RAZMIŠLJANJE O BUDUĆNOSTI: Nakon što zatvore atomsku centralu, Francuzi će praviti...

Ovi metali biće pretvoreni u liveno gvožđe ili čelik, a ostali materijali biće poslati u postrojenja za preradu nuklearnog otpada, prenio je "Euronews".

  • Jeste li znali

  • 14. Okt. 2024  

  • 0

Francuska energetska kompanija EDF predložila je da se nakon zatvaranja atomske centrale "Fesenhajm" od dijela preostalog materijala iz ovog objekta prave viljuške, šerpe i kvake na vratima.

U ovom procesu koristio bi se metal sa "veoma niskim stepenom radijacije", pa se na trpezarijskim stolovima u Francuskoj ne bi našao radioaktivni pribor za jelo, saopštila je kompanija.

Ovi metali biće pretvoreni u liveno gvožđe ili čelik, a ostali materijali biće poslati u postrojenja za preradu nuklearnog otpada, prenio je "Euronews".

Ukoliko proces bude odobren, novi centar za reciklažu biće izgrađen na površini od 15 hektara u blizini atomske centrale koja je zatvorena 2020. godine.

"Ovo bi omogućilo preradu 500.000 tona niskoradioaktivnih metala u periodu od 40 godina", rekao je bivši direktor centrale "Fesenhajm" Loran Žari.

Uklanjanje materijala niske radioaktivnosti predstavlja glavobolju za nuklearnu industriju, jer kompanije moraju da plaćaju za njihovo dugoročno skladištenje ukoliko ne nađu drugo rješenje.

Ova ideja je prvi put predstavljena u Francuskoj, a Švedska, NJemačka i SAD već koriste sličnu tehniku, tope ovakve metale i pripremaju ih za ponovnu upotrebu.

Budući da nisu svi saglasni sa recikliranjem materijala iz zatvorenih atomskih centrala, građani u Francuskoj moći će da glasaju o projektu do februara.

Antinuklearni aktivisti tvrde da ne postoji bezopasan prag za izlaganje radioaktivnosti i da svaka doza, ma koliko niska, predstavlja rizik po ljudsko zdravlje, kao što je povećana šansa za razvoj nekih vrsta raka.

Francuski zakon o javnom zdravlju trebao bi da bude izmijenjen da bi postrojenje za reciklažu moglo da radi, a ono bi moralo da dobije i ekološku dozvolu. /

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...