Evropa
NAKON RUSKOG MASAKRA: Zelenski poziva Trumpa da posjeti Ukrajinu - "Bez pritiska na agresora, mira neće biti"...
14. Apr. 20250
Brojke su počele padati 2024.
Evropa
07. Jan. 2025 07. Jan. 2025
0
Oko 52% Ukrajinaca vjeruje predsjedniku Volodimiru Zelenskom, što je pad od sedam postotnih bodova u odnosu na oktobar 2024. i 12 postotnih bodova u odnosu na februar, pokazalo je novo istraživanje Kijevskog međunarodnog instituta za sociologiju (KIIS) objavljeno danas.
S druge strane, 39% ispitanika reklo je da ne vjeruje predsjedniku. Anketa provedena između 2. i 17. decembra prošle godine dolazi u trenutku kada se ruski totalni rat približava trećoj godišnjici, a ruske snage nastavljaju napredovati na istoku Ukrajine.
Povjerenje u Zelenskog, koji se nosio sa sve manjom popularnošću prije februara 2022., naglo je poraslo nakon što je Rusija pokrenula svoju invaziju, a predsjednik je ostao u Kijevu kako bi predvodio ukrajinski otpor, pokazala su ranija istraživanja KIIS-a.
Brojke su počele padati 2024. kada je stagnacija na bojnom polju ustupila mjesto ruskim taktičkim napredovanjima, iako je većina Ukrajinaca tijekom cijele godine zadržala svoje povjerenje u Zelenskog.
Zelenskog povoljnije vide u zapadnim (60%) i središnjim (52%) regijama zemlje, a manje u južnim (46%) i istočnim (42%) regijama. Jug i istok Ukrajine najviše su pogođeni ruskim ratom. Rezultati istraživanja temeljeni su na telefonskim intervjuima s 2000 ispitanika koji žive na teritorijima pod kontrolom Ukrajine, prenosi Index.
Druga nedavna sociološka istraživanja ukazuju na umjeren, ali postojan rast pesimizma među ukrajinskim stanovništvom prema napretku rata. U drugom istraživanju KIIS-a iz decembra 2024., oko 38% ispitanika reklo je da su otvoreni za teritorijalne ustupke u zamjenu za mir, što je značajno povećanje u odnosu na 19% godinu dana ranije.
Očekivanja mogućih mirovnih pregovora 2025. godine rastu jer je novoizabrani američki predsjednik Donald Trump obećao dovesti Kijev i Moskvu za pregovarački stol, iako i dalje nije sasvim jasno kako to planira napraviti.
Evropa
NAKON RUSKOG MASAKRA: Zelenski poziva Trumpa da posjeti Ukrajinu - "Bez pritiska na agresora, mira neće biti"...
14. Apr. 20250
Evropa
ZELENSKI POSLAO SAD-u I EVROPI HITNU PORUKU: "Ne smijete čekati 11. april!"
02. Apr. 20250
Evropa
ZELENSKI SE NADA: "Očekujemo da Amerikanci osiguraju prekid vatre na Crnom moru"
26. Mar. 20250
Evropa
ŠTA JE REKAO: Zelenski otkrio detalje razgovora sa Trumpom
24. Mar. 20250
Politika
KEMAL ADEMOVIĆ UOČI NOVE SJEDNICE DOMA NARODA DRŽAVNOG PARLAMENTA: "HDZ traži partnera u onom ko će podržati njihov Izborni zakon"
Prije 19 min0
Politika
IPAK, POŽELI NEKO PISMO: Dodik dobio poruku od Lavrova, šef ruske diplomatije poželio mu dobro zdravlje i...
Prije 21 min0
Evropa
UKRAJINSKA DELEGACIJA U PARIZU NA RAZGOVORIMA ZA ZAPADNIM ZVANIČNICIMA: "Radimo na..."
Prije 26 min0
Estrada
ZA JEDAN REFREN PJEMSE DOBILA 3000 EURA BAKŠIŠA: Tijana Em zapjevala poznatu pjesmu pa... (VIDEO)
Prije 27 min0
Evropa
ZASTRAŠUJUĆE SNIMKE IZ TURISTIČKOG RAJA: Sve je pod vodom, otkazani letovi, hoteli otkazuju rezervacije...
16. Apr. 20250
Evropa
KĆERKA JUGOSLOVENSKIH GASTARBAJTERA: Buduća ministrica u vladi Njemačke porijeklom iz BiH
16. Apr. 20250
Evropa
OVO MJESTO NA BALKANU JE PUTINOV PROLAZ DO EVROPE: NATO se već priprema na najgore
15. Apr. 20250
Evropa
ORBAN UDARIO NA LJUDSKA PRAVA: Mađarski parlament usvojio amandman ustava, zabranjena je...
14. Apr. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.