KRAH PRIVREDE U RS: Investitori odlaze i zatvaraju fabrike

Radnici su ostali bez posla, a RS bez još nekoliko stranih investitora

  • Ekonomija

  • Prije 10h  

  • 0

Za samo nekoliko dana dvije firme na području bh. entiteta RS ugasile su svoje pogone i zatvorile vrata. Radnici su ostali bez posla, a RS bez još nekoliko stranih investitora. Sudeći po sve češćim slučajevima gašenja posla stranih investitora, nameće se utisak da RS nije poželjna stranim investitorima, prenosi BN televizija.

Tvornica odjeće Sevenpul iz Bijeljine, koja je proizvodila odjeću za poznati brend Beneton, fabrika obuće Viale iz Prnjavora, posljednje su u nizu firmi koje su investitori napustili i obustavili proizvodnju u RS. Kao razlog obje firme su navele nemogućnost izvršavanja dospjelih obaveza. Firme će u stečaj, a radnici na ulicu. Ovakve slike su sve češće.

Zašto nismo omiljeni stranim investitorima i ko je za to kriv?

"Osim neodgovarajuće politike u RS, inostrane firme se suočavaju sa izazovima u vidu smanjenih narudžbi, ali to bi Vlada trebalo da prepozna i da ponudi stimulativne mjere. Međutim dešava se upravo suprotno, privrednicima se povećavaju nameti", smatra ekonomista Bojan Kresojević.

Za privlačenje stranih ali i domaćih investitora potrebno je uspostaviti pravnu državu, objašnjava narodni poslanik Mirjana Orašanin. 

Nestabilna politička situacija u BiH glavni je uzrok zašto nas investitori zaobilaze, smatraju u SNSD-u. Strahovanje od utjecaja politike na poslovanje, investitore navodi da dignu ruke od ulaganja u nestabilan sistem i okrenu se ka onima koji ne gube vrijeme na politička prepucavanja.

Prema podacima iz sudskih registara, za period od 18. oktobra  do 13. novembra likvidacioni ili stečajni postupak otvoren je kod čak 54 preduzeća.

Talas zatvaranja nastavljen je pa je u drugoj polovini novembra, dakle u roku od 15 dana, ista sudbina zadesila još 31 preduzeće u BiH. Uzevši u obzir da su investicije ključni pokretač ekonomskog razvoja, podaci o zatvaranju preduzeća govore da se prepreke za ulaganje ne rješavaju, a pravni okvir ne unapređuje.

Pored pravnog okvira, ukoliko neko želi da pokrene posao, kada bira zemlju u koju će investirati i gdje će otvoriti firmu, najbitnije mu je da kriminal i korupcija nisu ono što ometa poslovanje, a time se BiH ne može pohvaliti jer smo u zapadnom Balkanu najkorumpiranija zemlja, a u Evropi smo na trećem mjestu. 

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...