Vijesti
ODE I IVICA: Puljić donio radikalnu odluku
10. Nov. 20240
Hoće li Musk sada biti umjereniji? Hoće li njegov agilni poduzetnički način razmišljanja izdržati tešku birokratiju Uprave? Hoće li se sukobiti s vulkanskom osobnošću Donalda Trumpa? To je pitanje koje sada postavljaju svi u Sjedinjenim Državama. I u ostatku planete
Svijet
Prije 3h
0
Elon Musk imao je gotovo sve prije samo 48 sati. Bio je najbogatiji čovjek na planeti. Neko ko je sposoban promijeniti tok rata, voditi novu svemirsku trku odvodeći čovječanstvo na Mars i revolucionizirati prevoz svojim autonomnim automobilima. Gledanja u budućnost sa svojim moždanim implantatima i kontrole razgovora sadašnjosti sa X-a, starog Twittera.
Danas Elon Musk ima sve.
Njegovo imenovanje da vodi novi Odjel za učinkovitost vlade u Trumpovoj administraciji zajedno s bivšim republikanskim predsjedničkim kandidatom Vivekom Ramaswamyjem stavlja u njegove ruke najmoćniji aparat na planeti: vladu Sjedinjenih Država, piše današnji El Mundo, prenosi Stav.ba.Teško je zamisliti privatnog pojedinca koji je prikupio takav vlastiti utjecaj još od Medičijevih. A njegov uspon označava konačan trijumf tehno-libertarijanskog razmišljanja koje se pojavilo u Silicijskoj dolini kasnih 1990-ih kroz firme kao što su Amazon, eBay i PayPal.
Njegova će misija, prema budućem predsjedniku Trumpu, biti promoviranje "strukturalnih reformi velikih razmjera" koje će imati golem utjecaj na saveznu upravu. Odnosno, demontirati vladinu birokratiju što je više moguće, smanjiti pretjerane propise i restrukturirati vladine agencije.
Očekivanja su velika i, bez sumnje, uspjeh takve agresivne politike imao bi golem utjecaj na vlade diljem svijeta. Iako je zasad sve samo nagađanja: Muskove pristaše vjeruju da će novi superministar povećati učinkovitost Uprave koja bi djelovala s dugom autonomijom Tesle, dok njegovi protivnici smatraju da se ozbiljnom državom ne može upravljati kao cool društvom.
"Njegovo imenovanje potvrda je nečega što se zna, ali čega se mnogi plaše: trijumf digitalnog kapitalizma u njegovoj najneobuzdanijoj verziji", kaže Álvaro Santana-Acuña, profesor sociologije na Univerzitetu Harvard. „Mi smo na početku tehno-libertarijanske ere. Era koja bi trebala biti obilježena dopuštanjem vladi da djeluje ne samo na liberalizaciji tržišta, već i na zaštiti slobodnog širenja disruptivnih tehnologija, u rasponu od neregulirane umjetne inteligencije do kriptovaluta.“
U svojim izjavama tokom godina, Musk je jasno dao do znanja da je ozbiljan u vezi sa svojom fantazijom o transformaciji svijeta. Svijeta, zapravo, na svoju sliku i priliku. Ova Trumpova odluka ne samo da bi mogla biti vrlo unosna za njegov posao, već takođe omogućuje vlasniku Tesle da se etablira kao arhitekta s apsolutnim ovlastima koji može redizajnirati državu, a time i državu po želji.
Kao opunomoćeni ministar za rezove - Musk kaže da bi mogao srezati do dvije milijarde dolara - promovirat će privatizaciju vlade i outsourcing nekih državnih poslova privatnom sektoru. Njegova ambicija u tom pogledu je ogromna, kao i njegovo uvjerenje. To je uveliko pokazao sa svim svojim kompanijama: ako ostvari svoje planove, Ronald Reagan bi pored njega mogao izgledati kao aktivista neke manje liberalne stranke.
“Treba vidjeti koliko će on biti utjecajan”, kaže Juan Tovar, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu u Burgosu, koji je oprezan i smatra da Muskov dolazak ima pozitivnih strana. "Reorganizacija uprave mogla bi biti pozitivna, kao i njegov doprinos naučnom razvoju zemlje." Ali glavno pitanje o kojem treba raspravljati nije to. Čak ni njegov iznenađujući prelazak iz privatne u javnu aktivnost, vrlo čest u američkim kabinetima.
Problem koji mnogi vide je šta Musk predstavlja. Još jedan korak u kontroli svakodnevnih stvari od strane šačice super-moćnih kompanija, s utjecajem jednakim bilo kojoj zemlji G20... ili više. Ovaj strah od digitalnih oligarha u vladi izrazio je filozof Jorge Freire, koji je oprezan prema "tehno-levijatanima": grupi poslovnih ljudi koji posjeduju digitalni svijet i koji su kroz svoje firme obilježili put 21. stoljeća. “Bilo bi primjereno da sami liberali reagiraju na ovo”, kaže Freire. "Uostalom, liberalizam je nastao pred apsolutnom moći kralja... Ali šta ćemo ako novi levijatan nije u državnom vlasništvu?" U ovom slučaju, čini se da je Elon Musk kralj. I možda sada može doslovno citirati Luja XIV: "Ja sam država."
Istina je da vlasnik Tesle, kao i mnogi drugi milijarderi koji zastupaju ovaj novopečeni libertarijanizam, već ima vrlo čvrst odnos s državom, iako se deklarira kao neprijatelj njenog uplitanja u bilo koji aspekt života. Njegove kompanije trenutno imaju 300 potpisanih ugovora s američkom administracijom. Prema Politicu, samo su Space X i Tesla dobili 15 milijardi dolara federalnih ugovora. Space X sarađuje s Pentagonom i nekoliko agencija, uključujući NASA-u, dok je Tesla imala koristi od industrijskih bespovratnih sredstava i subvencija za stanice za punjenje.
U SAD-u se već čuju glasovi koji osuđuju "sukob interesa" zbog takvog odnosa. Istina je da ćemo morati vidjeti hoće li se Musk povući u svojim poslovnim odnosima i vidjeti kako aktuelno zakonodavstvo reagira na njegovo imenovanje da obavlja svoj posao. Ne samo zbog njegovog poslovanja, već i zbog vanjske politike same zemlje koja zadire u njegove interese. Kao i kad je procurilo da je učestvovao u razgovoru Trumpa i Zelenskog, što je u međuvremenu demantirano.
Iako tek treba vidjeti hoće li Trumpa u međunarodnim poslovima voditi Musk, činjenica je da je južnoafrički biznismen (koji ima i američki i kanadski pasoš) već sada mnogo važniji geopolitički igrač od bilo kojeg ministra vanjskih poslova na svijetu.
U Ukrajini su ga na početku rata doživljavali kao heroja, zahvaljujući njegovoj velikodušnosti sa Starlinkom, njegovom satelitskom internetskom uslugom, koja je bila ključna u sprječavanju sloma ukrajinske odbrane. Međutim, mjesecima kasnije, Musk je ograničio njegovu upotrebu kako bi spriječio napade Kijeva na Ruse na Krimu. Njegovo je opravdanje bilo da je time spriječen "Treći svjetski rat". Kako bi se izbjegao kolaps u ukrajinskom ratu, Ministarstvo odbrane SAD-a moralo je uložiti novac, cifra nije objavljena, kako bi se imovina Starlinka održala u radu u Ukrajini.
Kina je još jedan igrač koji bi mogao stvoriti probleme u svojim novim odgovornostima ako se trgovinski rat zaoštri. Čini se da Musk ima puno poštovanja prema Xi Jinpingu – on je jedan od rijetkih svjetskih vođa koji nije bio na udaru jedne od njegovih kritika na Twitteru – unatoč zabrani X-a u Kini. Washington je taj koji se čini najneugodnijim zbog svog poslovanja tamo. Prema riječima njenih zvaničnika, Teslina super tvornica u Šangaju natjerala je Kineze da uče od najboljih i naprave tehnološki iskorak na tržištu električnih automobila, na kojem sada vode.
U pravilu, kao što je historija pokazala, tajkuni i velike kompanije nastoje ostati izvan političke arene. Ako drže vlast, radije to čine u sjeni. Ali Musku ne smeta da se potuče u tom blatu. Govori ono što misli i bez kompleksa brani svoje poslove. Njegova podrška Trumpu u kampanji nije bila samo finansijska: takođe se zauzeo za njega na X-u i slavio pobjedu u izbornoj noći. Diskrecija nije nešto što cijeni neko tako izvanredne inteligencije. Jednog dana objavi rat Vrhovnom sudu Brazila, kada zabrani X u njegovoj zemlji, drugi dan kaže da je građanski rat u Velikoj Britaniji neizbježan ili treći dan napadne Francuze kada sud naredi hapšenje osnivača Telegrama.
Hoće li Musk sada biti umjereniji? Hoće li njegov agilni poduzetnički način razmišljanja izdržati tešku birokratiju Uprave? Hoće li se sukobiti s vulkanskom osobnošću Donalda Trumpa? To je pitanje koje sada postavljaju svi u Sjedinjenim Državama. I u ostatku planete.
Istina je da historija pokazuje da poslovni lideri koji uđu u politiku kao veliki gurui obično ne završe dobro. Njihova iskustva su razočaravajuća. Ekvivalentan presedan Muskovoj moći mogao bi biti Andrew Carnegie - kako tvrdi njegov biograf David Nasaw - koji je početkom stoljeća bio najbogatiji čovjek na svijetu. Nakon što je finansirao kampanje republikanskih predsjednika Williama McKinleya i Theodorea Roosevelta, Carnegie je mislio da će ga nakon njihovog ulaska u Bijelu kuću konsultirati o svakoj važnoj odluci. Nije bio u pravu.
Nešto slično dogodilo se Williamu Randolphu Hearstu, novinarskom magnatu koji je inspirirao film Orsona Wellesa „Građanin Kane“. Unatoč tome što je potrošio bogatstvo da pomogne Franklinu Rooseveltu i stavio mu na raspolaganje svoje medijsko carstvo - tadašnji X, njegove preporuke kada su u pitanju visoka imenovanja također su ignorirane. Ako stvari krenu po zlu, ne brinite: Elon Musk će nam sve to potanko ispričati na svojoj društvenoj mreži.
Vijesti
ODE I IVICA: Puljić donio radikalnu odluku
10. Nov. 20240
Svijet
ČOVJEK KOJI JE ZA DAN-DVA ZARADIO 27 MILIJARDI DOLARA POSTAJE GLAVNA TRUMPOVA FIGURA ZA UKRAJINU: Jednom je već blokirao napad na Krim...
09. Nov. 20240
Evropa
TRUMP RAZGOVARAO SA ZELENSKIM, POZIVU SE PRIKLJUČIO I ELON MUSK: "Bit ćeš jako zadovoljan"
08. Nov. 20240
Svijet
RAZGOVARALI TRUMP I ZELENSKI: U poziv se uključio i Elon Musk
08. Nov. 20240
Zabava
VIC DANA: Izašao Mujo iz zatvora u Zenici pa ga Haso upita kako mu je bilo...
Prije 2h0
Estrada
SKANDAL NA SRPSKOJ ESTRADI: Muzičar se sa suprugom žestoko posvađao u marketu, gledali su ih u nevjerici...
Prije 2h0
Sport
HISTORIJA ĆE BITI ISPISANA PRED 80 HILJADA GLEDALACA: Mike Tyson se vraća u ring, evo gdje možete gledati meč
Prije 2h0
Ekonomija
BiH DOBIJA GIGANTSKU ELEKTRANU: Moći će da napaja čitav grad
Prije 2h0
Svijet
"APSOLUTNA KATASTROFA...": Amerikanci u šoku nakon odluke Donalda Trumpa, nije isključeno i da Senat odbije sve...
Prije 20h1
Svijet
OSTVARUJU SE NAJCRNJI SCENARIJI: Donald Trump donio ključnu odluku, ova žena uskoro kreće u akciju...
12. Nov. 20241
Svijet
TRUMP ŠOKIRAO CIJELI SVIJET: Novoizabrani američki predsjednik imenovao ministra odbrane, pozato i čime će se baviti Elon Musk....
13. Nov. 20240
Svijet
VESNA PUSIĆ SE PITA: "Ko je pobijedio jer to nije Trump od prije 8 godina, sada imamo..."
13. Nov. 20240
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.