Šareni svijet
ČUVENA SCENA IZ "KUMA" U STVARNOM ŽIVOTU: Na imanju biznismena na Siciliji ostavljena odsječena konjska glava
Prije 13 min0
Jedino je u januaru ove godine bruto proizvodnja električne energije bila veća nego u istom mjesecu prošle godine, a u ostalim mjesecima redovno je bila manja.
Ekonomija
28. Maj 2024
2
Bruto prozvodnja električne energije u Federaciji BiH je u velikom padu u ovoj godini, izvještava Indikator.ba.
U januaru je, prema podacima Federalnog zavoda za statistiku BiH, iznosila 804 GWh, u februaru je pala na 729 GWh, u martu se spustila na 707 GWh, dok je u aprilu iznosila svega 554 GWh.
Jedino je u januaru ove godine bruto proizvodnja električne energije bila veća nego u istom mjesecu prošle godine, a u ostalim mjesecima redovno je bila manja.
Udio hidroelektrana u ukupnoj proizvodnji električne energije bio je u aprilu svega 32,13 posto, a u termoelektrana čak 63,36 psoto, dok su u martu hidroelektrane bile preovlađujuće sa 51,34 posto.
Proizvodnja električne energije naročito je pod pritiskom u Elektroprivredi BiH, koja značajnim dijelom ovisi o proizvodnji iz termoelektrana. Već duže vrijeme koncern ne dobija dovoljno uglja iz svojih rudnika.
Na drugoj strani, Elektroprivreda BiH je uporna u nastojanju da poveća cijene električne energije pa je Regulatornoj komisiji za energiju u Federaciji BiH uputila novi prijedlog lineranog poskupljenja cijena za kategorije domaćinstva i ostala potrošnja.
Nakon preispitivanja prethodno odbijenog cjenovnog modela, poskupljenje iznosi 10% za domaćinstva i 8,1% za ostalu potrošnju na 0,4 kV, uključujući energiju i mrežarinu. Novi prijedlog obrazložen je potrebom "da se očuva integritet energetskog sistema, s obzirom na hitnost situacije". Elektroprivreda BiH traži da se "odmah djeluje kako bi se osigurala operativna stabilnost sistema, a time i kontinuirano snabdijevanje električnom energijom svih kupaca". Ukoliko novi cjenovnik bude usvojen, primjenjivao bi se od 1. augusta 2024. godine.
Prethodno je FERK odbio prijedlog ove elektroprivrede za uvođenje tzv. blok-tarifa.
Elektroprivreda BiH zabilježila je u 2023. godini neto gubitak od 140,3 miliona KM, dok je EP HZHB Mostar poslovala sa dobiti od 52,4 miliona KM. Dobit trećeg državnog preduzeća u BiH, Elektroprivrede RS, bila je 144,8 miliona KM.
Elektroenergetski sektor Federacije BiH nalazi se u rukama SDP-a: resorni ministar je Vedran Lakić dok je direktor Elektroprivrede BiH Sanel Buljubašić. Ni Lakić ni Buljubašić prije imenovanja nisu imali ni dana radnog staza u elektroenergetskom sektoru.
Šareni svijet
ČUVENA SCENA IZ "KUMA" U STVARNOM ŽIVOTU: Na imanju biznismena na Siciliji ostavljena odsječena konjska glava
Prije 13 min0
Hronika
OPREZ, VRIJEME JE OPASNO PO ŽIVOTE I ZDRAVLJE: Budite pažljivi kada hodate, vozite bicikl ili vozite automobil uslijed...
Prije 14 min0
Ekonomija
SVE OBMANE DODIKOVE VLASTI: Evo kolika je stvarna razlika u penzijama u Federaciji BiH i RS
Prije 17 min0
Evropa
ORBAN PRKOSI CIJELOM SVIJETU: Mašarska neće poštovati nalog za hapšenje...
Prije 29 min0
Ekonomija
LOŠA VIJEST ZA FEDERALNE PENZIONERE: U narednoj godini penzije će porasti svega 4,6 posto!
20. Nov. 20240
Ekonomija
TRGOVCI U RS-u SLAVE FEDERALNOG MINISTRA HASIČEVIĆA: Neradna nedjelja u Federaciji puni trgovačke kase u manjem bh. entitetu
19. Nov. 20241
Ekonomija
DUŽNA JE OGROMAN NOVAC: Čuvena sarajevska novinska agencija ide u stečaj!
Prije 17h0
Ekonomija
DRAMATIČNO NA SJEVEROISTOKU BiH: Privredni gigant na izdisaju, radnici strahuju od najgoreg scenarija....
21. Nov. 20240
trenutak ...
Komentari - Ukupno 2
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.