STIŽU GROZNE VIJESTI:Čak 135 navijača izgubilo život nakon urušavanja dijela stadiona

Tragediju je izazvala kontroverzna sudijska odluka tokom utakmice, koja je izazvala bijes među navijačima Policija je reagirala suzavcem, što je dovelo do paničnog bijega. S obzirom na lošu infrastrukturu stadiona, došlo je do urušavanja.

  • Sport

  • 04. Dec. 2024  04. Dec. 2024

  • 0

Iz Gvineje dolaze potresne vijesti – prema tvrdnjama tamošnjih grupa za ljudska prava, u rušenju stadiona stradalo je 135 navijača. Ova brojka znatno premašuje službeni izvještaj vlasti, koje su navele da je poginulo 56 osoba.

Organizacije za ljudska prava svoju procjenu temelje na podacima prikupljenim iz bolnica, groblja, svjedočanstava s mjesta nesreće, porodica stradalih, kao i izvora iz džamija, crkava te lokalnih medija. Osim toga, više od 50 osoba i dalje se vodi kao nestalo.

Vojna hunta koja upravlja zemljom upozorila je na širenje "neprovjerenih" informacija, naglašavajući da je istraga o velikoj tragediji u drugom najvećem gradu, Nzerekoreu, još uvijek u toku. Također su poručili da će svi koji budu širili takve informacije biti uhapšeni i suočiti se s kaznenim progonom.

alt

Tragediju je izazvala kontroverzna sudijska odluka tokom utakmice, koja je izazvala bijes među navijačima Policija je reagirala suzavcem, što je dovelo do paničnog bijega. S obzirom na lošu infrastrukturu stadiona, došlo je do urušavanja.

Organizacije za ljudska prava optužile su vladajuću vojnu huntu u Gvineji za odgovornost za smrtne slučajeve, navodeći da su upravo oni organizirali utakmicu u čast predsjednika Mamadyja Doumbouye. Ističu kako je policija nepotrebno i neodgovorno koristila suzavac u zatvorenom prostoru, te dodaju da su vozila kojima su bježali službeni predstavnici pritom gazila navijače u panici.

Premijer Mamadou Oury Bah proglasio je trodnevnu žalost za žrtve, no izbjegao je davanje službene izjave međunarodnim medijima koji su tražili tačan broj stradalih.

Lokalni mediji izjavili su za BBC da je stadion bio prepun, s hiljadama ljudi prisutnih neposredno prije tragedije. Naglasili su da je stadion imao samo jedan mali ulaz, koji se urušio kada su hiljade pokušale pobjeći u panici.

Gvineja je jedna od nekoliko afričkih zemalja u kojima su međunarodne utakmice zabranjene zbog neadekvatne infrastrukture koja ne ispunjava međunarodne standarde. Među ostalim zemljama s takvom zabranom su Etiopija, Gambija, Čad i Sierra Leone.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...