Jeste li znali
ZNANSTVENICI DOŠLI DO SENZACIONALNOG OTKRIĆA: Pronađena planeta vrlo slična Zemlji, udaljena samo…
20. Nov. 20231
Procesi će se znatno pojednostaviti, a šteta za okoliš bit će manja
HiTec
29. Avg. 2024
0
Znanstvenici iz Nacionalnog laboratorija Brookhaven razvili su katalizator koji pretvara metan u metanol na temperaturi nižoj od one koja je potrebna za kuhanje čaja. Bude li isplativ industriji pa ga ona počne koristiti, procesi će se znatno pojednostaviti, a šteta za okoliš bit će manja. Metan je, naime, glavna komponenta prirodnog plina i snažan staklenički plin koji šteti atmosferi, dok se metanol koristi kao alternativno biogorivo, piše Oilprice.
Ovo otkriće označava veliki korak naprijed u odnosu na složenije tradicionalne pretvorbe koje obično zahtijevaju tri odvojene reakcije, koje se odvijaju na znatno višim temperaturama. Jednostavniji sustav mogao bi omogućiti iskorištavanje rezervi prirodnih plina koje se nalaze u ruralnim područjima, daleko od kemijskih rafinerija pa ih je komplicirano dovesti do njih. Istraživači ističu da tako smanjila potreba za transportom zapaljivog ukapljenog prirodnog plina.
- Ovu bismo tehnologiju mogli proširiti i primijeniti lokalno za proizvodnju metanola koji se može koristiti za gorivo, električnu energiju i kemijsku proizvodnju - rekao je Sanjaya Senanayake, kemičar iz Brookhavena i koautor studije.
Brookhaven Science Associates, koji upravlja Brookhaven Labom u ime DOE-a, i Sveučilište u Udinama podnijeli su prijavu za ugovor o patentnoj suradnji o upotrebi katalizatora za pretvorbu metana u jednom koraku i istražuju načine suradnje s poduzetničkim partnerima na uvođenju tehnologije na tržište.
Iako je još prerano za razgovore o ekonomskoj isplativosti njihove jednostupanjske katalitičke pretvorbene tehnologije. Uspjeli li, znatno će pomoći u ostvarivanju klimatskih ciljeva.
Nedavna studija neprofitnog Fonda za zaštitu okoliša otkrila je da američki sektor nafte i plina proizvodi čak osam puta više metana od količine koju su se mnogi operateri obvezali postići do 2030. Prikupljeni podaci pokazali su da se u prosjeku oko 1,6 posto bruto proizvodnje plina ispušta kao metan u atmosferu, što doprinosi zagrijavanju Zemljine površine i donjih slojeva atmosfere.
Tijekom proteklih nekoliko desetljeća koncentracija metana u atmosferi naglo je porasla, s 1700 dijelova na milijardu (ppb) 1990. godine na trenutnih 1930 ppb. Iako je metana mnogo manje u atmosferi nego ugljikova dioksida, još uvijek može učiniti mnogo štete pri čak nižim koncentracijama zahvaljujući tome što 80 puta snažnije u zagrijava Zemlju u razdoblju od 20 godina.
Sektor fosilnih goriva uvelike je pridonio brzom nakupljanju metana u atmosferi, pri čemu se trenutno procjenjuje da su emisije iz ispuštanja, istjecanja i spaljivanja u sektoru nafte i plina odgovorne za oko četvrtine globalnih emisija metana koje je uzrokovao čovjek.
Svijet
IZNENAĐENJE ZA KRAJ: Joe Biden donio odluku koja mijenja sve, Trump bi je mogao odmah poništiti...
Prije 24 min0
Jeste li znali
SLAVNI RATNIK BIO JE JEDAN OD NAJVEĆIH: Od njegove sablje strahovale su Osmanlije, slavili su ga i Albanci i Srbi, a ponešto imaju za reći i Bosanci…
Prije 37 min0
Zabava
VIC DANA: Profesor matematike, zrelih godina, odluči priznati ženi da ima 18 godina mlađu ljubavnicu, a onda je stigao odgovor…
Prije 42 min0
Sport
O NJEMU BRUJI ITALIJA: Sead Kolašinac na udaru navijača Juventusa, snimak otkriva sve...
Prije 45 min0
HiTec
AKO TRAŽITE PREGLEDNIK KOJI NEĆE PRATITI SVAKI VAŠ KORAK NA INTERNETU: Ovo je Top 5
12. Jan. 20250
HiTec
VEČERNJI TEHNO SAVJETI: Pogledajte kako "natjerati" ChatGPT na korištenje kvalitetnih izvora
13. Jan. 20250
HiTec
MARK ZUCKERBERG KRITIKUJE APPLE: "Oni nisu napravili ništa značajno od iPhonea, čini se kao da..."
Prije 6h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.