IMPRESIVNO OTKRIĆE: Arheolozi u Pompejima otkrili očuvani privatni spa kompleks

Nakon uživanja u spa tretmanu gosti su večerali uz svijeće u dvorani čiji su zidovi bili crne boje i ukrašeni freskama koje prikazuju scene iz grčke mitologije.

  • Šareni svijet

  • 17. Jan. 2025  17. Jan. 2025

  • 0

Arheolozi su u Pompejima otkrili privatni spa kompleks u kojemu su se posjetitelji i gosti kupali prije nego što su pristupili  raskošnim gozbama, objavljeno je u petak na talijanskoj internetskoj stranici, a prenosi AFP.

Kupelji otkrivene u rimskoj vili “jedan su od najvećih dosad otkrivenih privatnih termalnih kompleksa” u drevnome gradu blizu Napulja, uništenog u erupciji Vezuva prije gotovo 2000 godina.

Arheolozi su zaključili da su se posjetitelji razodijevali u posebnoj svlačionici koja je, sudeći prema ondje zatečenim klupama, mogla primiti i do 30 ljudi. Potom su se opuštali u “calidariumu”, prostoriji s toplom kupkom, potom u “tepidariumu”, toploj prostoriji, da bi na kraju zaronili u bazen s hladnom vodom u “frigidariumu”.

image

Hladna prostorija vrlo je impresivna. “Čini je 10 metara dugo dvorište s trijemom, u čijem je središtu veliki bazen”, opisali su arheolozi.

Nakon uživanja u spa tretmanu gosti su večerali uz svijeće u dvorani čiji su zidovi bili crne boje i ukrašeni freskama koje prikazuju scene iz grčke mitologije.

Dvorana i termalni kompleks dio su velike vile na kojoj su arheolozi radili dvije godine.

Izravan prolaz iz termalnog dijela u prema velikoj prostoriji za druženje daje naslutiti da je rimska vila bila pogodna za organiziranje raskošnih domjenaka, stoji u objavi te se dodaje kako su takvi domjenci vjerovatno predstavljali “dragocjenu priliku da njezin vlasnik osigura izborni konsenzus svojih gostiju, da promovira kandidaturu prijatelja ili rodbine ili da jednostavno potvrdi svoj društveni status.”

Nakon zastrašujuće erupcije Vezuva 79. godine nove ere, pepeo, lava i stijene koje su se skotrljale pridonijele su tomu da se brojne zgrade Pompeje do danas očuvaju gotovo u izvornom stanju.

Ukupan broj smrtno stradalih nije poznat, no uprava arheološkog nalazišta Pompeji otkriva da su “tokom iskapanja pronađeni ostaci više od hiljadu žrtava, odlično očuvanih i okovanih u više slojeva pepela koji su pali na grad”.

Navodno je u trenutku erupcije vulkana u Pompejima živjelo oko 13.000 stanovnika. Ostaci grada otkriveni su tek u 16. vijeku, a organizirana iskapanja počela su oko 1750. godine, prenosi Hina.

U novije vrijeme pažnja je usmjerena na nastojanje da se zaustavi propadanje i urušavanje vrijednih građevina.

Pompeji su danas pod zaštitom UNESCO-ve svjetske baštine i drugo najposjećenije turističko mjesto u Italiji, nakon rimskoga Koloseja.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...