OTKRIVENO KOLIKO RUSI JOŠ MOGU RATOVATI: Mjesečno proizvode zapanjujući broj tenkova

Jedan od ključnih faktora koji omogućavaju Rusiji nastavak rata jest proizvodnja novih i obnova starijih modela tenkova i borbenih vozila.

  • Evropa

  • 24. Dec. 2024  24. Dec. 2024

  • 0

Rat u Ukrajini, koji traje već više od dvije godine, donio je mnoge gubitke, ali je i pokazao izvanrednu otpornost ruskih vojnih kapaciteta. Prema najnovijim procjenama, unatoč gubicima desetaka hiljada komada vojne opreme, Rusija bi mogla nastaviti s trenutnim intenzitetom borbi još najmanje dvije do tri godine. Analize britanskog Međunarodnog instituta za strateške studije (IISS) i drugih vojnih stručnjaka ukazuju na to da Moskva raspolaže znatnim zalihama vojne opreme u skladištima, dok istovremeno ubrzava proizvodnju i remont svojih oružja, prenosi Dnevno.hr.

Jedan od ključnih faktora koji omogućavaju Rusiji nastavak rata jest proizvodnja novih i obnova starijih modela tenkova i borbenih vozila. Na primjer, mjesečno se proizvodi oko 100 do 150 tenkova, uključujući modernije modele poput T-90, ali i starije poput T-72 i čak T-55, koji su prvotno projektovani tokom Hladnog rata.

Iako su stariji modeli manje efikasni u modernim sukobima, njihova brojnost i daljnja upotreba u manje zahtjevnim borbenim scenarijima osiguravaju stalnu popunjenost ruskih vojnih jedinica.

(Foto: Guliver Image/ Adrien Vautier/Le Pictorium)

Gubici i logistika

Osim proizvodnje, važan aspekt ruske strategije jest povlačenje oružja iz brojnih skladišta širom zemlje. Procjenjuje se da Rusija trenutno ima više od 4000 tenkova u različitim stepenima funkcionalnosti. Iako dio te opreme zahtijeva opsežne popravke, remontni kapaciteti poput onih u tvornici UralVagonZavod uspijevaju vratiti u funkciju znatan broj vozila svakog mjeseca.

Prema podacima iz otvorenih izvora, Rusija je do sada izgubila više od 3.000 tenkova i još više borbenih vozila. Takvi gubici bi u drugim zemljama ozbiljno oslabili vojnu sposobnost, ali ruska strategija oslanja se na zamjenu kvalitete kvantitetom. Unatoč tome, postoji ograničenje do kojeg se ta strategija može održavati. Naime, čak i uz značajan broj uskladištenih vozila, mnogi modeli su zastarjeli i ne mogu se prilagoditi modernim uvjetima ratovanja.

Logistika također igra presudnu ulogu u održavanju ruskih vojnih operacija. Organizacija transporta i opskrbe na ratištima kao što je Ukrajina zahtijeva visoku razinu koordinacije. Međutim, analitičari upozoravaju da su ruski logistički kapaciteti pod stalnim pritiskom zbog uništavanja kritičnih ruta i skladišta od strane ukrajinskih snaga, piše Forbes.

Utjecaj na tok rata

Mnogi vojni analitičari smatraju da trenutni sukob ima obilježja iscrpljujućeg rata u kojem obje strane trpe velike gubitke. Ukrajina, zahvaljujući zapadnoj vojnoj pomoći, uspjela je modernizirati svoj arsenal i postati ravnopravniji protivnik. S druge strane, Rusija koristi svoju sposobnost masovne proizvodnje kako bi nadoknadila tehničku inferiornost nekih svojih sistema.

S obzirom na trenutne pokazatelje, rat bi mogao potrajati još nekoliko godina, pogotovo ako se uzme u obzir sposobnost Rusije da koristi postojeće resurse i poveća domaću proizvodnju. No, dugoročna održivost ovakve strategije ovisit će o međunarodnim sankcijama, stanju ruske ekonomije i spremnosti stanovništva da podrži nastavak sukoba.

Rat u Ukrajini ostaje kompleksan i neizvjestan, a sposobnost Rusije da održi trenutni intenzitet borbenih operacija ključna je tema među vojnim i političkim analitičarima. Dokle god Moskva uspijeva nadoknaditi gubitke kroz proizvodnju i obnovu stare opreme, rat se može nastaviti u ovakvom obliku. Ipak, pitanje je koliko će dugo ovakav model biti održiv bez značajnih kompromisa na drugim područjima, poput ekonomije i unutarnje stabilnosti zemlje.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...