HOĆE LI BALON KONAČNO PUĆI: Smanjen promet nekretninama, EVO šta kažu agenti

Dok perači novca operu svoje, pa dok dijaspora uloži svoje – ode novogradnja. I ne samo ona. Potražnja velika, a stanova nema

  • Ekonomija

  • 14. Dec. 2024  

  • 0

Skupi su kvadrati. Preskupi. Može li skuplje?! Može. Može li jeftinije?! Može i to, ali malo. Dok perači novca operu svoje, pa dok dijaspora uloži svoje – ode novogradnja. I ne samo ona. Potražnja velika, a stanova nema. Visoke cijene oborile prodaju?! Agenti za nekretnine nam kažu ne mnogo, ali bilježe smanjen promet. Razlozi razni: čekaju kupci povoljnije kamatne stope, nove stanove, ljeto… Poručuju – cijene neće padati, kupujte, piše sarajevsko Oslobođenje.

Pucaju cijene

Ekonomistima sa kojima smo razgovarali teško je predvidjeti u kojem pravcu će s kretati tržište nekretnina. Ima i onih koji kažu da balon mora pući.

Za sada samo agencije za nekretnine pucaju cijene. Prema oglasu na koji smo naišli na platformi OLX, u Sarajevu možete isti stan kupiti po dvije različite cijene. Agencija MH nekretnine prodaje stan od 88 kvadrata za 470.000, dok ga agencija Grunt nudi za 370.000 KM. Razlika u cijeni sitnica. Samo 100.000 KM.

A u komentarima prava zabava: “Jedna agencija hoće da je dobra 20 hiljada KM, a druga 100 hiljada”, “Kako god, cijene su kao u Las Vegasu”, “Pumpanje nije slučajno, običan čovjek ne može, ali ima ko da kupi”, “Svidjelo se nama ili ne, cijene diktiraju kupci”, “Lopovi grade – lopovi kupuju”…

Ipak, desila se štamparska greška, javili su iz Grunt Nekretine, kao i to da je “cijena stana 470.000 KM, kao i kod druge agencije”.

Visoke cijene kvadrata, a visoke i kirije. Oni koji imaju stan viška sve više se prebacuju na sistem dnevnog iznajmljivanja. Deset, devet, osam… Godina je na izmaku, pa će “stanovi na dan” biti razgrabljeni. Iako je ostalo još petnaestak dana do najluđe noći, niko ne želi rizikovati da u zadnji čas traži prenoćište. A od noći jedino luđe cijene. Ipak, već sada se vidi da će gradovi biti puni kao šipak. A ko bi uz zabavu i skijao, ide na Jahorinu, Bjelašnicu i Vlašić. Hoteli i moteli gotovo rasprodani. Razgrabljene i vikendice i stanovi na dan.

– Već sada je popunjenost 90 odsto, tako da će do samih praznika biti sve puno. Interesovanje je veliko, Sarajevo je grad pun provoda, u sedam dana će biti pet koncerata. Produžit ćemo boravak turista. Nadam se da će grad biti apsolutno popunjen u narednim danima. Za novogodišnje praznike tradicionalno nam najviše gostiju dolazi iz regiona. Sve više su popularni stanovi na dan, tako je i u Sarajevu. Međutim, tu sad ulazimo i u priču o sivoj zoni, to je i sigurnosno pitanje, jer ponekad ne znamo ni kome ni kad se iznajmljuju. Veći je broj stanova od onog o kojem se govori, kaže nam Haris Fazlagić, direktor Turističke zajednice Kantona Sarajevo.

Čini se da više cijene za novogodišnje praznike nisu prepreka. Pokazuju to platforme za iznajmljivanje smještaja, među njima i Booking na kojem se vidi da je većina smještaja već rezervisana. Skoro je obaveza da se smještaj za praznike izdaje najmanje na dvije noći, ponegdje i na tri.

Noć u sarajevskom hotelu, na dobroj lokaciji s doručkom, može vas koštati skoro 700 KM. Svakako da ima i povoljnijih. Oni luksuzniji se pošteno plate i kada nisu praznici. Međutim, za praznike je svakako druga priča. Skuplje je. Stanovi u Sarajevu, barem ovo što je preostalo, iznajmljuju se po cijeni od 200 KM pa naviše. U Banjoj Luci smo pronašli stan u kojem noćenje za dvije osobe košta 1.330 KM.

Prema istraživanju cijena na OLX platformi, ponude koje su još dostupne pokazuju porast cijena. Naprimjer, na Vlašiću se apartman od 80 kvadratnih metara za četiri osobe iznajmljuje po cijeni od 800 KM po noćenju, dok manji od 40 kvadrata zahtijeva minimalno tri noćenja po cijeni od 600 KM. Noćiti na Vlašiću možete i za stotinjak KM. Na Bjelašnici se manji apartmani iznajmljuju za 200 KM po noći…

Krevet više

– Vlašić je poznata novogodišnja destinacija u BiH, gdje se kapaciteti za taj period negdje od Božića pa do 5. 1. već rezerviraju u 9, 10. i 11. mjesecu. Traži se krevet više. Kada su gradovi u pitanju, to je standardno po pitanju popunjenosti. Puno dijaspore boravi u hotelima, motelima… Sve su popularniji i stanovi na dan. Mi smo tamo negdje pred koronu snažnije krenuli sa registracijom stanova na dan u Srednjobosanskom kantonu i prednjačilo je Jajce, u kojem je bilo oko stotinjak registriranih privatnih iznajmljivača. U Travniku se, također, počelo snažnije sa tom kampanjom prijavljivanja stanova na dan, a evo, kako vidimo, počelo se i u Bugojnu, Vitezu, Fojnici… Jako interesantno, imamo ih dosta u našoj evidenciji koji su registrirani, međutim, ima i dosta onih koji nisu, a iznajmljuju stanove, rekao nam je direktor Turističke zajednice SBK-a Miroslav Matošević.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...