Ovaj visokotehnološki hardver bio je ključan za lansiranje YugoGPT-a.YugoGPT već je privukao pažnju javnosti, a Aleksin cilj je stvoriti domaći ekosistem oko velikih jezičkih modela kako bi kompanijama u regionu pomogao rješavati izazove upotrebom ove napredne tehnologije.U svega 24 sata od testiranja, oko 1.000 ljudi je komuniciralo s YugoGPT-om, potvrđujući njegovu brzu i uspješnu integraciju u region. Možeš da isprobaš YugoGPT na yugochat.com.
YugoGPT ne samo da predstavlja tehnički poduhvat već i pokazuje kako pojedinci i pojedinke svojim radom mogu doprinijeti razvoju vještačke inteligencije čak i u manjim zemljama kao što je Srbija. Aleksina strast i posvećenost ovoj oblasti svakako su inspiracija za mlade u regionu koji teže inovacijama u tehnološkom svijetu.
Hronika
CURE DETALJI DRAME U AUSTRIJI: Državljanka BiH mora vratiti veliki iznos novca, uhvaćena je "na djelu"...
Prije 30 min0
Vijesti
NEPRIMJERENO: Njemački vojnik objavio snimak iz Bosne i Hercegovine, burne reakcije zbog pjesme u pozadini...
Prije 46 min0
Mini market
VUKANOVIĆ U NEVJERICI: Kustrica i Drašković podržali studente u Srbiji, a ovdje se podržava korumpirana Dodikova vlast koji je pobratim Vučića...
Prije 59 min0
Politika
SARAJEVSKI HRVATI POZIVAJU HDZ-ovu EUROPARLAMENTARKU: Gospođa Željana Zovko da javnosti predoči dokumente i spoznaje, ako ih posjeduje...
Prije 1h0
HiTec
KORISTAN POMOĆNIK ODSAD IMA JOŠ PONEKU "ULOGU": ChatGPT možete, naprimjer, zamoliti i za...
16. Jan. 20250
HiTec
EUROPSKA UNIJA JE OBAVIJEŠTENA: Iz Googlea poručili kako se neće pridržavati nadolazećeg zakona o...
17. Jan. 20250
HiTec
ZABRINUTI ZA NACIONALNU SIGURNOST: Poznato kad stupa zabrana TikToka u Americi
17. Jan. 20250
HiTec
ALARM U SVIJETU: Rusi hakirali WhatsApp račune ministara širom svijeta
17. Jan. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.