ANALIZA BN TELEVIZIJE: Zašto je došlo do drastičnog pada bh. izvoza? (VIDEO)

Dok se rat u Ukrajini ne zaustavi i dok se Evropa ne vrati proizvodnji, teško je očekivati pozitivne ekonomske trendove i u BiH, kaže ekonomista Zoran Pavlović. 

  • Ekonomija

  • 27. Jul. 2024  

  • 0

Upozorenja privrednika da će neosnovano povećanje najniže plate i loša ekonomska politika vlasti, uz krizu u EU, dovesti do pada izvoza i smanjenja proizvodnje su ostvarena. Izvoz BiH u prvoj polovini 2024. godine smanjen je za 729, dok je uvoz povećan za 566 miliona KM.

Za prvih šest mjeseci ove godine u odnosu na isti period prošle, izvoz iz BiH je smanjen za 8 odsto, odnosno za 729 miliona KM, od čega najveći dio, 465 miliona KM čini pad izvoza u zemlje EU.

„Nije realno očekivati da imate krizu na nivou Evrope, u smislu stambene krize, krize građevinskog sektora, neke zemlje su bile i u recesiji, a da s druge strane neke prateće industrije, konkretno namještaj, bilježi rast izvoza. U ovom referentnom periodu imali smo stambenu krizu u Njemačkoj, Austriji, Sloveniji i to je dovelo do pada izvoza namještaja za 10 posto. Radi se o zavisnosti domaće proizvodnje od nivoa potražnje u EU“, rekao je Slaviša Ćeranić, direktor Sektora za makroekonomski sistem Vanjskotrgovinske komore BiH. 

Iz Vanjskotrgovinske komore dodaju da je pad izvoza u EU najuočljiviji u sektoru energetike, metalske i tekstilne industrije. Da za pad izvoza nije zaslužna samo stagnacija privrede EU, već i da značajnu odgovornost snosi domaća vlast, smatra potpredsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske Saša Trivić

„Suština je da smo izgubili konkurentnost rastom plata koje nisu bile pokrivene rastom produktivnosti, to znači da nismo bili dovoljno tehnološki razvijeni i vjerovatno da će ovaj pad ostati pomalo trajna kategorija. Istovremeno na tržištu gdje smo mi izvozili svoje proizvode, zbog rasta cijena u prethodnom periodu pojavili su se novi snadbijevači iz Afrike i Južne Amerike, tako da će vjerovatno naša drvna industrija na duži rok dobiti konkurenciju i biće sigurno u problemu.

S druge strane imamo stalne zahtjeve stranih partnera za obaranjem cijena, a mi sa ovakvim platama i troškovima ne možemo obarati cijene“, kaže Trivić. 

Dok se rat u Ukrajini ne zaustavi i dok se Evropa ne vrati proizvodnji, teško je očekivati pozitivne ekonomske trendove i u BiH, kaže ekonomista Zoran Pavlović

„Mi smo jedna mala ekonomija okrenuta okruženju i zemljama EU, zemljama CEFTA-e. Kriza koja je nastupila u EU zbog rata u Ukrajini je ozbiljno usporila porudžbine i ljudi u Evropi su u poteškoćama, a kada kupci u Evropi ne kupuju nove automobile, ni mi ne možemo da prodajemo sjedišta koja proizvodimo u BiH“, objašnjava Pavlović.

Trend pada izvoza očekuje se i u narednim godinama, što se može zaustaviti samo odgovornom ekonomskom politikom, rasterećen nameta i ulaganjem u tehnološki razvoj privrede, smatraju naši sagovornici. 

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...