SLOVENAČKA KONZERVATIVNA OPOZICIJA NE SPAVA: Janšina stranka pokušava spriječiti priznavanje Palestine

Slovenačka demokratska stranka (SDS) bivšeg premijera Janeza Janše je tražila „konsultativni referendum“ o tome lime se glasanje planirano za sutra, u utorak, odlaže bar za mjesec dana.

  • Regija

  • 03. Jun. 2024  03. Jun. 2024

  • 0

Konzervativna opozicija u Sloveniji je podnijela prijedlog kojim je spriječila sutrašnje glasanje Skupštine Slovenije o zvaničnom priznavanju Palestine. prenosi Beta.

Slovenačka demokratska stranka (SDS) bivšeg premijera Janeza Janše je tražila „konsultativni referendum“ o tome lime se glasanje planirano za sutra, u utorak, odlaže bar za mjesec dana.

Parlament sada mora da glasa o tom prijedlogu na sljedećoj sjednici 17. juna i, ako bude odbijen, što je vrlo vjerovatno, moći će da nastavi normalnu proceduru glasanja o državi Palestini, najvjerovatnije tek 8. jula.

Slovenačka Vlada je prošle sedmice dekret o Palestini poslala Skupštini na usvajanje, ubrzavajući proceduru koja je prvobitno trebalo da bude završena do sredine juna.

To glasanje je trebalo da bude formalnost jer je dovoljna prosta većina da se tekst usvoji, a vladajuća koalicija lijevog centra ima 51 od 90 mjesta u parlamentu.

Janez Janša, ranije blizak izraelskom premijeru Benjaminu Netanyahuu, kategorički se protivi toj odluci.

Po njegovom prijedlogu, slovenačko priznavanje Palestine bi nanijelo „dugoročnu štetu Sloveniji jer bi podržala terorističku organizaciju (palestinski pokret) Hamas“.

Suprotno Janši, liberalni premijer Slovenije Robert Golob smatra da takvo priznanje „nosi poruku mira“.

„Vjerujemo da je došlo vrijeme da cijeli svijet udruži snage u poodršci rješenju dvije države (Palstina uz Izrael) koje će donijeti mir na Bliskom istoku“, naglasio je on.

Izraelske vlasti su prošle sedmice izrazile nadu da će slovenački parlament odbaciti preporuku svoje vlade da prizna palestinsku državu, što smatraju „nagradom za Hamas“.

Palestinu su ranije priznale Španija, Irska i Norveška čime su se pridružile većinskoj grupi od 140 država svijeta koje su to ranije učinile.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...