POČELA POSEBNA SJEDNICA NARODNE SKUPŠTINE RS: Poslanici diskutuju o prenosu nadležnosti

Obratio se i ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić, koji je naglasio da srpski ministri u Vijeću ministara BiH neće donijeti nijednu odluku mmimo saglasnosti NSRS

  • Vijesti

  • Prije 13h  Prije 12h

  • 0

Počela je posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske u Banjoj Luci. Kako smo ranije objavili, na dnevnom redu naći se osam zaključaka, koji se odnose na prvu tačku dnevnog reda. Radi se o Informaciji o urušavanju pravnog sistema u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Pred poslanicima je i zauzimanje stava povodom Prijedloga zakona o graničnoj kontroli i Prijedloga zakona o zaštiti ličnih podataka BiH, koji su upućeni u proceduru u Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH.

"Govori se o zakonu o zaštiti ličnih podataka, gdje je u tumačenju dobijenom na jednoj od komisija naglašeno da će zakon sigurno proizvesti dalekosežne posledice, posebno u pogledu obaveze izmjena velikog broja propisa koji regulišu obradu ličnih podataka. Komplikovanost zakona je očigledna, ali ono što je za nas ključno jeste da se svaki zakon na nivou BiH, uključujući i ovaj, mora detaljno razmotriti, više puta analizirati i precizno definisati. To je stav PDPA i svih poslanika ovdje prisutnih.

Smatram da, iako tekst nacrta zakona trenutno ne podrazumijeva direktan prenos nadležnosti, postavlja se pitanje da li se to može tumačiti kao indirektan prenos, što bi takođe bilo neprihvatljivo. Dodatno, izražena je zabrinutost da bi u budućnosti moglo doći do nekog oblika prenosa nadležnosti, što je takođe neprihvatljivo.

Podržavam inicijativu za ovakvu vrstu diskusije. Naši poslanici će, od zamenika šefa kluba do ostalih članova, na odgovarajući način raspravljati o ovoj tački dnevnog reda, vodeći računa o ustavnoj poziciji Republike Srpske, koja mora ostati trajna i neupitna. Očekujemo da Vlada i nadležna ministarstva pruže jasna i pravno valjana tumačenja, potpisana i ovjerena, kako bismo osigurali potpunu pravnu utemeljenost i otklonili sve sumnje.

Tumačenja poput „u ovom trenutku ne dovodi do direktnog prenosa nadležnosti“ ostavljaju previše prostora za slobodnu interpretaciju, što nije prihvatljivo. Nadležnosti Republike Srpske ne smiju biti dovedene u pitanje, ni sada, ni u budućnosti, bilo direktno ili indirektno", kazao je u svom obraćanju Draško Stanivuković.

Obratio se i ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić, koji je naglasio da srpski ministri u Vijeću ministara BiH neće donijeti nijednu odluku mmimo saglasnosti NSRS. 

"S Košarcem i Amidžićem sam učestvovao u donošenju ovih zakona. Nama je jedini interes zaštita interesa RS, mi vodimo tamo računa o svakoj rečenici i riječi. Što se tiče Zakona o graničnoj kontroli dobili smo potvrdu MUP-a RS, što se tiče drugog zakona vidio sam da ima manjkavosti", rekao je Nešić.

Zaključci koje vladajuće stranke predlažu za NSRS su sljedeći:

  1. Narodna skupština Republike Srpske usvaja Informaciju o urušavanju pravnog poretka u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma protivpravnim djelovanjem visokih predstavnika u BiH, antidejtonskim djelovanjem Ustavnog suda BiH, Suda i Tužilaštva BiH, što je kulminiralo politički montiranim procesom protiv Predsjednika Republike Srpske i direktora Službenog glasnika Republike Srpske.
  2. Narodna skupština Republike Srpske ostaje privržena poštovanju teritorijalnog integriteta i podijeljenog suvereniteta između entiteta definisanog Opštim okvirnim sporazumom za mir u BiH (dalje: Dejtonski mirovni sporazum), naročito Aneksom ІІ.
  3. Narodna skupština Republike Srpske zahtijeva od Predsjednika Republike Srpske i direktora Službenog glasnika Republike Srpske da se više ne odazivaju na pozive Suda BiH. Narodna skupština Republike Srpske konstatuje da je Predsjednik Republike Srpske izvršavao svoje ustavne i zakonske obaveze u zakonodavnom postupku, a čiji je nosilac Narodna skupština Republike Srpske.
  4. Narodna skupština Republike Srpske zahtijeva od imenovanih i izabranih predstavnika Republike Srpske iz srpskog konstitutivnog naroda u zajedničkim institucijama BiH da, bez izuzetka, obustave odlučivanje na nivou BiH, sve dok Sud BiH i Tužilaštvo BiH ne obustave politički montirani proces protiv Predsjednika Republike Srpske i direktora Službenog glasnika Republike Srpske.
  5. Narodna skupština Republike Srpske zahtijeva prekid evropskih integracija dok se ne uspostavi vladavina prava u BiH. Narodna skupština Republike Srpske konstatuje da evropske integracije ne može nastaviti država u kojoj se sudi Predsjedniku Republike ili bilo kojem pojedincu na osnovu zakona koji nije usvojen od strane zakonodavnog tijela, već je nametnut od strane neizabranog pojedinca stranog državljanstva.
  6. Narodna skupština Republike Srpske traži od Vlade Republike Srpske da po hitnom postupku izradi i uputi u proceduru prijedlog dopuna Krivičnog zakonika Republike Srpske kojim će biti inkriminisano nepoštovanje i neizvršavanje odluka institucija i organa Republike Srpske.
  7. U slučaju nepoštovanja i neprovođenja ovih zaključaka, Narodna skupština Republike Srpske će u roku od 48 časova preduzeti jednostrane mjere u cilju njihovog provođenja.
  8. Zaključci stupaju na snagu danom donošenja.

Ove zaključke predložio je SNSD sa koalicionim strankama koje čine vlast u RS.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...