NJEMAČKI NEBODER U KOJEM NIKO NE ŽIVI: Čudo tehnologije od 246 metara

Poput džinovske bušilice, toranj iznad nadstrešnice u Njemačkoj omogućava posjetiocima da razgledaju okolo sa 232 metra visine. Najviša platforma u zemlji po lijepom vremenu pruža pogled koji doseže do Alpa na jugu i Štutgarta na sjeveru.

  • Šareni svijet

  • 06. Nov. 2024  

  • 0

Na sat vremena vožnje od Štutgarta naći ćete kulu od 26 spratova, gdje će vas panoramski lift odvesti do vidikovca brzinom od osam metara u sekundi…

Poput džinovske bušilice, toranj iznad nadstrešnice u Njemačkoj omogućava posjetiocima da razgledaju okolo sa 232 metra visine. Najviša platforma u zemlji po lijepom vremenu pruža pogled koji doseže do Alpa na jugu i Štutgarta na sjeveru.

Neboder visok 246 metara u Rotvajlu, na ivici Švarcvalda, otvoren je za posjetioce 2017. godine, a gradnja je počela tri godine ranije.

Svoj poseban izgled duguje spiralnom dizajnu i materijalu od staklenih vlakana (fiberglas) kojim je obložen. Ali glavna uloga tornja nije turistička promocija područja.

ThissenKrupp, njemački proizvođač brzih liftova, napravio ga je za testiranje novih tehnologija, poput liftova bez kablova koji rade na principu magneta i mogu da se kreću horizontalno i vertikalno brzinom od pet metara u sekundi. Takvi liftovi bi arhitektama omogućili više slobode u projektovanju zgrada neobičnih oblika, piše Punkufer.com.

Čudo tehnologije

Savremena tehnologija omogućava i da šahtovi liftova budu upola manja, kao i da kabine prime duplo više putnika. Dok tradicionalni liftovi imaju ograničenja po visini, liftovi bez čeličnih užadi nemaju takvih problema, a dozvoljavaju i više kabina u jednom sistemu, što bi moglo značiti i do 40 posto više korisnog prostora u visokim zgradama.

Ali da se vratimo na kulu od 26 spratova, koja ima 11 ispitnih okna za liftove, a jedno (sa kablom) je rezervisano za posjetioce koji žele da se popnu na vrh i uživaju u pogledu dok se penju.

Panoramski lift se penje brzinom od osam metara u sekundi, pa se nemojte iznenaditi ako vam uši zapuše na putu do platforme za gledanje.

Kula također ima 1.390 stepenica koje su služile kao najduža stepenica u Njemačkoj.

Tu je i prostorija od 160 kvadratnih metara koja se može iznajmiti za razne događaje, a kula ima i salu za prezentacije u kojoj je objašnjena tehnologija savremenih liftova. Ako odlučite da je posjetite, imajte na umu da je kula otvorena petkom, subotom, nedjeljom i praznicima od 10 do 18 sati. Cijena ulaznice za odrasle je 9 eura, djeca će platiti 5 eura, a deca do 5 godina mogu da uživaju u pogledu i iskustvu besplatno.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...