Regija
VASKRŠNJE JUTRO U BEOGRADU: Studenti i građani na blokadi RTS-a dočekali blagdan, dobili i čestitku iz Novog Pazara (VIDEO)
Prije 14 min0
Navodeći da je u koncentracionom logoru kao zarobljenik proveo mjesec i pol, Hodžić je kazao da su bošnjački civili podvrgnuti stravičnim zločinima u Srebrenici.
Sjećanje
30. Maj 2024 30. Maj 2024
0
Povodom obilježavanja 29. godišnjice genocida u Srebrenici u Ankari je održana tribina pod nazivom “Srebrenički genocid očima svjedoka“.
Panel je organiziran u saradnji sa Udruženjem Bošnjakinja “Zambak“ i Društvom za historiju i geografiju Univerziteta u Ankari, a kao govornici su učestvovali Fatima Dautbašić Klempić i profesor sa Univerziteta Ondokuz Mayis Ismail Hodžić, oboje preživjele žrtve genocida u Srebrenici i svjedoci “puta smrti“.
Dautbašić Klempić, koja je radila kao ljekar tokom agresije na BiH od 1992. do 1995. godine, rekla je za Anadoliju da se ono što se dogodilo u Srebrenici ne smije zaboraviti.
“Danas ću u Ankari govoriti o strašnim trenucima koji su se desili 1995. godine i uništenju jednog grada“, rekla je ona.
Ona je podsjetila da je u to vrijeme počela raditi kao 27-godišnji ljekar.
“Bili su to veoma teški dani. Išla sam šumskim putem da bih stigla u bezbjednu zonu Tuzli sa 15.000 ljudi. Ja sam jedna od rijetkih koji su preživjeli“, kazala je ona.
Hodžić, koji je rođen u Srebrenici, a u Tursku je došao kao izbjeglica, također je rekao da o genocidu u Srebrenici nije dovoljno predstavljen javnosti.
“Poslije Srebrenice su se desili genocidi u mnogim muslimanskim zemljama. Nažalost, nastavljaju se u Palestini“, rekao je on.
Navodeći da je u koncentracionom logoru kao zarobljenik proveo mjesec i pol, Hodžić je kazao da su bošnjački civili podvrgnuti stravičnim zločinima u Srebrenici.
Profesorica sa Univerziteta u Ankari Hatice Oruc istakla je da se genocid u Srebrenici pred očima cijelog svijeta.
“Moramo saslušati svjedoke da zaustavimo i genocid koji se danas dešava“, poručila je ona.
Dženita Ozguner, predsjednica Udruženja Bošnjakinja “Zambak“, izjavila je da je usvajanje 11. jula kao Dana sjećanja na genocid u Srebrenici prošle sedmice na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija bila historijska odluka.
I ona je istakla da se genocid i danas događa u Gazi.
Regija
VASKRŠNJE JUTRO U BEOGRADU: Studenti i građani na blokadi RTS-a dočekali blagdan, dobili i čestitku iz Novog Pazara (VIDEO)
Prije 14 min0
Mini market
KAKO O(P)STATI: "Mi ne možemo reći da smo dovoljno učinili kao država da bismo našim kompanijama obezbijedili dovoljo dobru..."
Prije 24 min0
Hronika
KRATKO I JAKO PODRHTAVANJE TLA U NAŠEM SUSJEDSTVU: "Dobro je zaljuljalo"; "Probudio me potres"
Prije 37 min0
Politika
KAD SE SAMO POGLEDA ŠTA JE DOSAD URAĐENO: Zaključak je da je BiH skrenula sa evropskog puta u...
Prije 49 min0
Sjećanje
OBILJEŽENA GODIŠNJICA STRAVIČNOG ZLOČINA HVO-a: Samo dva dana nakon Ahmića kamionom sa tri tone eksploziva pokušali potpuno uništiti Stari Vitez (FOTO, VIDEO)
18. Apr. 20250
Sjećanje
NA ŠEHIDSKOM MEZARJU RAKITA U VLASENICI: Obilježavanje godišnjice stradanja Bošnjaka; U proljeće i ljeto 1992. godine...
19. Apr. 20250
Sjećanje
U ZNAK SJEĆANJA NA TRAGIČNO PREMINULOG NOGOMETAŠA: "Vječiti rivali, vječiti humanisti" igraju utakmicu na stadionu...
18. Apr. 20250
Sjećanje
DOBITNIK ZLATNOG LJILJANA: Obilježena godišnjica pogibije Safeta Hadžića, heroja koji je obilježio početak odbrambeno-oslobodilačkog perioda
18. Apr. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.