DRAMATIČAN APEL IZ ŠVEDSKE: Spasimo jednu od najvažnijih institucija Bosne i Hercegovine....

"Pratim pomno situaciju sa NUBBiH, stvarno je jadno kakav je odnos nadležnih prema ovoj instituciji. Treba nastaviti sa pritiskom kako bi se za NUBBiH izdvojila neophodna budžetska sredstva".

  • Kultura

  • 03. Avg. 2024  04. Avg. 2024

  • 1

Piše: MARIO ILIČIĆ

Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH zatvorit će uskoro svoja vrata, a da se zbog takve najave vlasti i odgovorni nisu ni počešali.

Čini se da se veća halabuka podigne kada se zatvara neka od brojnih kladionica u Bosni i Hercegovini, čijim se novcima financiraju crni fondovi pojedinih političkih partija u BiH.

Uposlenici NIUB BiH objavili kako u postojećim uvjetima ne mogu nastaviti rad.

„Rezignirajuća činjenica za radnike NUBBiH jeste što se nadležni organi vlasti (državni, federalni i kantonalni nivo) oglušuju o sudbinu ove institucije, što država ne pokazuje odgovarajuću brigu, što ne postoji dovoljno nastojanja i angažmana da se iznađe rješenje ne samo za trenutno, već i ukupno stanje koje je neshvatljivo za instituciju koja je temelj državotvornosti i kulturno-historijskog identiteta države”, naveli su u saopćenju iz NUBBiH.

Podsjetimo, Nacionalna i univerzitetska biblioteka je, nakon Zemaljskog muzeja (2012) i Umjetničke galerije (2011), sada došla do svojih granica u pokušaju da preživi i zadrži otvorena vrata, snalazeći se s minimalnom podrškom vlasti kojima su puna usta brige za identitet, kulturu i institucije BiH, a ograničeni budžeti i spremnost da u njima i u zakonskim normama nađu rješenja za opstanak tih institucija, istog tog bh. identiteta i kulture. Skupština Kantona Sarajevo ove godine usvojila je Zakon o privremenom sufinanciranju institucija kulture i obrazovanja čiji je osnivač Bosna i Hercegovina na osnovu kojeg je obećano ne potpuno, ali koliko-toliko prihvatljivo rješenje za sedam institucija kulture od značaja za BiH, ipak, u praksi, od ovog zakona NUBBiH nije do sada imala apsolutno nikakve koristi. Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo (MONKS) je NUBBiH dodijelilo je za 2024. godinu približno isti iznos koje je NUBBiH dobila i prethodne, 2023. godine.

Ta su sredstva dovoljna tek za dvije mjesečne plaće uposlenika NUBBiH. Pored toga, trenutnu situaciju usložnjava i to što Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke još uvijek nije raspisalo Javni poziv o sufinanciranju programa i projekata institucija nauke i kulture od značaja za Bosnu i Hercegovinu. Također, nije raspisan ni odgovarajući javni poziv Ministarstva kulture i sporta FBiH.

Nonsens je da Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine, kao jedna od ključnih institucija koje čuvaju neke od najvrjednijih zbirki koje su nacionalni spomenik države BiH, uopće treba aplicirati za projekte kako bi osigurala svoje financiranje svake godine.

Nacionalna i univerzitetska biblioteka aktivno učestvuje u obnovi dokumentarne baštine BiH, pruža podršku obrazovnom procesu i naučno-istraživačkom radu u BiH, čuva neke od najvažnijih bibliotečkih zbirki, radi na tekućoj i retrospektivnoj bibliografiji BiH, posjeduje laboratorij za restauraciju i prezervaciju bibliotečke građe. U okviru NUBBiH osnovane su Agencije za ISBN, ISSN i ISMN, uspostavljena suradnja i članstvo u međunarodnim bibliotečkim asocijacijama i organizacijama: IFLA, CDNL, CENL, EUROPEANA i LIBER, te su potpisani međunarodni sporazumi o saradnji sa najznačajnijim nacionalnim bibliotekama u regionu, Europi i svijetu.

DIJASPORA ZABRINUTA VIŠE OD VLASTI U BiH

Amra Halilović, uspješna Bosanka, poslovna žena u Švedskoj, imala je brojne vodeće uloge u nekoliko industrija.

Gospođa Halilović otvoreno je govorila za „Slobodnu Bosnu“ o najavama gašenja Nacionalne i univerzitetske biblioteke i o pomoći koju bh. dijaspora može uputiti za spas ove važne državne ustanove.

- Ja sam lično stupila u kontakt sa svim organizacijama koje bi možda mogle pomoći u Švedskoj. Dobila sam gotovo identične odgovore: „Ovo je vladina organizacija. Mi ništa ne možemo učiniti“!

Stupila sam i u kontakt sa nekim sadašnjim ambasadorima i bivšim ambasadorima BiH u Evropi. Od nekih nisam dobila nikakav odgovor, a od drugih odgovor pun razočarenja i ogorčenja na vladu. Stupila sam i u kontakt sa nekim ljudima našeg porijekla.

Prijateljica iz Sarajeva je stupila u kontakt sa direktorom NUBBiH, gospodinom Ismetom Ovčinom. Njima je najvažnija finansijska podrška, spreman je na svaki oblik saradnje.

Toliko puno zahtjeva dobijam za pomoć da je nemoguće da se uključim u sve. Ne mogu da shvatim da se za takvu jednu instituciju država ne može pobrinuti i da im nije stalo do jedne od najznačajnijih kulturnih i obrazovnih institucija.

Jedino alternativno rješenje je skupiti fond sredstava koji bi mogao da bude kao endowment, međutim, kome vjerovati u BiH, u kontekstu da to ne bi bilo korišteno u neke druge svrhe. Ovo je iskren odgovor, tužan, ali iskren, kazala je gospođa Amra Halilović za „Slobodnu Bosnu“.

-Ako Bosni i Hercegovini nije stalo do svoje historije, obrazovanja i kulture, kako će stati nekom drugom? To je najžalosnije.

Iz dijaspore stižu i poruke sljedećeg sadržaja:

"Pratim pomno situaciju sa NUBBiH, stvarno je jadno kakav je odnos nadležnih prema ovoj instituciji. Treba nastaviti sa pritiskom kako bi se za NUBBiH izdvojila neophodna budžetska sredstva".

„Priča se o nekim sredstvima iz Saudije da se napravi nova Nacionalna biblioteka - ja lično bih umrla od stida ako je ova informacija tačna“.

„Kad sam ja studirala prije mnogo mnoga godina - sa kakvim sam strahopoštovanjem uzimala knjige. Mi smo morali nositi rukavice. Svi smo osjećali poštovanje prema knjigama, a izgleda da su posljednji ljubitelji knjige poginuli spašavajući ih iz plamena zapaljene Vijećnice“.

"SPASIMO NUBBiH"

Amra Halilović predlaže i da nadležni iz Sarajevo film festivala pokrenu akciju „Spasimo NUBBIH“.

-Ja sam spremna uplatiti moj doprinos ako se neki fond pokrene ili pomoći na bilo koji način, kazala je na kraju Amra Halilović razgovora za „Slobodnu Bosnu“.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...