STRUČNJACI UPOZORAVAJU: Da li nas zelena tehnologija polako truje?

Smatra se kako će njegova realizacija doprinijeti značajnom razvoju turizma i povećati broj posjeta Nacionalnom parku "Una", te drugim turističkim destinacijama na ovim prostorima.  

  • Društvo

  • Prije 3h  Prije 2h

  • 0

Dok se svijet ubrzano okreće tehnologijama s niskom emisijom štetnih gasova, poput električnih automobila i solarnih panela, novi izazovi izlaze na vidjelo. Iako ove inovacije obećavaju bolji kvalitet zraka i borbu protiv klimatskih promjena, stručnjaci upozoravaju na skrivene rizike vezane za ključne sirovine – tehnološki kritične elemente (TCE).

Prema novoj studiji interdisciplinarnog tima istraživača sa Medicinskog univerziteta u Beču, ovi elementi, često korišteni u električnim motorima i solarnim panelima, mogu predstavljati ozbiljnu prijetnju za okoliš i ljudsko zdravlje. Rezultati istraživanja ukazuju na to da bi povećana upotreba ovih materijala mogla dovesti do njihove značajne akumulacije u urbanim sredinama.

TCE-i spadaju u rijetke hemijske elemente koji su ključni za napredne tehnologije. Njihova eksploatacija i prerada već sada izazivaju ozbiljne ekološke posljedice. Međutim, istraživači su po prvi put analizirali kako ovi elementi mogu biti oslobođeni u okoliš tokom svakodnevne upotrebe tehnologija.

"Naši modeli pokazuju da bi bez odgovarajućih mjera, elektrifikacija vozila mogla udvostručiti potrošnju TCE-a do 2060. godine", ističe dr. Daniel Haluza. Tokom tog perioda, do 15,7 tona ovih elemenata moglo bi biti oslobođeno u atmosferu uslijed korozije vozila i vremenskih uticaja na solarne panele. Ovi elementi mogu završiti u zraku, vodi i tlu, što dugoročno povećava rizik od respiratornih, kardiovaskularnih, pa čak i neuroloških problema.

Sam prelazak na zelenu energiju nije dovoljan – potrebne su dodatne mjere za zaštitu zdravlja i okoliša. "Moramo smanjiti ukupnu potražnju za resursima kako bismo spriječili moguće zdravstvene katastrofe u budućnosti", objašnjava Haluza.

Ključni korak ka održivom razvoju uključuje smanjenje individualnog automobilskog saobraćaja i veću promociju javnog prevoza. Uz to, ulaganje u tehnologije za efikasniju reciklažu TCE-a može značajno smanjiti njihov negativni uticaj.

Studija također naglašava potrebu za interdisciplinarnim istraživanjima kako bi se bolje razumjela dinamika ovih elemenata u urbanim sredinama, a istovremeno služi kao upozorenje i podsjetnik da se zelene tehnologije moraju implementirati uz brigu o zdravlju ljudi i okolišu.

Budućnost nije samo u tehnologiji, već i u odgovornom pristupu njenom razvoju i korištenju.

(Vijesti.ba)

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...