Ekonomija
EKONOMISTI ZVONE NA UZBUNU: Bh. entiteti se vrtoglavo zadužuju, za šta se troši taj novac…
02. Okt. 20240
Ekonomski analitičar Igor Gavran navodi da je emisija obveznica na domaćem trzištu bolje rješenje u odnosu na inostrane kredite, ali da uporno izostaju rezultati zaduživanja.
Društvo
10. Dec. 2024
0
Zaduživanje entiteta se nastavlja. Federacija Bosne i Hercegovine planira novo zaduženje od 50 miliona KM emisijom obveznica zakazanom za danas. S druge strane, Narodna skupština Republike Srpske prihvatila je prije nekoliko dana da se budžet Republike Srpske zaduži kod Svjetske banke – Međunarodne banke za obnovu i razvoj, po projektu otpornosti i konkurentnosti poljoprivrede, sa 30,7 miliona eura. Dok jedni smatraju da su zaduženja potrebna, drugi misle da padamo u dužničko ropstvo. U svakom slučaju, čini se, zaduženjima nema kraja.
Sarajevska berza objavila je javni poziv za učešće u 58. emisiji obveznica Federacije BiH putem aukcije na ovoj berzi. Planirani iznos emisije je 50 miliona KM, broj obveznica je 50.000 nominalne vrijednosti 1.000 KM, dok je 11. decembar 2027. godine datum njihovog dospijeća.
"Putem aukcija za emisiju trezorskih zapisa, Federacija Bosne i Hercegovine je prikupila ukupno 173.970.506,23 KM, a putem aukcija za obveznice ukupno 482.064.466,64 KM. Sarajevska berza nije primila zahtjeve za organizovanjem daljnih aukcija za obveznice ili trezorske zapise Federacije Bosne i Hercegovine do kraja ove godine, izuzimajući aukciju zakazanu za 10.12.2024. godine", podaci su Sarajevske berze.
Ipak, kvota zaduživanja Vlade Federacije nije ispunjena, a pitanje je da li će biti ispunjena do kraja godine, navodi član Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku PFBiH Admir Čavalić.
"Planirani dug se procjenjuje na preko milijardu maraka, zbog toga je kritika bila kada su usvajali federalni budžet. To jeste veliki budžet, rekordan. Ali, taj budžet je naslonjen na dug i, evo, kroz čitavu godinu taj dug se realizuje. Napominjem, još uvijek plan realizacije zaduženja ne prati onoliko koliko je bilo planirano", navodi Čavalić.
Federalni premijer Nermin Nikšić izjavio je da je sadašnji saziv Vlade Federacije Bosne i Hercegovine smanjio javni dug tog entiteta, u odnosu na bruto društveni proizvod, za oko pet posto. Pojedini poslanici i delegati Federalnog parlamenta misle suprotno.
"Danas iznosi 19,96 posto, gotovo pet posto manje. To je, dakle, dug Federacije i svih krajnjih korisnika, a sam dug Federacije u odnosu na BDP iznosi 7,17 posto", poručio je Nikšić.
"Pokrenuta je jedna spirala dužničkog ropstva koja će se iskoristiti za krpljenje proračunskih rupa bez imalo racionalnosti, bilo u prihodovnoj, bilo u rashodovnoj strani proračuna", mišljenja je zastupnik u Zastupničkom domu PFBiH Slaven Raguž.
"Konstantno se zadužujemo, i znate šta se desi još - zadužujemo se na taj način da ne znamo za šta se zadužujemo jer mi u Domu naroda, kada pitamo za šta mi dižemo ove kredite, mi nemamo apsolutno izvjestioca", smatra delegatkinja u Domu naroda Parlamenta FBiH Aida Obuća.
Ekonomski analitičar Igor Gavran navodi da je emisija obveznica na domaćem trzištu bolje rješenje u odnosu na inostrane kredite, ali da uporno izostaju rezultati zaduživanja.
"Mi smo dugo godina imali u Federaciji situaciju gdje se, maltene, izrugivalo sa Republikom Srpskom, govorilo koliko je Federacija u boljem položaju, a Republika Srpska prezadužena. Nažalost, sada u Federaciji vidimo potpuno iste trendove koji su Republiku Srpsku doveli do prezaduženosti. Čak nisu bili u stanju prugu da obnove vlastitim sredstvima, nego čekaju nečiju donaciju", kaže Gavran.
Od planiranog domaćeg zaduživanja u ukupnom iznosu od 900 miliona KM očekuje se da će ukupno zaduženje iznositi 710,9 miliona KM ili 79 odsto u odnosu na plan odobren Budžetom Federacije Bosne i Hercegovine za 2024. godinu, kazali su za BHRT iz Ministarstva financija FBiH.
Ekonomija
EKONOMISTI ZVONE NA UZBUNU: Bh. entiteti se vrtoglavo zadužuju, za šta se troši taj novac…
02. Okt. 20240
Ekonomija
VEĆ 16. PUT: Republika Srpska se danas ponovo zadužuje, ovoga puta za...
27. Nov. 20236
Politika
SUNOVRAT DODIKOVOG REŽIMA: Vlada Republike Srpske mora vratiti zaduženja u iznosu od milijardu maraka, ali ni to nije sve…
08. Avg. 20233
Evropa
"UPRAVO SAM PRIMIO IZVJEŠTAJ...": Stigla prva reakcija Zelenskog na Putinovu objavu uskrsnog primirja
Prije 13 min0
Mini market
KOLUMNA AVDE AVDIĆA: Nije Dodik dužan provoditi zakone koji, formalno, ne postoje. SIPA i država su dužni da ga hapse po zakonima koji su na snazi
Prije 33 min0
Sport
"SAČUVAJ MI MJESTO U SVOM TIMU": Srceparajuća poruka iz Bosne tragično nastradalom Nikoli Pokrivaču
Prije 33 min0
Društvo
MINISTAR ADNAN ŠTETA IMA PORUKU ZA GRAĐANE: "Nakon puno izazova, raskrsnica na Stupu uskoro u funkciji"
Prije 38 min0
Društvo
GRAD NA ISTOKU DRŽAVE POLAKO UMIRE: Više penzionera nego radnika, mladi odlaze u Srbiju...
Prije 20h0
Društvo
ŽRTVA BRUTALNE OSVETE TUŽITELJICE MIRZETE BEGIĆ: Tarik Omerović nakon pet godina dočekao oslobađajuću presudu, zbog nepravde je NAPUSTIO BiH!
17. Apr. 20250
Društvo
VODA DOŠLA DO GRLA: U strahu od potpune blokade prometa ministar Edin Forto na razgovor pozvao...
17. Apr. 20250
Društvo
SAD, KAD SU BLAGDANSKE KOLONE NEPREGLEDNE: U najavi otvaranje novog graničnog prelaza kod...
Prije 10h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.