PUNE RUKE POSLE: Kako korupcija izjeda Unsko-sanski kanton?

Prema njenim riječima, utvrđene su i novčane kazne po raznim osnovama za sve prekršioce, a one se kreću u rasponu od 500 do 8.000 maraka.

  • Mini market

  • 06. Nov. 2024  

  • 0

Ured za borbu protiv korupcije USK podnio je šezdeset prekršajnih prijava protiv nosilaca javnih funkcija, izabranih dužnosnika u kantonalnim organima vlasti, te rukovodećih državnih službenika u Unsko-sanskom kantonu koji nisu ispoštovali zakonsku odredbu koja se odnosi na obavezu prijavljivanja imovine, što su prvi koraci ovog ureda u borbi protiv korupcije.

Potvrdila je to Adela Tabaković, šefica Ureda, te istakla kako je ukupno u oko stotinu slučajeva zabilježeno da je prekršen zakon koji se odnosi na obavezno prijavljivanje imovine.

alt

"U proteklih šest mjeseci uspostavili smo registar i obradili smo prijave koje se odnose na 1.120 nosilaca javnih funkcija, a registar sadrži i podatke o imovini njihovih bliskih srodnika, tako da smo obradili više od 3.500 lica do sada", istakla je Tabakovićeva.

Prema njenim riječima, utvrđene su i novčane kazne po raznim osnovama za sve prekršioce, a one se kreću u rasponu od 500 do 8.000 maraka.

"Mi smo najmlađa institucija u Unsko-sanskom kantonu i sa efektivnim radom smo započeli prije šest mjeseci. U tom periodu uspjeli smo uspostaviti registar koji sadrži detaljne podatke o imovinskom stanju nosilaca javnih funkcija, uključujući podatke o nekretninama, pokretnoj imovini, stanju na bankovnim računima i ostalom. Cilj je osigurati transparentnost informacija koje mogu ukazati na korupciju i nezakonito bogaćenje, te ispitivati porijeklo imovine onih koji vrše vlast u ime naroda", kazala je Tabakovićeva.

Ona je dodala kako Ured posjeduje kvalifikovani kadar i da ga čini sedam zaposlenika, te da imaju adekvatan operativni budžet, te naposljetku i pomenuti registar.

Skupština Unsko-sanskog kantona je u ranijem periodu usvojila zakone kojima se uspostavlja funkcionisanje i rad Ureda, kao što je Zakon o postupku provjere i prijave imovine nosilaca javnih funkcija.

Nakon toga, započela je uspostava registra koji, osim nosilaca javnih funkcija i rukovodećih državnih službenika, obuhvata i njihove bliske srodnike.

Istaknuto je kako je ohrabrujuća poruka svim građanima USK da sada postoji institucija koja će provjeravati, te ispitivati porijeklo imovine onih koji vrše vlast u njihovo ime.

Unsko-sanski kanton je tek drugi u Federaciji BiH u kojem postoji i djeluje ovakva institucija, čiju uspostavu je aktivno podržala Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u BiH.

(Nezavisne)

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...