Ekonomija
KOLIKO SE ZARAĐIVALO U SFRJ: Jedan grad u BiH imao je veće plate od Sarajeva
09. Mar. 20250
Šta se zapravo dogodilo s tim zlatom, koja su bila njegova sudbina i zašto su odabrane tako neobične destinacije za njegovo skladištenje?
Jeste li znali
22. Dec. 2024
0
Uoči Drugog svjetskog rata, Jugoslavija je bila jedna od zemalja koja je raspolagala značajnim zlatnim rezervama, koje su, prema dostupnim podacima, iznosile čak 84.574 kilograma čistog zlata, pisao je b92. Ovaj fascinantni detalj iz historije Kraljevine Jugoslavije, koji uključuje tajanstvene i dramatične okolnosti pod kojima je zlatna rezerva zemlje premještena, izaziva mnoge nesigurnosti i pitanja koji se ni danas ne mogu potpuno razjasniti. Šta se zapravo dogodilo s tim zlatom, koja su bila njegova sudbina i zašto su odabrane tako neobične destinacije za njegovo skladištenje?
Godine 1939., Jugoslavija se nalazila u izrazito turbulentnom političkom okruženju. Uspostavljeni su brojni politički pritisci, a zemlja se pripremala za borbu u predstojećem ratu. To je bio trenutak kada je, prema nekim izvorima, Narodna banka Kraljevine Jugoslavije odlučila preduzeti mjere zaštite svog najvrjednijeg resursa – zlata, piše Dnevno.hr.
Bilo je jasno da rat prijeti i da će jugoslavenska kraljevina možda biti uvučena u globalni sukob, zbog čega je povjerenje u domaće finansijske institucije bilo narušeno. Tako je, pod zaštitom najveće tajnosti, odlučeno da se dio zlatnih rezervi transportira izvan zemlje.
(Foto: Bruno Konjevic / CROPIX)
Iz današnjeg perspektive, informacija da je gotovo pola od ukupnih zlatnih rezervi Jugoslavije prebačeno u inostranstvo prije izbijanja rata, zvuči kao iznimno kontroverzan potez. Zlato je, prema sačuvanim podacima, prvo prevezeno u Britaniju, a zatim i u Švicarsku. Podaci pokazuju da je točno 44.886 kilograma zlatnih poluga završilo u sigurnim trezorima tih zemalja.
Osim toga, dio zlata je prebačen i u Brazil, gdje su ga također smjestili u tamošnje banke. Neki historičari nagađaju da su iza ovih poteza stajale diplomatske i sigurnosne strategije Kraljevine Jugoslavije, koja se brinula da će u slučaju rata doći do pljačkanja ili uništenja njezinih finansijskih resursa.
Zašto su baš Engleska, Švicarska i Brazil odabrani kao odredišta za smještaj zlata? Ovi su trezori bili iznimno sigurno smješteni i zemljama koje su bile neutralne ili u savezničkoj poziciji, čime se smanjivala mogućnost da će zlato biti oduzeto ili otuđeno u slučaju napada na Jugoslaviju. Iz tog razloga, mnogi smatraju da su ovo bile strateške odluke koje su omogućile očuvanje imovine Kraljevine Jugoslavije usprkos predstojećim neizvjesnostima.
Dok su se rezervama zemlje manipulirale u inozemstvu, preostale zalihe su ostale u Jugoslaviji. U zemlji su bila spremljena 10,7 tona zlata. Veliki dio ove količine – 9,6 tona – čuvao se u podzemnim trezorima kod Užica, koji su bili izgrađeni 1938. godine, a ostatak, od 1.089 kilograma, bio je pohranjen u Sarajevu. Ovi podzemni betonski trezori bili su zamišljeni kao sigurno skladište u slučaju zračnih napada ili drugih prijetnji. Međutim, tokom rata, ni jedan od tih skladišta nije bio potpuno siguran.
Nakon rata, pitanje sudbine jugoslavenskog zlata postalo je predmetom intenzivnih rasprava. Neki izvori navode da je većina pohranjenih zaliha bila preseljena ili uništena, dok drugi sugerišu da su postojali pokušaji skrivanja ili premještanja preostalih količina tokom turbulentnih godina. Zbog svega ovoga, ostaje veliki broj nejasnoća oko toga gdje je tačno završilo zlato koje je bilo skriveno u Jugoslaviji. Iako su u nekim slučajevima pronađeni tragovi, čini se da cijeli slučaj ostaje neistražen.
Nakon rata, bilo je mnogo govora o vraćanju zlata u Jugoslaviju, ali ovi pokušaji nisu uvijek bili uspješni. Historičari i istraživači i dalje tragaju za odgovorima na pitanje gdje je tačno nestalo gotovo 85 tona zlata koje je bilo u vlasništvu Kraljevine Jugoslavije. Mnogi pretpostavljaju da su se zalihe djelomično “izgubile” ili su bile premještene u privatne ruke tokom postratnih turbulencija.
Foto: Unsplash
Nekoliko teorija tvrdi da je zlato možda bilo prodano ili prebačeno u druge zemlje tokom poslijeratne političke i ekonomske nestabilnosti. Također, postoji mogućnost da su podaci o tim transakcijama namjerno zataškavani kako bi se izbjegla politička nestabilnost u Jugoslaviji. Bez obzira na sve, misterij nestalog zlata ostaje jedan od najvećih neodgovorenih pitanja iz historije Kraljevine Jugoslavije.
Nestanak gotovo 85 tona zlata Kraljevine Jugoslavije i danas izaziva mnogo kontroverzi i pitanja. Iako su neki tragovi iz prošlosti jasno pokazali gdje je dio zlata završio, mnogi ostali podaci još uvijek nisu otkriveni. Tajne o tome što se dogodilo s tim zlatom nastavljaju biti dio povijesnog misterija koji historičari, novinari i istraživači pokušavaju razjasniti, ali još uvijek bez konačnog odgovora.
Ekonomija
KOLIKO SE ZARAĐIVALO U SFRJ: Jedan grad u BiH imao je veće plate od Sarajeva
09. Mar. 20250
Sport
HADŽIBEGIĆ SE EMOTIVNO PRISJETIO SVJETSKOG PRVENSTVA U ITALIJI 1990. GODINE: "Ljudi, rata u bivšoj Jugoslaviji ne bi bilo da sam to napravio, a nisam" (VIDEO)
08. Feb. 20250
Jeste li znali
PLAKALA JE CIJELA JUGOSLAVIJA: Nakon eksplozije u zraku, avion JAT-a se prepolovio i srušio na zemlju, tijela putnika bila su razbacana posvuda, a onda se dogodilo čudo…
24. Jan. 20250
Jeste li znali
MONSTRUOZNO: Posljednji Jugoslaven osuđen na smrt počinio je užasne zločine, a kada su mu policajci zakucali na vrata, ostali su u šoku…
30. Apr. 20240
Ekonomija
NEZAPAMĆENI EKONOMSKI RAT: Nakon Trumpovog uvođenja dodatnih carina, oglasili se iz Bruxellesa, reagirali Švicarska, Kanada, Velika Britanija...
Prije 12 min0
Evropa
EUROPA NA NOGAMA: Priprema za potencijalno povlačenje SAD-a iz NATO saveza i smanjenje...
Prije 17 min0
Svijet
OŠTAR ODGOVOR PEKINGA: Kina odgovorila na Trumpovo uvođenje carina -"Riječ je o tipičnoj unilateralnoj nasilničkoj praksi..."
Prije 27 min0
Gastro
SPECIJALITET DANA: Danas pravimo brzu sirnicu u tavi, ukusan obrok za sve generacije...
Prije 31 min0
Jeste li znali
PRESRETNUTI RAZGOVORI SU DOKAZ: Milošević je pomno planirao rat u BiH, poslušajte ključne rečenice razgovora s ratnim zločincem Mladićem…
01. Apr. 20250
Jeste li znali
POSLJEDNJI PUT SNIMLJEN JE U TUZLI: Misteriozna smrt američkog ministra i danas budi sumnje, nedugo nakon nezapamćene tragedije, uslijedila je nova smrt... (VIDEO)
02. Apr. 20250
Jeste li znali
HRABRI BOSANAC BIO JE JEDAN OD NAJVEĆIH: Izvršio je atentat na zloglasnog ministra, uhvatili su ga i objesili u Zagrebu, a ono što su uradili u Beogradu - graniči sa zdravim razumom...
Prije 3h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.