Društvo
ON JE JEDAN OD NAJUTJECAJNIJIH KREATORA MUZIČKE SCENE: Priznanje "Počasni građanin grada Sarajeva" dodijeljeno Želimiru Altarcu Čičku
30. Nov. 20201
Bio je inficiran politikom i u vrijeme Hrvatskog proljeća.
Regija
06. Nov. 2024 06. Nov. 2024
0
Nakon višegodišnjih zdravstvenih problema preminuo je Ivan Zvonimir Čičak, nekadašnji politički disident i predsjednik Hrvatskog helsinškog odbora, piše Jutarnji list.
Ivan Zvonimir Čičak rodio se u Zagrebu 10. augusta 1947., kao četvrto od petero djece u porodici Ante i Marije Čičak. Njegov otac se kao domobran prijavio za istočni front, gdje je dvije godine bio pripadnik Hrvatske zrakoplovne legije. Poslije je preživio Križni put i došao pješke sve do Bele crkve na rumunskoj granici, dva puta su ga trebali strijeljati i dva puta sebi je kopao grob, no sve je preživio i kući se se vratio 10. augusta 945., tačno dvije godine prije nego što sam se ja rodio – otkrio je historiju svoje porodice Zvonimir Čičak prije sedam godina u Jutarnjem listu.
U Zagrebu je završio osnovnu školu i krenuo u gimnaziju, iz koje je izbačen zadnjeg dana školske godine 1966. i to bez prava upisa u bilo koju drugu srednju školu zbog sastava „Nad razastrtom kartom moje domovine.“
Međutim, nastupila je liberalizacija društva, kao rezultat pada šefa UDBA-e Aleksandra Rankovića, i iduće godina zabrana je ukinuta, pa je Čičak mogao završiti gimnaziju i upisati Pravni i Filozofski fakultet.
U decembru 1969. osvojio je prvu nagradu na takmičeju u govorništvu. “Pripadam onom dijelu poratne generacije koja je rasla i stasala u atmosferi dijasporne sintagme Tito - Stepinac. U kući su nas odgajali da je Stepinac svetac, a u školi da je zločinac i neprijatelj države i naroda”, objasnio je u Jutarnjem.
Bio je inficiran politikom i u vrijeme Hrvatskog proljeća na sveučilišnoj skupštini 21. decembra 1971. izabran je za studenta prorektora. Čičak je dobio 178, a njegov protivnik, kasnije ugledni diplomat, Damir Grubiša 133 glasa. No, pod optužbom da je hrvatski nacionalist, u decembru 1971. tadašnje jugoslavenske vlasti su uhapsile Čička i druge studentske vođe. U montiranom sudskom procesu osuđen je na tri godine zatvora, od čega je 18 mjeseci proveo u Đorđićevoj, a ostatak u Lepoglavi, gdje je devet mjeseci bio u samici, piše između ostaloga ovaj list.
Bio je lider obnovljene Hrvatske seljačke stranke, međutim, nije imao uspjeha, iako je na prvim višestranačkim izborima HSS nastupio u koaliciji s HDZ-om Franje Tuđmana.
Ubrzo su se politički sukobili, a Čičak se etablirao kao žestoki Tuđmanov kritičar. Godine 1993. postaje predsjednik Hrvatskog helsinškog odbora (HHO) i na tom položaju iduće dvije decenije ostaje vidljiv u javnosti, makar je u jednom trenutku dao ostavku (bio je predsjednik u razdobljima 1993-2000. te 2009. – nadalje).
Hronika
BAŠ JE BILA LUDA NOĆ: Romi iz Beča demolirali hotel u Beogradu! (VIDEO)
Prije 12 min0
Ekonomija
SRUŠEN MIT O NAJEZDI KINESKOG KAPITALA: Ulaganja EU u regiju čine 70 posto a kineska 1 posto!
Prije 18 min0
Vijesti
OGLASIO SE OHR: Ovo su detalji odluke o poništenju spornih zaključaka Narodne skupštine RS-a
Prije 25 min0
Vijesti
AMERIČKA AMBASADA OBJAVILA: Visoki predstavnik suspendirao odluke Narodne skupštine RS-a!
Prije 48 min0
Regija
NEVJEROVATNI PRIZORI IZ BEOGRADA: Ponoćni snimci dronom otkrivaju sve, ovo ne pamte ni najstariji...
01. Jan. 20250
Regija
IZRAELCI RAZOTKRILI VUČIĆA: Srbija kupuje oružje u vrijednosti od 335 miliona dolara, razlog je...
01. Jan. 20250
Regija
VUČIĆ POSLAO PORUKU I SARAJEVU: "Sretna Nova godina, džabe se nadate"
01. Jan. 20250
Regija
VUČIĆ IZNIO NEVJEROVATNE TVRDNJE: "Dan poslije masakra u Ribnikaru, strane službe su tražile od nas..."
Prije 8h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.