NEMAMO SE ČIME POHVALITI: Vanjskotrgovinski deficit BiH skoro 14 milijardi KM!

U Hrvatsku je izvezeno robe u vrijednosti od 2,62 milijarde KM, dok je iz te susjedne zemlje uvezeno robe u vrijednosti od 5,87 milijardi KM.

  • Ekonomija

  • Prije 3h  

  • 0

Podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH o vanjskotrgovinskoj razmjeni BiH u 2024. godini otkrivaju zabrinjavajući trend: značajan rast uvoza i pad izvoza, što je rezultiralo rekordnim vanjskotrgovinskim deficitom od skoro 14 milijardi KM.

Vanjskotrgovinski deficit u robnoj razmjeni BiH u protekloj godini iznosio je 13,82 milijarde KM. Izvoz je pao za 440 miliona KM, a uvoz skočio za 480 miliona KM.

Prema podacima UIO-a BiH, u prošloj godini uvoz je iznosio 30,43 milijarde KM, dok je godinu dana prije uvoz iznosio 29,95 milijardi KM. S druge strane, u prošloj godini izvezli smo robe u vrijednosti 16,61 milijardu, a godinu prije 17,05 milijardi KM.

Najznačajniji vanjskotrgovinski partner BiH je Hrvatska, u koju smo najviše izvezli, ali i iz nje najviše uvezli. Naime, u Hrvatsku je izvezeno robe u vrijednosti od 2,62 milijarde KM, dok je iz te susjedne zemlje uvezeno robe u vrijednosti od 5,87 milijardi KM.

Nažalost, prognoze ekonomista za godinu u koju smo tek ušli nisu dobre.

"Doći će do pogoršanja uslova vanjskotrgovinske razmjene, što će slabiti njezinu ekonomsku aktivnost i voditi porastu zaduženja. Tim više što će u idućoj godini, po običaju, sve ovo staviti na stranu i otpočeti predizborna kampanja", kazao je za Buku ekonomist Vjekoslav Domljan.

Ekonomist Admir Čavalić rekao je za Nezavisne da, nažalost, zbog međunarodnih okolnosti teško možemo očekivati oporavak izvoza.

"Ove godine čak možemo očekivati stagnaciju ili pad izvoza, prije svega zbog stanja njemačke ekonomije. Pratimo podatke iz decembra prošle godine, ali i sada u januaru, i situacija se ne popravlja ni ekonomski ni politički u Njemačkoj. To nije dobro za BiH, ali ni za druge članice EU-a. Ovakvo stanje umanjuje naše izvozne potencijale. Oko 70% naše vanjskotrgovinske razmjene vezano je uz ekonomiju EU-a, čiji je centar Njemačka. To stvara dozu pesimizma. Uz to, postoje i druge negativne ekonomske okolnosti u kontekstu zakona i uredbi unutar same BiH", objasnio je Čavalić, prenosi Večernji list. 

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...