REZULTATI NOVOG ISTRAŽIVANJA: Evo koliko je sna potrebno ukoliko želite zdravo ostariti...

Ta otkrića naglašavaju da kronični nedostatak sna, kao i obrasci povećanja i smanjenja trajanja sna, nisu samo promjene povezane s godinama, zaključuju autori istraživanja.

  • Zdravlje

  • 09. Nov. 2024  

  • 0

Nedavna studija otkriva da bi više od sedam sati sna po noći moglo biti ključno za starenje bez većih zdravstvenih problema. Studija koju je provelo Medicinski univerzitet Wenzhou u Kini obuhvatila je 3306 odraslih osoba u dobi od 45 godina i starijih, čije su navike spavanja zabilježene tokom nekoliko godina, s naknadnom zdravstvenom procjenom 2020. godine.

Podaci pokazuju da ljudi koji spavaju više od sedam sati svake noći imaju bolje opće zdravstvene rezultate kasnije u životu. Autori studije definiraju "uspješno starenje" kao oslobađanje od kroničnih bolesti, održavanje visoke kognitivne funkcije i aktivno sudjelovanje u životu.

Uspješno starenje procijenjeno je 2020. godine i definirano je kao bez ozbiljnih kroničnih bolesti, bez tjelesnih oštećenja, s visokom kognitivnom funkcijom, dobrim mentalnim zdravljem i aktivnom uključenošću u život, pišu autori tudije koja je objavljena u časopisu BMC Public Health.

7 sati je optimalno

Samo 455 sudionika, ili 13,8 posto, zadovoljilo je ove kriterije uspješnog starenja, a od broja njih 307 redovito je spavalo više od sedam sati noću. Znanstvenici su podijelili sudionike u pet skupina: dugo stabilno (8-9 sati), normalno stabilno (7-8 sati), opadajuće (od prosječnih 8 sati do manje od 6 sati sna), rastuće (od prosječnih 6 sati do preko 8 sati sna) i kratko stabilno (5-6 sati). Oni u dugo stabilnim i normalno stabilnim skupinama imali su veće šanse za uspješno starenje (17,1% odnosno 18,1%).

U odnosu na sudionike s normalnom stabilnom putanjom trajanja sna, oni s niskom stabilnom i rastućom putanjom imali su 36 posto, odnosno 52 posto manje izglede za uspješno starenje, ističu istraživači.

Studija, koja je kontrolirala varijable kao što su težina i unos alkohola, sugerira da je san neophodan, ali ne utvrđuje uzročnost. Prethodna istraživanja poklapaju se s tim novim rezultatima, podržavajući sedam sati kao optimalno trajanje sna za dobro starenje. Uz ubrzano starenje kineskog stanovništva, uvidi dobiveni navedenom studijom imaju globalnu važnost.

Ta otkrića naglašavaju da kronični nedostatak sna, kao i obrasci povećanja i smanjenja trajanja sna, nisu samo promjene povezane s godinama, zaključuju autori istraživanja.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...