VLASNIK "TIBRE" POD LUPOM: Kako je sedam spratova postalo 22?

Na ove izmjene plana, koje su podrazumijevale dodavanje 15 spratova, sumnja se da su donesene uz zloupotrebu položaja i pogodovanje investitoru.

  • Vijesti

  • 04. Jan. 2025  04. Jan. 2025

  • 0

Inspektori MUP-a Kantona Sarajevo, postupajući po nalogu Tužilaštva Kantona Sarajevo, tokom sedmice su iz Općine Centar izuzimali dokumentaciju povezanu s izgradnjom nebodera kompanije „Palace Investment“ na Marindvoru. Neboder se nalazi između „Uniticovih“ nebodera i hotela „Holiday“.

Izgradnja ovog objekta, koji se sastoji od 22 sprata, izazvala je veliku pažnju javnosti zbog optužbi na račun zakonitosti izdavanja dozvola. Neboder je djelo investitora Tihomira Brajkovića, u javnosti poznatog po kontroverznim građevinskim projektima, među kojima je kompleks Tibra, čiji je utjecaj na urbanizam Sarajeva rezultirao terminom „tibrizacija“, prenosi Politički.ba.

Prema dostupnim informacijama, bivši načelnik Općine Centar donio je odluke kojima su izmijenjeni uvjeti regulacionog plana, omogućivši gradnju nebodera znatno višeg od prethodno dozvoljenih sedam spratova. Na ove izmjene plana, koje su podrazumijevale dodavanje 15 spratova, sumnja se da su donesene uz zloupotrebu položaja i pogodovanje investitoru.

Tužilaštvo KS je zatražilo i pregledalo dokumentaciju vezanu za odluke o korekcijama regulacionog plana u zoni Marijin Dvor, kao i spis Službe za prostorno uređenje u vezi s urbanističkom saglasnošću za predmetnu parcelu. Prema optužbama, prethodni zakon o prostornom planiranju omogućavao je načelnicima da ubrzaju procedure izmjena, ali unutar vrlo ograničenih okvira, poput sitnih tehničkih ispravki. U ovom slučaju, izmjene su daleko premašile te granice.

Investitor je, u međuvremenu, pokrenuo sudski spor protiv Općine Centar, tražeći odštetu u iznosu od 11 miliona KM. Međutim, sudski postupak je obustavljen dok Tužilaštvo ne završi istragu i ne donese odluku o daljnjem postupanju.

U svjetlu aktuelne istrage, nameće se pitanje hoće li Tihomir Brajković pokušati izbjeći pravdu bijegom u Hrvatsku, poput drugih osumnjičenih iz BiH. Podsjetimo, mnogi poznati slučajevi bjegunaca, poput Ante Jelavića, Lejle Fazlagić, Branimira Glavaša, Tomislava Opačka i Zorana Galića, završili su upravo u susjednoj Hrvatskoj, gdje su izbjegli izdržavanje kazni zahvaljujući dvojnom državljanstvu i pravnim mehanizmima koji otežavaju izručenja. Hoće li i Brajković krenuti istim putem, ostaje da se vidi.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...